İncirin Faydaları Nelerdir? – Hiç Bilinmeyen 16 Faydası

incirin faydaları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İncirin faydaları nelerdir? Bilinmeyen faydaları nelerdir? Sindirim sistemine iyi gelir mi? Kuru incir mi daha faydalı taze incir mi? Tüm bu soruların cevabını onlarca kaynaktan yaptığımız araştırmalar sonucunda buraya yazdık.

Acele etmeden anlayarak ilerlerseniz incirin hiç bilmediğiniz faydalarını öğrenebilirsiniz. Yaz ayının güzel ve rengarenk meyveleri arasında sadece 2 ay boyunca tüketilebilen incir, tadını damağımızda bırakıyor.

incir

Böylesine güzel, lezzetli bir meyve olabilir ancak vücutta ne işe yaradığını, hangi besin öğelerini içerdiğini, incirin faydaları nelerdir merak ediyorsanız, bu yazıda istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

İncir tarihin en eski meyvesi olarak bilinir. Eski resimlerde ve tablolarda kullanılan incir yapraklarını hatırlıyorsunuzdur? Adem ve Havva’nın hikayesindeki elmanın aslında incir olduğunu düşünenler bile vardır.

Hatta İncil’de barış ve refahın bir işareti olarak bahsedilmektedir. İncir benzersiz bir lezzete ve dokuya sahiptir. Çok tatlıdır ve dışarıdan oldukça pürüzsüz olan incirin içerisi çekirdeklerle doludur.

Dış kabuğunun yumuşaklığı ve içinin gevrek, çıtır oluşu mükemmel bir bileşim, lezzet verir. İncirler güneş altında kurutulduğunda ise yıllarca kullanılabilir. Meyvenin pürüzsüzlüğü ve tohumlarının gevrekliği yemek için güzel bir kombinasyon oluşturur.

Kuru incirler yıl boyunca kullanılabilirken, taze incirler sadece Haziran’dan Eylül’e kadar bulunabilir. İncirler oval, yuvarlak şekilde olur. Dünyanın birçok yerinde egzotik bir meyve olarak kabul edilir.

Olgunlaştıktan sonra tatlı ve sulu olup lezzetleri de renklerine bağlıdır. İncir sadece yeşil veya koyu mor renkte mi oluyor? Hayır, hatta bu kadar çok renkte yetiştiğini duyunca şaşıracaksınız. İncirler, beyaz, yeşil, kırmızı, sarı, mor ve siyah renkte olabilir. Çiğ, taze, kurutulmuş olarak mutfaklarda kullanılabilir.

İncir Nasıl Yetiştirilir?

İncir nasıl yetiştirilir? İncir ağacı, kuru,  güneşli ve kayalık bölgelerde, daha az verimli toprağa sahip yerlerde yetişir. Boyu, 7-10 metreye kadar büyüyebilir.

incir ağacı

İncir ağacı 100 yıla kadar yaşayabilir. Orta Doğu ve Batı Asya ülkelerinde yetiştirilir. Birçok tohumdan oluşur ve 3-5 santimetreye kadar büyür. İlk başta yeşil renkteyken, olgunlaşıp büyüdüklerinde mor ya da kahverengi renge dönüşebilir. Size şaşırtıcı gelecek ama incir aslında bir meyve değildir. Botanik olarak bakıldığında incir ağacının yapraklarının uzanıp, büyüyüp bir kese içerisinde çiçeğinin oluşmasıdır.

Sizin için sadece normal, lezzetli bir meyve olarak görülebilir ama hakkında bilmediğiniz o kadar çok şey var ki!

