Buzdolabında bile Bozulabilen 13 Gıdanın Taze Kalmasını Sağlayacak Püf Noktaları

Her gün farklı türde yiyecekler yiyoruz ve çok da düşünmeden satın alım yapıyoruz. Satın aldıktan sonra da buzdolabına bırakıyor ve yemek için alıp tekrar dolaba atıyoruz. Peki bu malzemeler aslında ne kadar dayanıklı, kaç derecede ve nasıl şartlar altında saklanmalı biliyor muyuz? Zaman geçtikçe sararan maydanozlar, küflenmiş ekmekler ya da kararmış meyvelerle karşılaşırız.

Yiyeceklerinizi daha uzun süre taze tutmanıza yardımcı olacak bazı öneriler var tabii. İşte biz de sizlere hem tasarruf edeceğiniz hem de yiyecekleri sağlıklı dönemlerinde tüketeceğiniz 13 ipucu hazırladık.

1.Ekmek

Burada bütün ekmekten söz ediyoruz. Ekmeğin kabuğu oksijenin içeri sızmasını engeller. Yani ekmeğin içi hava almaz, o zman da küflenme meydana gelir. Ekmeğinizi sağlıklı şekilde saklamak istiyorsanız, dilimlere ayırın ve bu şekilde buzdolabına koyun. Eğer ekmeğinizi dışarda saklamak isterseniz bu defa dilimlemeyin, bütün olarak bir kutuda saklayın.

2. Havyar

Eğer havyarı açılmış teneke kutuda bırakırsanız, bir gün içinde bozulmaya başlar. Havyarı bir hafta kadar taze tutmak için, önceden sıcak su ile yıkadığınız ve iyice kuruladığınız bir cam bir kavanoza koyun. Bir kaç damla da aromasız zeytinyağı ile bir iki küçük parça limon dilimi ekleyin.

Kaynayan tuzlu su ile yıkanmış bir cam kavanozda her türlü havyarı saklayabilirsiniz. Kapak altına yağlı kağıt koymayı da tercih edebilirsiniz. Bu da faydalı olur.

Eğer havyarı dondurucuya koymanız gerekirse, havyarı küçük porsiyonlara ayırın ve bu şekilde dondurun. Daha sonra da kullanmadan önce dışarı değil, bızdolabına aktarın ve orada yavaş yavaş çözülmesini sağlayın.

3.  Yoğurt

Bu ürünler genellikle açılması kolay folyo kaplı plastik kutularda  satılmaktadır. Ekşi krema ve yoğurdu uzun süre taze tutmak için üstlerine düzenli olarak alüminyum folyo koyun. Ancak ürünlerin içine değmemeli. Folyo bu ürünlerin, diğer kokulardan uzak kalmasını sağlar.

4. Köy Peyniri

Köy peyniri maalesef çok uzun süre dayanmaz. Peyniri cam kaplarda saklayın. Hatta cam kabın içine 1 adet kesme şeker ekleyin. Bu şeker sayesinde oksidasyon süreci gecikecektir.

5. Peynir

Peyniri taze tutmak istiyorsanız, plastik torbada asla tutmayın. Yağlı kağıda sararak dolaba koyun. Küften uzak tutmak için yine şekerden yardım alın!

6. Maydanoz

Maydanozu uzun süre taze tutmak için, maydanozu doğrayın ve buz kalıplarına koyun. Üzerine biraz su dökün ve dondurun. İhtiyacınız olduğunda, küpleri kalıptan çıkarın. Gerekli miktarda maydanozu çok çabuk çözebilir veya hemen yemek pişirmek için bu küpleri direk tencerenize ekleyebilirsiniz.

7. Limon

Limonları, ekstra nemini emecek kağıtlara sararak buzdolabında tutun bu şekilde çürümezler. Her bir limon parçasını ayrı olarak sarın ve saklayın.

8. Havuç

Havuçların bozulmadığından, filizlenmediğinden ve çıtır çıtır kaldığından emin olmak için tepelerini kesin. Daha sonra havuçları iyice yıkayın, ıslak bir havluya sarın ve buzdolabına koyun. Bir başka seçenek ise havuçları bir kaba veya bir kavanoz içine koyup buzdolabında tutmaktır. Suyun bulanıklaştığını fark ederseniz, hemen değiştirin.

9. Acı biber

Biberlerin tazeleğini koruması için üzerinde kararma, çökme ve buruşma olmamalı. Biberleri 2 haftaya kadar taze tutmak için bunları buzdolabında plastik bir kapta saklayın. Biberlerin genellikle çürümediğini, kuru kaldıklarından emin olun. Birbirlerine değmeden saklamalısınız.

10. Mantar

Satın aldığınız mantarların son kullanma tarihini takip edin. Satın aldığınız kaptan çıkarın ve bir kumaş torbaya aktarın. Eğer bu tür bir torbanız yoksa da herhangi bir kavanoz veya kutunun altına peçeteler koyun, mantarları üzerine yerleştirin ve peçete ile örtün.

11. Soğan

Soğanları çorapların içinde saklayın! Ama her bir soğanın ardından bir düğüm atın ki birbirlerine değmesinler. Bu şekilde 9 aya kadar dayanan soğanlarınız olacak. 

12. Muz

Muz salkımının üst kısmını şeffaf streç filme sarın. Bu şekilde normalden 3 ila 5 gün daha uzun süre taze kalmasını sağlarsınız. Ayrıca, muzların etilen gazı açığa çıkardığını da unutmayın, bu yüzden onları diğer meyvelerden uzak tutmalısınız.

13. Yeşil Soğan

Yeşil soğanları plastik şişelerde saklayabilirsiniz. Satın aldığınız günkü gibi taze kalacaktır.

Yorum Yaz