En İyi Karpuzu Seçmemenin 5 Yöntemi

iyi karpuz

Şu dünya üzerinde soğuk karpuz kadar ferahlatıcı çok az şey vardır.  Tabi ki yerken aldığınız keyif karpuzu seçerken özendiğinizle doğru orantılı olarak gerçekleşiyor. Eğer kelek bir karpuz seçerseniz adeta hevesiniz kursağınızda kalıyor.

Eğer ki doğru karpuzu seçmenin sadece şans olduğuna inanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Aslında birkaç yöntem var ki, bunları dikkate aldığınızda kelek karpuz seçmeniz neredeyse imkansız oluyor. Tecrübeli karpuz yetiştiricilerinin önerileri doğrultusunda hazırladığımız bu rehber sayesinde artık en iyi karpuzu rahatlıkla seçebileceksiniz.

Toprak İzi

Karpuza ilk baktığınızda dikkatinizi çeken bir beyaz bölge görürsünüz. İşte bu bölge karpuzun tarlada ne kadar süre kaldığıyla orantılı şekilde büyür ve şekli beyazdan hafif sarıya doğru döndüğünde ağzınıza layık olduğu sinyalini verir. Yani karpuz seçerken ilk dikkat etmeniz gereken şey, alt kısmının sarıya belki de turuncuya dönük olması!

mukemmel karpuzu secmenin 5 super yontemi 709025 6256 5 b

Karpuzdaki Ağ Yapısı

Karpuzunuzda deformasyon gibi görünen kirli ağ tabakaları, karpuzunuz çiçekken kaç arı tarafından ziyaret edildiğini gösterir ve ne kadar arı karpuzunuzu ziyaret etmişse, karpuzunuz o kadar lezzetli demektir. Yani göz zevkinize hitap etmeyen asimetrik renkli bir karpuz görseniz bile karpuzunuzu kabuğuna göre yargılamayın.

ağ yapılı karpuz

Cinsiyet

Yanlış okumadınız, karpuzların cinsiyetleri vardır. Erkek karpuzlar daha uzun yassı olurlarken, dişi karpuzlar balkabağı misali daha yuvarlaktırlar.

Erkek ve dişi karpuzları ayıran yegane şey şekil farklılıkları değil tabi ki, aynı zamanda erkek karpuzlar daha sulu olurken, dişiler daha tatlıdırlar. Karpuz seçerken dişi özellikleri göstermesine dikkat etmelisiniz.

sulu ve tatlı karpuz

Boyut

En büyük her zaman en lezzetlidir varsayımını yapmak varılabilecek en doğal sonuçtur. Ne kadar büyükse paramızın hakkını o kadar verecekmiş gibi hissediyoruz.

Aslında, en iyi karpuzlar her zaman en büyükler olmuyor. Fakat bu en küçükler en güzeldir demek de değil. Daha ortalama büyüklükteki karpuzları seçerseniz şansınızı oldukça arttırmış olursunuz.

karpuzlar

Sap

Karpuzun sapı olgunluğu hakkında bize çok şey anlatır. Eğer ki sap yeşil ise, bu karpuzun fazla erken toplandığını gösterir ve tadı o kadar iyi olmaz. Kurumuş saplı olanları seçerseniz her zaman daha iyi sonuçlar alırsınız.

karpuz sapı

Artık öğrendiniz, en iyi karpuzu seçmenin 5 yöntemi emrinize amade! Uygulayın ve sonuçları yorumlarda bizimle paylaşın!