İncirin Tarihi Geçmişi

İncir tarihte hasat edilen ve yetiştirilen ilk meyve olarak bilinir. İncir kalıntıları M.Ö. 5000 yılına dayanan Neolitik kazılarda keşfedilmiştir. İlk olarak Hindistan’da ve ülkemizde yetiştirilen incir 1500’lü yıllarda Çin’e ve Amerika’ya ulaşmıştır. Kaliforniya’daki dünyaca ünlü incir bahçeleri 19. yüzyılın sonlarında İspanyol misyonerler tarafından yapılmıştır. Asurlular tarafından tatlandırıcı olarak kullanılmıştır.

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir sadece sindirime iyi gelmesiyle bilinir. Oysa incir birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelmektedir. İncir adeta bir şifa kaynağı. Bizler Bilge Cafe olarak çok yaptığımız araştırmalar sonucunda kanıtlanmış 16 faydasını bulduk ve sizlerle paylaşmak istedik.

İncirin Sağlığa Faydaları

 1. Kolon Kanserini Önler
 2. Kolesterol Düşürücü
 3. Kabızlığı Geçirir
 4. Kalbinizi Güçlendirir
 5. Anemiyi Tedavi Eder
 6. Şeker Hastaları İçin Yardımcı
 7. Meme Kanserinden Korur
 8. Cinsel Sağlığı Arttırır
 9. Kemik Sağlığı İçin Kalsiyum Deposu
 10. Hücre Koruyucu
 11. Yüksek Tansiyonu Azaltır
 12. Astımı Tedavi Edici
 13. Uykusuzluğa Yardımcı
 14. Kırışıklıkları Önler
 15. Çıban ve Siğilleri Tedavi Eder
 16. Cildi Yumuşatır, Esnetir

Kolon Kanserini Önler

Kolon kanserinin en büyük sebeplerinden birisi kötü beslenme ve kötü bağırsak sağlığıdır. Bağırsaklarınız içerisinde bulunan yararlı bakterileri düzenli olarak beslemeli, onların yaşayabileceği bir ortam sağlamalısınız. Kötü beslenme sonucu bakteriler yaşayabilecek bir ortam bulamayıp ölür ve onların yerini kötü bakteriler alır. Bu durumun sürekli devam ettiğini düşünebiliyor musunuz?

Bunun sonucu olarak hücrelerinizde zarar görür, kansere yol açmış olursunuz. Düzenli olarak incir tüketimi kolon kanseri riskini düşürür. İncirdeki lif, bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayarak tıkların rahatça uzaklaşmasını sağlar. İncirde bulunan sayısız tohum, atıkların toplanıp atılmasını sağlayan mukusun oluşmasına da yardımcı olur.

Kolesterol Düşürücü

Kolesterol problemi yaşıyor ve TV’de dinlediğiniz kolesterol düşüren besinlerden kafa karışıklığı mı yaşıyorsunuz? Bilimsel olarak kolesterolü düşürebilen madde besinlerde bulunan pektindir.

incirin sağlığa faydaları

İçerisinde pektin bulundurur. Pektin, kolesterol düzeylerini düşürmesiyle bilinen çözünür bir liftir. Yani vücut içerisinde sindirilebilir. İncirdeki lif, sindirim sisteminizdeki kolesterolü temizler ve onu yok etmek için bağırsaklara taşır. İncir ayrıca serotonin üretmekten sorumlu olan B6 vitamini içerir.

Bu serotonin mutluluk hormonu olarak bilinir. Sadece çikolatayla mutluluk hormonu salgılandığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İncirde içerisindeki B6 vitamini sayesinde mutluluk hormonu olan serotonini arttırır.

Serotonin artışı ve kolesterolün ne ilgisi var? Ruh halinizin ve serotoninin artışı vücutta kolesterolün düşmesini sağlıyor.

Kabızlığı Geçirir

İncir, kabızlık, tuvalete çıkamama gibi sindirim problemlerini hafifletir. Hatta incir tükettikten sonra üzerine su içtiğinizde ishal problemi yaşamışsınızdır.

