Doğru Bilinen 8 Sağlık Yanlışı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gündelik hayatta söylenen birçok sağlık efsanesinin yanlış olduğunu söylesek ne derdiniz? O zaman okumaya devam edin.

SOĞUK HAVA SİZİ HASTA EDER

soguk hava

Kesinlikle doğru olmayan ve dünyanın heryerinde sık sık söylenen bir inanıştır. Havanın soğuk olması vücudunuzu virüslere karşı dayanıksız hale getirmez, hasta olmamıza neden olan soğuk havada bulunan mikroplardır. Genellikle soğuk havalarda hastalığın yaygın olmasının nedeni uzun zaman kapalı ortamda bulunmamız ve yeterince havalandırmamızdan kaynaklanır.

ŞEKER YİYEN ÇOCUKLAR HİPERAKTİF OLUR

seker

Halk arasında bilinen ve yanlış olan bir diğer yanlış inanış ise şeker yiyen çocukların hareketli olduğudur. Hatta aşırı şeker tüketmek hantallığa neden olabilir.

GRİP AŞISI YAPARSAM GRİP OLURUM

asi

Grip aşısı içeriğinde ölü grip virüsü bulundurur. Bütün aşılar yan etki olarak ateşe neden olabilir. Grip aşısının içinde bulunan ölü virüs grip olmamıza neden olmaz.

YEMEKTEN 1 SAAT SONRA YÜZEBİLİRSİNİZ

yuzmek

Yemeğin ardından bazı hareketlerde bulunmak sakıncalı olabilir fakat yüzmek bu sakıncalı hareketlerden değildir.

TELEVİZYONU YAKINDAN İZLEYENİN VE KARANLIKTA OKUYANIN GÖZÜ BOZULUR

yakindan tv izleyenler

Kısa vadede karanlıkta televizyon izlemek ya da loş bir ortam da kitap okumak gözlerinizin yorulmasına neden olabilir ancak uzun vadede herhangi bir zararın olduğuna dair kanıt bulunmamaktadır.

BİR KAZA GEÇİRDİYSENİZ UYANIK KALMANIZ GEREKİR

sarsinti

Kaza sonrası ya da herhangi bir darbe aldıysanız komaya girmemenizi girmemez için uyanık durmaya çalışırsınız doktor kontrol ettikten sonra her saat başı uyanıp olmanıza gerek yok sıfır

Kaza anında  ya da başınızdan herhangi bir nedenden kaynaklı darbe aldıysanız komaya girmenizi engellemek için uyanık tutulmaya çalışılırsınız.  Doktor kontrol ettikten sonra her saat başı uyanık olmanıza gerek yoktur

VİTAMİNLERLE DAHA SAĞLIKLI OLUNUR

vitamin

Kontrosüz  bir şekilde vücuda alınan vitamin takviyeleri zararlı olabilir. Gıda tüketiminden kaynaklı aşırı doz size zarar vermezken, bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde vitamin hapları  almak vücudunuzda zarara neden olabilir.

EĞER SAKIZI YUTARSANIZ 7 YIL MİDEDE YAŞAR

sakizlar

Sindirim sistemimiz güçlüdür . Sakız içeriğinde bulunan bazı maddeler sindirilemeyen de midenizde kalmaz, midede sindirimi gerçekleşir.

NORMAL İNSANLAR BEYNİNİN %10’NUNU KULLANIR

beynin

Beynin yüzde 1o’unu  kullanıyoruz tezinin de yanlış bir Bilgi olduğu yapılan beyin taramaları sonrası anlaşılmıştır. İnsanların buna inanması da, beynimizin tam potansiyelinde ulaşamadığı fikrinin heyacanlandırdığından kaynaklı olsa gerek.

EN AZ 8 BARDAK SU İÇMELİSİNİZ

su

Vücut profesyonel bir şekilde çalışır ki sıvı dengesini de dengeler. Vücut için gerekli olan sıvının sadece sudan alınmasına gerek yoktur, tüketilen gıdalardan da alınmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!