Emekli Bahçıvan Anlattı: Solmuş Çiçekleri Böyle Canlandırabilirsiniz

kahve telvesi ve yumurta kabuğu

Pazar günü uyandınız ve mükemmel bir kahvaltı yaptınız. Ardından gününüzü değerlendirmek ve yeni şeyler denemek mi istiyorsunuz? O halde kahvaltı için kullandığınız yumurta kabuklarını ve kahvenizin telvesini bir kenara ayırın. Muhtemelen uzun zamandır çöpe attığınız bu ürünlerle neler yapabileceğinizi merak ediyorsunuz. O halde okumaya devam edin…

Yumurta kabuklarını ve kahve telvesini bir blenderda karıştırın. Elde edeceğiniz karışım evinizdeki ya da bahçenizdeki çiçekler için muazzam bir etki bırakacak.

kahve yumurta cicek

Çiçeklere bakmak artık daha kolay

Bu karışım, doğa aşığı olan insanlara inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Bitkileriniz size minnettar olacak 🙂 Hava sıcaklığı artmaya başladığı zaman, sevdiğiniz bitkileriniz zarar görebilir. Bunun nedeni sıcak havalarda çoğalan kurt ve salyangoz gibi her tür haşerenin bitkilerinize saldırması. Bu karışım sayesinde artık korkmanıza gerek kalmayacak! Hem de pahalı böcek ilacı ya da bitki besinleri kullanmadan… Yapmanız gereken tek şey çöp kutusuna ne attığınıza daha fazla dikkat etmek 😉

blender kahve yumurta

Uygulanışı hakkında detaylı bilgi

12 adet yumurta kabuğunu ve dört kaşık kahveye ihtiyacınız var. Malzemeleri bir bilendera alın ve bol miktarda su ekleyin. Bu malzemeler pürüzsüz bir karışım haline geline kadar karıştırın. Gerekirse fazladan su ekleyin.

kahve telve yumurta kabuk cicek uygulama

Karışımın hazır olduğundan emin olduğunuzda bahçenizdeki bitkilerin yetiştiği toprağın üzerine dökün. Daha önce hiç olmayan bir şekilde aniden büyüdüklerini fark edeceksiniz! Ve haşereler de uzak duracak.

Kahve çekirdekleri nitrat içerdiği için salyangozlar topraktan uzak durur. Yumurta kabukları da toprağa doğrudan kalsiyum sağlar. Bu sayede bitkileriniz daha sağlıklı ve daha güçlü olur.

Bu karışım emekli bahçıvan Ekrem Akarcan’dan Bilge Cafe adına alınmıştır.