Genel sindirim sağlığını iyileştirir. 2-3 kuru inciri suyun içerisinde bir gece bekletin ve ertesi sabah suyun içerisinden aldığınız incirlerin üzerine 1 tatlı kaşığı bal dökün ve yiyin. Kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sorunlarınıza elveda diyebileceksiniz. İçeriğindeki lif yüksek miktardadır ve sindirim için mükemmeldir.

Lifler bağırsaklarınızın içerisinde bir süpürge görevi görür ve bütün sindirimi kolaylaştırır, tuvalete çıkmanızı arttırır. İncir tüketmek bağırsak hareketlerinizi arttırır. Dışkının hacmini arttırır ve bağırsaklardan yumuşak geçiş sağlar. İçindeki lifin bir diğer avantajı sizi tok hissettirir ve aşırı yememenize engel olur.

Kalbinizi Güçlendirir

Günümüzde en çok görülen hastalıkların ve ölüm sebeplerinin başında kalp rahatsızlıkları geliyor.

Kötü beslenme sonucu oluşan damarlardaki yağlanma ve tıkanmalar kalp krizi, anevrizma, kronik kalp rahatsızlıklarına sebebiyet veriyor. Bunların önüne geçmek ve kalp sağlığınızı arttırmak için bir adım atmak istiyorsanız yediğiniz meyvelerin arasına taze, kuru incir katabilirsiniz.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, kandaki trigliserid yani yağların düzeyini düşürür ve kalp sağlığınızı iyileştirir, kalbinizi korur.

Trigliseritler nedir? Trigliseritler kalp hastalığının temel sebebidir. Kan damarlarının içerisinde kanda biriken yağ parçacıklarıdır.

İçinde bulunan vitaminler antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücuttaki zararlı hücre oluşumlarına karşı savaşır ve onları bloke eder. Koroner arterlerde biriken bu zararlı oluşumlar kalp hastalıklarına neden olur. Düzenli tüketmeniz bunların oluşumunu engelleyebilir.

Anemiyi Tedavi Eder

Demir, kan dolaşımına ve oksijenin kanda kullanımına yardımcıdır. Besinlerden düşük demir alımı veya demiri engelleyen besinlerin çok tüketilmesi sonucu demir eksikliği oluşabilir. Vücuttaki demir eksikliği, demir eksikliği anemisine neden olur. Kuru ve yaş incirler hemoglobinin önemli bir bileşeni olan demir içerir.

kuru incir

Yapılan bir çalışmada kurutulmuş incirlerin yenilmesiyle kandaki hemoglobin (demir eksikliğini gösteren bulgulardan biri)seviyesinin yükseldiği bulunmuştur. Büyüyen ve gelişme döneminde olan çocuklar, ergenler, adet döneminde olan kadınlar, hamile kadınlar demir eksikliği riski taşıyan bireylerdir.

Düzenli olarak kan tahlillerini yaptırarak demir eksikliğini kontrol etmeleri gerekir. Ameliyat olmuşsanız, kan kaybı nedeniyle vücudunuzda demir eksikliği oluşabilir. Hasta olduğunuz dönemlerde de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenmenize her gün 2 kuru incir eklemeniz bile demir eksikliğini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Şeker Hastaları İçin Yardımcı

İnciri sadece meyve olarak değil yapraklarıyla birlikte düşünün. İncir yaprakları, kan şekeri seviyenizi düzenleyen harika özelliklere sahiptir.

Günlük yeme düzenlerine incir yaprağı ekleyen bireylerle yapılan bir çalışmada, insüline bağımlı şeker hastalarında yemek yedikten sonra kan şekeri artışını kontrol etmeye yardımcı olmuştur. İncirin meyvesini tüketebiliyoruz ama yapraklarını nasıl tüketeceksiniz?

