Umumi Tuvaletlerde Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 8 Kural

umumi tuvaletler

Oturmalı mıyız, oturmamalı mıyız? 🙂 Bu en çok merak edilen bir sorudur. Kendi bedeninize duyduğunuz sevgi, sağlığınızı korumak anlamına gelir ve hayat sizi sadece 2 seçeneğin bulunduğu bir duruma soktuğunda, mesela aşağılama veya kamu tuvaleti arasında, elbette, daha az kötü olan seçeneği seçeriz.

Bu hassas problem hakkında daha fazla bilgi edinmeye karar verdik ve halka açık tuvaletlerin düşündüğümüz kadar tehlikeli olup olmadığını araştırmaya karar verdik.

Halka açık tuvaletleri güvenli bir şekilde ziyaret etmenize yardımcı olacak bazı kuralları bir araya getirdik. Ve yazının sonunda, halka açık tuvaletlerle ilgili en sık sorulan soruların bir cevabı olarak sizler için bir bonusumuz var.

1. Kural. En Tehlikeli Yerler En Güvenli Görünen Yerlerdir

kural1

Hiç kimse klozetin altında veya kapağının altında ne kadar bakterinin olduğunu bilmiyor. BioCote şirketi, bir halka açık tuvaletinde bulunan tüm yüzeyler hakkında daha fazla bilgi edinme ve ofisinde bir iş günü sonra toplanan örnekleri topladı. Bu araştırmanın sonunda, 50.000‘den fazla farklı mikroorganizmanın sürekli olarak bize yakın olduğu ortaya çıktı. Bu çokta beklenen bir sonuç değildir ama tuvaletteki en kirli yer lavabo oldu.

Çünkü burada mikropların sayısı oldukça fazladır ve lavabolar tuvalet gibi kendini tamamen temizlenmez. Ayrıca, Arizona’daki bilim adamları da aynı sonuca vardı. Banyolardaki tüm bakterilerin sadece %19’u tuvalette bulunurken, diğer bakterilerin hepsi küvetlerde ve lavabolarda bulunuyor. Aynı zamanda, zeminlerde, duvarlarda, kapı kolunda ve tuvaletin tüm bakteri topluluğu vardır.

2. Kural. Detaylara Dikkat Edin

kural2

Halka açık tuvaleti ziyaret ettiğinizde, kullanmadan önce bazı şeylere dikkat etmeye özen gösterin. Doğru olan tuvalette sabun, tuvalet kağıdı ve duvardaki temizlik çizelgesi bulunmalıdır. Programın kendisini kontrol edin. Tarih bulunduğunuz günün tarihi olmalı ve zaman aralıkları birkaç saatten daha fazla olmamalıdır.

3. Kural. Doğru Tuvaleti Seçin

doğru tuvalet

Bu oldukça şaşırtıcıdır, ancak bilim adamlarına göre, bir tuvalette sadece 2 kabin bulunduğunda bile, insanların ikincisini seçme olasılıkları daha yüksektir. Yani, bir halka açık tuvalete girdiğinizde, ilk kabine gidin. Oraya daha az insan girmiş olacaktır ve bu yüzden daha temizdir.

4. Bulunduğunuz Alana Uymaya Çalışın

kural 4

Çantanızı veya eşyalarınızı yere koymanız gerekiyorsa, tuvaletin dışında bulunan en güvenli yeri seçin. Ama çantanı elinde tutmak için başka seçeneğiniz yoksa ve çantanızı tutabilecek kimse yoksa bile, eşyalarınızı yere koymayın. En güvenli yer tuvalet rezervuarıdır.

5. Doğru Şekilde Oturun

doğru otur

İnsanlık tarih boyunca çok uzun süre gerçek tuvaletlere sahip değildi. Ve son zamanlarda insanlar bugün bildiğimiz ve kullandığımız tuvaletleri tasarladılar. Ancak, böyle bir tuvalette otururken aldığımız pozisyon doğal bir pozisyon değildir. 90 ° pozisyonu (soldaki resim) gerilime ve gerilmeye neden olur ve kabızlık ve hemoroidlere neden olabilir. 35 ° pozisyonu (sağdaki resim), her şeyin doğal seyrini alabileceği şekilde doğaldır.

Bu yüzden, halka açık tuvaletlerimizde genellikle acele etmemiz gerektiğinden, yaralanmalardan kaçınmak için 35 ° pozisyonunda oturmak daha iyidir. Ancak, tüm halka açık tuvaletlerin ziyaretçilerine sağdaki resimdeki gibi durmalarına izin vermediğini unutmayın. Dolayısıyla, böyle bir tuvalette iseniz, bakterileri önlemek için oturulan yere hiç dokunmayın.

6. Kural.  Oturduğunuz Yere Tuvalet Kağıdı Koymayın

kural 6

Birçok kişi halka açık tuvaleti kullanırken oturduğu yere tuvalet kağıdı koyuyor. Bu karar ne kadar iyi görünsede  aslında, en kötüsü budur. İlk olarak, tuvalette otuduğumuz yer çok akıllı bir şekilde inşa edilmiştir. Onların şekli ve pürüzsüz yüzeyi bakteri yayılmasına izin vermez. İkincisi, çoğu kişi tuvalet kapağını kullandıktan sonra sık sık kapatmayı unuturlar, sifonu çekerler ve bakteriler tuvalet kağıdı da dahil tuvaletin her tarafına yayılır.

Kağıt nemi çok iyi emer ve bakterilerin çoğalması için harika bir ortamdır. Yani, kendi tuvalet kağıdınızı kullanmadıkça, tuvalette oturduğunuz yere tuvalet kağıdı koymayın.

7. Kural. İncelikle Çıkın

incelikle çıkın

İşiniz bittiğinde, tuvaleti doğru bir şekilde terk etmeniz gerekir. Klozet kapağını kaldırdıktan hemen sonra kapatın ve kapağı kapattıktan sonra sifonu çekin.

8. Kural. Ellerinizi Çok İyi Yıkayın

eller

Ellerinizi çok iyi yıkayın, çünkü ellerinizin üzerinde çok fazla zararlı mikroorganizma vardır. Unutmayın! Yüzlerimize bir dakika içerisinde yaklaşık 2 ila 5 kez dokunuruz, bu da istenmeyen misafirleri ağzımıza çok yakın bir yere getirebileceğimiz anlamına gelir.

Ve bu nedenle bakteriler saldırabilir. Yani, bir halka açık tuvaleti her ziyaret ettiğinizde, ellerinizi her zaman en az bir dakika boyunca sabunlu suyla yıkamalısınız ve istenmeyen bakterileri yıkamadan önce yüzünüze dokunmamaya çalışın. Ellerinizi yıkadıktan sonra, tuvalete herhangi bir yüzeye dokunmadan ve kapı kolları da dahil olmak üzere ayrılmanız gerekir!

Bonus

bonus

Bunun hakkında bir sürü dedikodu olsa bile, tuvaletten cinsel yolla bulaşan hastalık kapmak neredeyse imkansızdır. Yani, en inatçı insanlar bile bu konuda rahat olabilir.

Kısacası, halka açık tuvaletler göründükleri kadar korkutucu değillerdir. Sizler hangi halka açık yerleri ziyaret etmekten korkuyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!