Böbreklerimiz Sağlıklı Olmadığında Bu 7 İşareti Vücudumuza Gönderiyor

bobreklerimiz saglikli olmadiginda bu 7 isareti vucudumuza gonderiyor

Böbrekler, kanımızı filtreleyen ve vücudun toksinleri atmasına yardımcı olan, uygun mineral dengesini ve normal kan basıncını korumak için fasulye şeklindeki organlardır. Buna ek olarak, böbrekler eritropoietin adı verilen bir kimyasal oluşturur ve bu şekilde kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler.

Böbrek dokusunda yüksek miktarda nefron bulunur. Günde yaklaşık 200 lt. kan böbreklerden geçmekte ve 2 lt. idrar üretmektedir. Üreter adı verilen özel tüpler böbrekleri mesaneye bağlar. Bu tüpler idrarı depolar ve üretra yoluyla vücuttan uzaklaştırır.

Böbrekler zarar görürse, atıkları ve vücuttaki aşırı suyu atma kabiliyetlerini kaybederler. Böbrek dokusuna zarar verebilecek ve işlevlerini bozabilecek çok çeşitli nedenler vardır. Bunlardan en yaygın olanları şeker hastalığı, yönetilmeyen yüksek tansiyona, otoimmün hastalıklar veya bazı ilaçların aşırı dozda (asetaminofen, naproksen, ibuprofen) kullanılıp kan alımının azalmasıdır.

böbrek

Akut böbrek yetmezliğinde fasulye benzeri organlar aniden çalışmayı bırakır ve disfonksiyonu telafi etmek için yeterli zamana sahip değildirler. Bununla birlikte, vakaların çoğunda böbrek fonksiyon bozukluğu, uzun bir süre boyunca yavaş yavaş ilerler.

Pek çok insan kronik böbrek hastalığı olduğunu bile bilmiyor. Sebebi bu hastalığın sıklıkla böbrek hücrelerinin çoğu tahrip edildiğinden dolayı uzun süre semptomlara neden olmamasıdır.

Bu belirtilerden bir veya daha fazlası varsa, uzmanlar böbreklerin incelenmesi gerektiğini söylüyor:

1. Daha sık idrara çıkma ihtiyacı

gece tuvalete gitmek e1568461439984

Sağlıksız böbrekleri olan insanlar özellikle geceleri idrar yapma konusunda artan bir dürtü yaşarlar.

2. Aşırı yorgunluk

asiri yorgunluk e1568461491580

Yoğun bir çalışmadan veya yoğun bir günün ardından yorgun hissetmek normaldir. Yorgunluğunuz dinlendikten sonra kaybolmuyorsa sorun var demektir. Uzun süreli yorgunluk ve enerji eksikliği, kandaki toksinlerin birikmesiyle bağlantılı olan ve sonucunda böbrek fonksiyon bozukluğunun görülmesine neden olan yaygın belirtileridir.

Ayrıca, böbrek hastalığı kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu azaltabilir ve anemiye neden olabilir. Açıklanamayan yorgunluk bu hastalığın en sık görülen semptomlarından biridir.

3. İdrardaki kan

idrardaki kan

Böbrekler normal olarak kanı süzer ve atıkları yok eder. Düzgün çalışmıyorlarsa, kırmızı kan hücreleri idrarla sızma eğilimindedir.

4. Periferik ödem

periferik ödem

Böbrek yetmezliği sıvı tutulmasına neden olur. Sonuç olarak, özellikle sabahları bacaklarınız şişebilir. Sağlıksız böbrekleriniz varsa, göz çevrenizdeki şişliği de fark edebilirsiniz.

5. İdrardaki kabarcıklar

idrardaki kabarciklar e1568461775955

Zarar görmüş böbrekler proteini vücutta tutamaz. Sonuç olarak idrardan akmaya başlar ve köpüklü hale gelir.

6. Hipertansiyon

hipertansiyon e1568461831613

Böbrekler, bir renin hormonunu sentezledikleri için kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynarlar. Böbrek yetmezliği durumunda, bu kimyasalın üretimi bozulur ve kan basıncının artmasına neden olur.

7. Uyku problemleri

uyku problemleri

Kan dolaşımındaki toksinlerin, atıkların ve diğer zararlı maddelerin birikmesi uykunuzun kalitesini bozabilir ve uyku apnesi riski artabilir.

Böbreklere İyi Gelen Gıdalar ile Böbreklerinizi Koruyun