İncir yaprakları çay şeklinde tüketilebilir. 4-5 incir yaprağını kaynatabilir ve bunu çay olarak içebilirsiniz. Ayrıca incir yaprakları kurutup, öğütebilirsiniz. Bir kavanoza koyup kendi hazır, incir yaprağı çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Bir litre suya iki çorba kaşığı incir yaprağı tozu ilave edin ve kaynatın. Ve sonuç! Kan şekerinizi dengeleyecek, sağlıklı çayınız hazır!

Daha önce şeker hastalığına iyi gelen yöntemleri zaten açıklamıştık. Onları da dilerseniz bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Meme Kanserinden Korur

En fazla miktarda lif içeren meyveler arasındadır. Ergenlik dönemi ve erken yetişkinlikte daha fazla posa, lif tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha az olduğu bulunmuştur.

Ergenlikte ve 20’li yaş dönemlerinde düzenli meyve, sebze, tam tahılları tüketen kadınlar ileride avantajını anlayacak. Yüksek miktarda lif alan kadınlar, menopozdan önce meme kanserine yakalanma riski % 16 ve göğüs kanserine yakalanma riski % 24 daha düşük bulunmuştur.

incirin bilinmeyen faydaları

Yaş ve kurutulmuş incirlerin meme kanserinin önlenmesine yardımcı olan elementleri içerdiği biliniyor. Bu sağlık dolu, tatlı meyveyi mevsiminde tüketmeyi ihmal etmeyin. Diğer aylarda kurutulmuş halini kahvaltı sofranıza, atıştırmalıklarınıza ve sağlıklı tatlılarınıza eklemeyi unutmayın!

Cinsel Sağlığı Arttırır

İncirler içeriğinin zenginliği sayesinde cinsel sağlığa destek olur. Kalsiyum, demir, potasyum ve çinko açısından zengin olan incir aynı zamanda  seks hormonları olan androjen ve östrojeni üretmede etkili magnezyum bakımından zengindir.

İncir kısırlık, erektil disfonksiyon ve cinsel istek gibi çeşitli cinsel bozukluklara yardımcı olur. Nitrik oksit üretimini arttırmaktan sorumlu bir amino asit (proteinin yapıtaşı) üretir. Nitrik oksit nedir, ne işe yarar?

Nitrik oksit, kan damarlarını gevşetir ve cinsel organlar da dahil olmak üzere vücudun her yerinde kan akışını arttırır. İncirin cinsel sağlığı arttırdığına dair güçlü bir bilimsel destek yoktur. Ancak birçok kültürde sebebi bilinmez incir doğurganlık sembolü olarak düşünülür.

Kemik Sağlığı İçin Kalsiyum Deposu

İncir kalsiyum, potasyum ve magnezyum minerallerini içerir. Bu minerallerin hepsi kemik sağlığına yardımcı olur. İncir içeriğindeki mineraller sayesinde kemik yoğunluğunu geliştirir ve yaşlandıkça başlayan kemiklerin güçsüzleşmesini, kalsiyumunun çekilmesini azaltır.

Kalsiyum sadece sütte mi bulunur? Kesinlikle hayır. Süt tüketmeyen bireyler için çok önemli bir kaynak incirdir. Kalsiyumu sadece sütten almazsınız ve tüketmeyi sevmiyorsanız incir tüketebilirsiniz. İncirdeki potasyum, kalsiyum kaybının önüne geçer. Kemiklerinizin incelmesini engeller.

Sağlam kemiklere ömür boyu sahip olmak istiyorsanız ve süt, süt ürünleri tüketmeyi sevmiyorsanız inciri tercih edebilirsiniz!

Hücre Koruyucu

Antioksidan kapasitesi güçlü bir meyvedir. İncirler fenolik antioksidanların zengin bir kaynağıdır. Hücre plazmasındaki lipoproteinleri zenginleştirerek, hücreyi zararlara karşı korur.

