Bilinçsizce Çizdiğimiz Karalamaların Aslında Bir Anlamı Var!

karalama

Telefon görüşmeleriniz veya toplantı sırasında kalemi elimize alarak bilinçsizce çizdiğimiz farklı karalamalar, kişiliğimiz ve tutumlarımızın arkasındaki nedenler hakkında bizlere bilgi verebilir.

Ne zaman bir şeyler çizmeye başlasak kalemimiz, düşüncelerimizi ve sırlarımızı tutan ve davranış kontrolünü ele geçiren bilinçaltı zihnimiz tarafından yönlendirilir. Bilge Cafe, günlük olarak bilinçsizce çizdiğimiz bu kalıpların gerçek anlamlarını sizlerle paylaşmak istiyor.

İnsan Figürleri

insan figürleri

Eğer küçük insan karakterleri çizerseniz, muhtemelen güvensiz ve çaresiz hissediyor ya da sorumluluklarınızın bir kısmından uzaklaşmaya çalıyor olduğunuzu gösterir. Basit çubuk adam figürleri çizmek, duygusal açıdan denge problemi yaşadığınızı ve kendinizi diğer insanlardan soyutlama ihtiyacı duyduğunuzu gösterir.

Göz Figürleri

göz figürleri

Göz karalamaları, onları çizen kişinin içsel benliğini temsil eder. Büyük gözler hayatınızdan gitmiş ve uzaklaşmış olduğunuz bir kişiyi işaret eder. Kapalı olarak çizilen göz kapakçıkları ise, gözünüzün içine bakamayan bir kişiyi işaret etmektedir.

Kişinin İmzası

kişinin imzası

İmzaya dönüşen karalamalar, benmerkezci ve kibirli olduğunuzun bir işaretidir. İmzanızı sık sık, düşünmeden, konuşma sırasında ya da bir problemi çözmeye çalışırken farkında olmadan çizdiğinizde bencil bir kişiliğinizin olduğunu göstermiş olursunuz.

Hayvan Figürleri

hayvanlar

Karalamakta olduğunuz hayvanın türü, mevcut duygularınız ve kişiliğiniz hakkında ipuçları verecektir. Bir kaplan ya da bir kurt, bastırılmış içsel olarak yaşanmış bir öfkenin dışa yansımasıdır. Eğer benzer olarak, karaladığınız hayvan türü tilki ise – muhtemelen sinsi bir şey yapmak istersiniz. Bununla birlikte, örneğin bir sincap çizmek, bakıma ve korunmaya ihtiyaç duyduğunuzu gösterir. Aslanlar genellikle diğer insanlardan daha üstün ve daha iyi hissedenler tarafından çizilir. Zamanla aynı hayvan türlerinin çizilmesi, kendinizi bilinçsizce tekrarladığınızı ve bu düşüncelerin sizde kesin olarak yerleştiğini gösterir.

Kareler, Elmaslar ve Diğer Geometrik Figürler

kareler elmaslar ve diğer geometrik figürler

Hedeflerinizi ve inançlarınızı içsel olarak tanımladığınızda, bu düşüncelerinizi kendinize saklamayın. Bunları açıklamaktan çekinmeyin. Elbette her birimizin bir hedefi ve kendinden sosyal olarak bir beklentisi vardır. Fakat bu hedeflerimizi açıklarken genelde dışarıya karşı aşırı temkinli ve dikkatli oluruz. Hedeflerinizi açığa çıkarmaktan çekindiğinizde, kendinizi işte bu figürleri karalarken bulursunuz.

Oklar

oklar

Oklar bir vektörü, sizlerin yaşamdaki yönünüzü sembolize eder. Karalanan ok yukarıyı gösteriyorsa – insan odaklı bir kişiliğiniz olduğunu, eğer aşağıyı gösteriyorsa – kendinize odaklanmış olduğunuzu; sola doğru çizilmiş ok, geçmişte sıkıştığınız bir konuya işaret ederken; sağa doğru çizilmiş ok, geleceği dört gözle bekliyor olduğuzu işaret etmektedir.

Yıldızlar

yıldızlar

Tüm dikkatlerin sizde toplanmasını istiyor olmalısınız. Bir ortama girdiğinizde ya da basit olarak bir sokaktan geçtiğinizde insanların kafalarını çevirip size bakmasını ve tüm gözlerin sizde odaklanmasını istiyorsunuz. Dolayısıyla da bu çizdiğiniz basit gibi görünen küçük yıldız karalamalarıyla kendinizi deşifre ediyorsunuz. Başka bir bakışla ise, çizdiğiniz yıldızlar çok fazla noktaya sahiplerse veya merkezden ayrı çizildiyse, (simetriye aykırı olarak) bu da acı çekiyor olduğunuza işaret olabilir. Bunun sonucu da depresyon olarak açığa çıkmaktadır.

Çiçek, Bulut ve Güneş Figürleri

çiçek bulut ve güneş

Telefonda konuşurken şımarık görünümlü çiçeklerin ve güneşin çizilmesi, o an olup bitenden memnun olduğunuzu gösterir ve muhtemelen gelecekte sizi bekleyen güzel hayalleriniz olduğunu ifade eder. Bu tarz karalamalar olumlu tutumunuzu ve iyi ruhlarda olduğunuzu gösterir.

Küçük evler ve Kutucuklar

küçük evler ve kutular

Simetrik şekiller, düzen sevginizi ve her şeyi iyice planlama ve hesaplama tutkunuzu açığa çıkarır. Bu tarzda karalamalar yapan kişinin, tam olarak ne istediğini biliyor ve hayatında belirlediği hedefler karşısında ne olursa olsun dimdik ve kararlı duruyor olduğunu göstermektedir.

Satranç

satranç

Eğer kendinizi anlık olarak bu tarz çizimler yapıyor olarak bulursanız, son zamanlarda hoş olmayan ve rahatsız edici bir durum ile karşı karşıya kalmışsınız demektir. Bu gibi çizimler sürekli olarak mevcutsa, muhtemelen belirli bir durumu çözememenizle ilgilidir ya da kendinizi ve görevinizi hayatta sorguladığınız anlamına gelir.

Arı kovanı Deseni

arı kovanı deseni

Bu demek oluyor ki, bir numaralı önceliğiniz hayatınızda barışı ve uyumu korumaktır. Bu şekiller sizin düzenli bir hayat arzuladığınızı ve belki de bir aile kurmak istediğinizi işaret eder.

Sarmallar

sarmallar

Bu şekillerin size vereceği mesaj: Diğer insanların sorunlarıyla ilgilenirken kendi hayatının öncelik sırasını karıştırmadığını ve kafanın karışmasına izin vermediğini işaret eder. Kafanda her zaman sorunları çözer ve görevlerin hakkında sürekli olarak düşünürsün. Sistemli ve kararlı bir şekilde hayatına devam edersin ve profesyonelliğinden hiç bir zaman ödün vermezsin. Belki de bir dahisin?

Daireler ve Halkalar

daireler ve halkalar

Dairesel şekiller, birlikte olma ihtiyacını temsil eder. Çevreleri bilinçsizce çizmeniz muhtemelen bir arkadaşa ihtiyacınız olduğu anlamına gelir veya ilgiye ihtiyacınız vardır. Bu durum ileri boyutlara ulaşırsa depresyona yol açabilir bu yüzden psikolojinizi daima dengede tutma konusunda dikkatli olun. Aksi halde içe dönük, karamsar, kimseyle iletişim kurmak istemeyen biri haline bürünürsünüz.