Bill Gates’in 400 Milyar Dolara Mal Olan Hatası

Abone ol

Bill Gates 1975 yılında ortağı Paul Allen ile birlikte Microsoft şirketini kurdu. Gerisini zaten hepimiz biliyoruz. Dünyanın en büyük şirketlerinden birini kurarken almak zorunda kaldıkları kararları düşünün. Microsoft’un bugünkü değeri 1 trilyon doların üzerinde.

Reklam

Bilgecafe olarak bugün sizlere geleceği ön görmenin ne kadar önemli olduğunu anlatan bir haberimizle karşınızdayız. Bill Gates eğer geleceği biraz ön görebilseydi 400 milyar dolar zarar etmemiş olacaktı. Peki bu 400 milyar dolarlık zarara sebep olan konu ne?

bill gates

Bill Gates kendisini en çok rahatsız eden şeylerden birinin de bir telefon uygulaması olan Android’in kendilerinden ziyade Google tarafından keşfedilmesi olduğunu söylüyor. Apple ile mücadele ettikleri piyasada Android’i kendileri pazarlıyor olsaydı bugün çok farklı şeylerden bahsediyor olabilirdik.

Windows mobil uygulamasının Android’den çok daha önce akıllı telefonlarda kullanılmaya başladığına vurgu yapan Gates, bu uygulamayı kendilerinin piyasaya sürmemiş olmaları sonucu en az 400 milyar dolar zarar ettiklerini söylüyor.

Reklam

Apple’ın ulaştığı başarının kendilerinin eksik kaldıkları konuların ne kadar çoğaldığını yüzlerine vurduğunu belirten Microsoft CEO’su Steve Ballmer: ”Zamanında klavyesiz telefonları ile iş dünyasına fazla ürün satamayacaklarını düşünmüştük fakat durum sandığımızdan çok daha farklı gelişti ve birçok endüstri bugün Apple ürünleri kullanıyor‘ diyor.

android

Eğer Android gibi bir ürünle Apple karşısına bir set çekebilseydi Microsoft piyasayı Apple’a kaptırmayacaktı. Hatta kendi hataları yüzünden Google’ın bugünkü başarısına ulaştığını da söylemekten geri kalmıyor.

microsoft telefonları

Windows işletim sistemli telefon kullanıcıları zaman içerisinde yazılımdaki hatalar sebebiyle Apple veya Android gibi platformlara kaymaya başladı ve yazılım dünyasında en yenilikçi ve kullanışlı ürüne sahip olan tüm piyasayı alır şeklinde bir anlayış hakimdir ve doğruluğunu da defalarca tecrübe ettik.

Reklam

Kaynak: https://www.phonearena.com/news/Bill-Gates-biggest-mistake-was-losing-the-phone-wars-to-Android_id117039

Yorumlar

error: