Klima Olmadan Yazı Geçirme Yöntemleri

klima olmadan

Ben İstanbul’da 5 katlı bir binanın 5. katında oturuyorum. Ağaçların boyu çok fazla uzamıyor, çatımız düz ve camlarım güneşin her zaman girdiği konumda. İşte bu yüzden havanın 50 derece olduğu zamanlarda evim saunaya dönüyor. Bu şartlar altında uykuya dalmak ve kaliteli uyumak imkansız. Klimam da olmadığından, kendimi serinletmek için başka yöntemler buldum.

Bulduğum yöntemleri, kendimi nasıl serinletmeyi başardığımı ve nasıl rahat bir şekilde uyuyabildiğimi  siz Bilge Cafe okuyucularıyla paylaşmak isterim.

Gün içinde ve gece odayı serin tutmaya çalışın

güneş giren ev

  • Odanızı serin tutabilmeniz için odayı doğru bir şekilde havalandırmalısınız.Hava 35 derece veya daha yüksek olduğunda camlarımı kapatıyorum ve sıcaklık bunun altına düştüğünde camları açıyorum. genellikle günün en düşük sıcaklığı saat 4 ve 7 arasında oluyor. Yani camlarımı sabah ve akşam 8 den sonra açıyorum.
  • Güneşin dairenizi ısıtmasından kaçının. Güneş girmesini engelleyen Doğru güneşlikleri kullanın. Bir sürü kumaş denedim ve sonunda sentetik güneşliklerden uzak durmaya karar verdim. Çok çabuk ısınıyorlar ve çok çabuk renkleri soluyor. Kalın düz beyaz keten kumaş güneşlikler en iyisi.
  • Eğer sıcaklığın dairenizin içinde kalmasını istemiyorsanız, toz toplayan eşyalardan kaçının. Örneğin; halılar, kilimler, koltuk yastıkları. Bunları evinizden kaldırmak havayı hem daha temiz hemde daha serin yapacaktır.
  • Odanızı havalandırırken bir havluyu ıslatın ve açık camın önüne koyun. Kısa bir sürede odanızı serinlemesine yardımcı olacaktır. Fakat havluyu gece boyunca orada bırakmayın. Çok nemli bir oda da rutubetli olabilir.
  • Geçmişte klimaın olmadığı zamanlarda insanlar yerleri ıslatıyormuş. Odanın sıcaklığı hemen düşüyor ve rahatça uykuya dalabiliyorsunuz.

Tavan fanı kullanın

tavan pervanesi

Kolayca tavana takılabilir ve odayı çok güzel serinletirler hemde uygun fiyatlı. Eğer böyle bir fanınız varsa ayarlarının yaz ayarlarında olduğundan emin olun. Bir çok fanın farklı sezonlar için 2 ayarı vardır.

  • Eğer ayarları yoksa fanın saplarını kontrol edin. saat yönünde dönüyor olmalılar. Böylelikle sıcak hava yukarı çekilir.

Ev yapımı soğutma sistemi

ev yapımı klima

Sıradan soğutma sistemleri odanın içinde sürekli havanın yerini değiştirir ve aslında motoru ısındıkça odayı da ısıtır. Fakat herhangi bir fan aslında gerçek bir klimaya dönüştürülebilir.

  • Bir kaç şişeyi su ile doldurarak buzlukta dondurun ve onları fanın önüne yerleştirin. Bu durumda fan odaya serin hava dağıtacak. Ben çok sıcak havalarda 2 set su donduruyorum ve 4-5 saatte bir değiştiriyorum.

Yatağı serinletmek

buzdolabında nevresim

  • Eğer yatağınızın çarşafları sentetik veya saten ise onları pamuk veya ipek çarşafla değiştirmek iyi olacaktır. Pamuk çarşaflar teri çabuk emiyorlar ve tenimizin ısısını düşürüyorlar.
  • Ayrıca gene pamuktan yapılmış pijamalar giyin. Hatta mümkünse bir şey giymeden yatın bu daha iyi bir çözüm.
  • Yatağınızı serin tutmanın bir diğer yöntemi de çarşafınızı ve yastık kılıfınızı buzdolabında bekletmek. Yalnızca yorganınızı dolaba koymayın bu sizi hasta edebilir.

Klimanız olduğunda…

klima

Bir arkadaşımın evinde klima var. Sıcaklardan çok rahat bir şekilde korunuyor fakat klima yüzünden sürekli soğuk algınlığı yaşıyor ve sürekli hasta.

Klima açık olduğu zamanlarda ortan çok soğuk kapalı olduğu zamanlardaysa çok sıcak. Bir türlü uygun dereceyi ayarlayamıyor. Bilim adamları 17 santigratın uyumak için en uygun sıcaklık olduğunu söylüyor. Eğer mümkünse bu dereceye ayarlamaya çalışın. Bir çok klimaın gece modu vardır.

Değişik şekillerde yazıyor olabilir. Örneğin; sağlıklı derece, gece modu gibi. Kumandasından kontrol edebilirsiniz. Bu modda klima odanın derecesine göre açılıp kapanıyor ve odayı aynı derecede tutuyor. Klimanızın böyle bir özelliği yoksa bütün camları kapatın ve klimayı en soğuk modda 2-3 saat açık tutun ve sonra kapatın.

Bu bilgiler sizin için faydalımıydı? Lütfen aşağıda yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.