Yüksek Tansiyonu Azaltır

Çalışmalar, günlük beslenmeye incir eklenmesinin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. İçindeki lif yüksek kan basıncını düşürürken, potasyum içeriği kan basıncının seviyesini korumaya yardımcı olur. Bunların dışında, içindeki omega-3 ve omega-6 tansiyonun korunmasını sağlar. Eğer yüksek tansiyondan şüpheleniyorsanız belirtilerini buradan okuyabilirsiniz.

Astımı Tedavi Edici

Fark ettiyseniz içeriği o kadar zengin ki faydaları saymakla bitmiyor. Astım problemi birçok kişinin sorunudur ve evde yapılabilir, doğal besin tedavisi ne olabilir diye düşünüyorsanız okumaya devam edin. Mukus zarını nemlendirir ve balgamın atılmasını sağlayarak astım semptomlarını azaltır.

Astımı tetikleyen ve arttıran serbest radikallerle savaşan fitokimyasalları ve antioksidanları içerir. Böylece tedavide yardımcı olur. Astımla başa çıkmak için etkili ve doğal evde yapılabilir bir yöntem, toz çavdar tohumu, bal ve incir karışımını tüketmektir. Astımdan kurtulmak için incir suyunu da tüketebilirsiniz.

Uykusuzluğa Yardımcı

Sağlıklı bir yaşam için düzenli uyku önemlidir. İncirin bundaki etkisi nedir? Vücutta uykuya dalmanızı sağlayan hormon melatonin hormonudur. İncir içerisinde triptofan amino asidini bulundurur. Bu aminoasit vücutta melatonine dönüşebilir. Böylece uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

incir nasıl yetiştirilir

İncirde ayrıca daha iyi uyumanızda yardımcı olan omega-3 yağ asitleri bulunur. Zengin bir magnezyum kaynağı olan incir, stresi ve uykusuzluğu azaltır. Vücuttaki magnezyum eksikliği, uykusuzluğa yol açan strese neden olur.

İncirin Cilde Faydaları

İncirin faydaları nelerdir? Bu soruya yanıt o kadar fazla ki faydaları saymakla bitmiyor. Biraz da cilde olan faydalarını inceleyelim.

Kırışıklıkları Önler

Yüz kremlerinde genellikle doğal meyvelerin, besinlerin yazdığını fark etmişsinizdir. Çünkü, doğada bulunan besinler zaten mucizevi faydalar içerir. Ancak biz kimyasallar ekleyerek onun daha yararlı olduğunu düşünürüz. Bilim adamlarının yaptığı bir çalışmada incir özütünün cilt kırışıklıklarında kırışıklığın derinliğinin yüzdesini azalttığını tespit etti. Bir başka çalışmada ise, incir meyve özü içeren bir formülasyonun ciltteki su kaybını ve cilt yağını önemli ölçüde düşürdüğü bulundu. Cildin nemini de arttırmıştır. Bu sebeple, kırışıklıkların tedavisinde kesinlikle kullanılmalıdır.

Çıban ve Siğilleri Tedavi Eder

Çıban ve apse gibi çeşitli problemler çok görünür olduğu için hemen çözüm aranır. Bu durumda çıban ve apsenin, siğilin olduğu bölgeye direk inciri uygulayabilirsiniz.

Cildi Yumuşatır, Esnetir

Antioksidan aktivitesi çok yüksek olan C vitaminine sahiptir. Bu antioksidan cildin rengini açabilir ve cilt tonunu dengeleyebilir. C vitamini kolajen yapımı için gereklidir. Kolajen, cilde esnek yapı ve elastikiyet sağlar. Cildinize kür uygulamak istiyorsanız 5 adet taze inciri blenderdan geçirip macun hale getirin. 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, 1 çay kaşığı süt, 1 çay kaşığı zencefil ekleyin ve iyice karıştırın. Haftada 2 kez uygulamanız cildinizi daha yumuşak ve esnek hale getirecektir.

İncirin tadı bu kadar lezzetli ve sağlığa, cilde olan faydaları, besin içeriği bu kadar güzelken her gün tüketmemek için hiçbir sebep yok!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!