Çoğu Havayolu Şirketi Mayıs Ayına Kadar Devlet Yardımı Almazsa İflas Edebilir

havayolu sirketleri iflasin esiginde

Bir havacılık danışmanı, hükümetlerin koordineli çalışarak gerekli adımları atmadıkları takdirde, dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılım gösteren koronavirüs pandemisinin Mayıs ayı sonuna kadar dünya genelinde faaliyet gösteren birçok havayolu şirketini iflasa sürükleyeceğini söyledi.

Sydney merkezli danışmanlık faaliyeti gösteren CAPA Havacılık Merkezi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, birçok havayolu şirketinin teknik iflas veya büyük ölçüde ihlal edilen borç sözleşmelerine yönlendirildiğini belirtti.

havayolu sirketleri

Havayolu şirketlerinin seferlerinin yarısından fazlasını boş olarak gerçekleştiğinin altını çizerek, şirketlerin nakit rezervlerinin hızlı bir şekilde tükendiğini söyledi.

CAPA, “Felaketten kaçınılması için – şimdi – eşgüdümlü hükümet ve sanayi eylemine ihtiyaç var” dedi ve aksi bir durumda, “krizden çıkmanın kayıplarla dolu savaş alanına girmek gibi olacak” şeklinde açıklamada bulundu.

bilet fiyatlari yari yariya dustu

Wuhan Coronavirus Salgını’nın Ekonomik Etkileri

Çin hükümeti, tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılım gösteren ölümcül Wuhan koronavirüsünün yayılmasını durdurmak için mücadele etmektedir. Ancak virüsünün etkileri Çin ekonomisini de durdurma noktasına getirdi. Söz konusu corona virüsü dünya genelinde ekonomik sonuçlara yol açacağı korkusunu da yanında getirdi.

CAPA yaptığı açıklamada; ABD, Çin ve Orta Doğu’daki en büyük havayolu şirketlerinin, hükümet yardımı desteğiyle hayatta kalabileceğini söyledi.

havayollari nadiren kullaniliyor

Virüs salgını en büyük kurumsal zayiatı havayolu taşımacılığına verirken hava trafiğini de durdurma noktasına getirdi. American Airlines Group Inc.’den Avustralya’nın Qantas Airways Ltd.’e olan taşıyıcılar kapasitelerini düşürürken, İsveç asıllı SAS AB gibi birçok şirkette de geçici olarak çoğu personeli işten çıkardı.

Avrupa’nın en büyük bölgesel havayolu şirketi Flybe ise çöktü. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin yapmış olduğu tespite göre, havayolu şirketlerinin bu yıl 113 milyar dolar kayıp gelirle karşılaşabileceklerini söyledi.