Bunlar Elektrik Süpürgesini Bozuyor Sakın Süpürmeyin!

elektrik supurgesini bozuyor sakin supurmeyin

Temizlik rutinimizin en önemli aşamalarından birinde elektrikli süpürge kullanılır. Evlerde önemli bir yere sahip olan elektrikli süpürge, çeşitli temizlik görevleri için düzenli olarak kullanılır. Elektrikli süpürgeyle kiri ve tozu temizlemek çok kolay olsa da, her şey için kullanmamalısınız.

Evlerinizde elektrikli süpürgeyi kullanmamanız gereken olayları anlatıyoruz!

1. Kırık cam parçaları

kırık cam parçaları

Bir bardak veya vazo düşürdünüz ve her yerde cam parçaları mı var? Elektrikli süpürge çalıştırmayın, çünkü cam parçaları aksamına zarar verebilir. Vakum torbası yırtılabilir. Cam ayrıca vakumun içini çizebilir ya da hortuma sıkışabilir.

Burada ilerlemenin en iyi yolu, büyük cam parçalarını dikkatlice toplamak ve küçük parçaları bir dilim ekmek kullanarak temizlemektir. Küçük cam parçalarına hafifçe bir dilim ekmek bastırın. Parçalar ekmeğe yapışır, bu da güvenle temizleyebileceğiniz anlamına gelir. Camın daha iyi yapışmasını sağlamak için ekmeği de ıslatabilirsiniz.

2. Nemli zemin

nemli zemin

Ev içerisinde iş yaparken, zeminin tamamı kirli ve dağınık olduğu zaman, elektrikli süpürgeyi kullanarak hızlıca temizlemek gerçekten kolaydır. Bazen zemin biraz ıslanmış olabilir, ancak yine de süpürgeyle üstünden geçersiniz. Elektrik süpürgesine nem girerse, küf oluşabilir. Nem, makinenin çalışmamasına da neden olabilir. Bu yüzden, bir daha ki sefere temizlemeden zeminin önce tamamen kuru olduğundan emin olun.

3. Makyaj

makyaj tozu

Yanlışlıkla bazı makyaj tozlarını zemine düşürürseniz, makineyle temizlemek isteyebilirsiniz. Makyaj türüne ve yerde halı olup olmadığına bağlı olarak,makineyle temizlik işlemini yapmamalısınız.

Bunun nedeni bazı durumlarda makinenin makyaj tozlarını emmek yerine etrafa yaymasıdır. Ayrıca, fondöten ve far gibi makyaj malzemeleri makinenin tıkanmasına neden olabilir. Birçoğunu yerden kaldırmaya çalışıp, kalan kısmı kabartma tozu yardımıyla temizlemeye çalışmak daha iyidir.

4. Saç

yerdeki saçlar

Zemine veya halının üzerine düşen birkaç tüyü süpürmek sorun değil. Bununla birlikte, aynı anda çok fazla saç temizlemek istiyorsanız, süpürmek daha iyidir. Saçlar, süpürgenizin fırçasına dolanabilir, bu da daha sonra makinenizi kolayca kullanamamanıza neden olur.