Erkeklerin Kadınlardan Beklentileri Bunlarmış

erkeklerin kadınlardan beklentileri

Kadın ve erkek ilişkileri her zaman zor olmuştur. Bakıldığı zaman tarafların birbirini anlamadığı ve iletişim kuramadığı düşünülür. Oysa ki, bakıldığı zaman her iki tarafın da beklentileri benzerlik göstermektedir. Nasıl ki kadınların erkeklerden beklentisi varsa; erkeklerin de kadınlardan beklediği şeyler var.

Uzm. Psikolog Melda Yakupoğlu, temelde erkeklerin kadınlardan neler beklediğini sizler için anlattı.

1. Sevgi, ilgi ve alaka beklerler

sevgi gösterin

Erkekler de kadınlar gibi karşılarındaki kişiden sevgi, ilgi ve alaka görmeyi isterler. Her ne kadar toplumsal ön yargılar varsa da ilişkiyi onarmak ve ileriye taşımak istiyorsanız bu hususa dikkat etmelisiniz.

2 Suçlamadan konuşun

suçlama

İlişki kurulmaya başladığı ilk andan itibaren bazen çözüme kavuşturmak bazen de iletişim eksikliğinden kaynaklı sorunlar yaşanabilir. Belirli bir yerden sonra taraflar birbirlerini suçlayıcı konuşmalar yapmaya başlar. Fakat buna dikkat etmelisiniz. Karşınızdaki kişiyle probleminizi çözmek için derdinizi anlatmaktan çekinmemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey anlattığınız anki tavrınız. Eğer karşı tarafa neyi neden yaptığınızı anlatabilirseniz sorunların çözüldüğünü göreceksiniz.

3. Çekici bulunmak isterler

çekici bulunmak

Kişiler her zaman ilişki içerisinde oldukları insanlar tarafından arzulanmak isterler. Eğer karşılıklı çekim hissedilmezse ilişkinin ömrü kısalabilir.

4. Güvenmek isterler

güvenmek isterler

Erkeklerin de güvenmesi, bağlanması ve inanması gerekir. Nasıl ki bir kadın karşısındaki insandan bu duyguları hissetmek istiyorsa erkek de aynı şeyleri ister. Karşınızdaki insana o güveni hissettirmeye çekinmeyin. Unutmayın geri durmak ya da stratejik davranmak ilişkilerde iyi sonuç almanızı sağlamaz.

5. Kişisel alanlarına önem gösterin

kişisel alanlarına önem gösterin

Karşınızdaki insanın kendi hayatı olduğunu unutmamalısınız. Onun da vakit geçirmek istediği arkadaşları ve görmek istediği yeni yerler olabilir. Kişisel alanına ve tercihlerine saygı göstermelisiniz.

6. Dengeli bir ilişki isterler

dengeli ilişki isterler

İlişkilerde sorumluluğu tek bir tarafa yıkmak doğru bir davranış değildir. Karşılaşılan her türlü olayı birlikte sırtlanmalı ve idare edebilmelisiniz. Birbirinizi geriye çekmemeli aksine ileri taşımalısınız.

7. Çözüm odaklı olun

çözüm odaklı olun

İlişkilerde her zaman yapıcı olmak ve çözüm odaklı tartışmalar yaşamak önemlidir. Bu sayede ilişkiniz daha sağlam temelli ve daha ileriye dönük olacaktır. Unutmayın ilişkilerde kişiler birbirinin sığınağı ve dayanağıdır. Birbirinizi sevmeyi ve birbirinize saygı göstermeyi ihmal etmeyin.

Uzman Klinik Psikolog: Melda Yakupoğlu