Adım Adım Evde Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir, Püf Noktaları

limon ağacı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaz günlerinin keyfini çıkarmanın en iyi yollarından biri açık havada oturmak, güneş ışınlarının size dokunmasına izin vermek ve buz gibi bir limonata içmektir.

Belki de onun yerine buzlu bir çay tercih edersiniz ama içine bir dilim de limon atarsanız mükemmel olur. Belki de sadece bir bardak soğuk su içmek isterseniz. Peki suyu güzelleştirmenin en iyi yolu nedir biliyor musunuz? Tabiki limon :)

Hiç evinizde kendi limon ağacınızı yapmayı hayal ettiniz mi? Elbette ettiniz çünkü etmemiş olsaydınız şu an burada olmazdınız diye tahmin ediyorum. Peki evde limon ağacı yapmak sanıldığı kadar zor ve ciddi bir bilgi gerektirir mi?

Bu yazımızdan sonra sadece püf noktalarını öğrenerek evinizde limon ağacı yetiştirebilirsiniz.

limonlar sarı rengini alırken

Limon sağlığımız için çok yararlıdır ve dahası zamanınızın ve çabanızın bir kısmını ayırarak kolaylıkla kendi limon ağacınızı yapabilirsiniz. Ne zaman limona ihtiyacınız olursa, ağacınıza uzanıp bir tane koparır ve tadını çıkarırsınız. :)

Limon yalnızca yiyecek ve içeceklerimize lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığımıza birçok yararları da vardır. Yapılan bir araştırmaya göre, limonun içindeki C vitamini kalp sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olur.

Beslenme düzeninize eklediğiniz limonun başka bir yararı ise böbrek taşlarının oluşumunu önlemesidir. Yine yapılan bir çalışmaya göre limonun içinde bulunan sitrik asit idrar yoğunluğunu artırır ve böbrek taşlarının oluşumunu engeller.

Limon aynı zamanda anemi hastalığında da yardımcınızdır. Limonun içindeki demir oranı az olsa da içerdiği sitrik asit ve C vitamini sayesinde vücudun diğer yiyeceklerden aldığı demir emilimini artırır.

Faydalarını say say bitiremeyiz, bu yüzden faydalarını farklı bir konuda ele almıştık onu buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Lafı uzatmayalım ve hemen başlayalım.

Peki kendi limon ağacınızı nasıl yetiştirebilirsiniz?

Aslında sandığınızdan daha kolay. Aşağıdaki adımları izleyip limon ağacınızı büyüterek uzun vadede yararlarını görebilirsiniz. Limon ağacını kapalı alanda da yetiştirebilirsiniz ancak doğru ısıyı ve yetiştirme koşullarını ayarlamak için biraz daha uğraşmanız gerekebilir.

1. Limon ağacı yetiştirmek için ihtiyacınız olan ilk şey tabi ki bir limon tohumu.

Mayer limonu hem açık hem kapalı alanda yetiştirmeniz için en iyi seçimdir. Aynı zamanda toprağınızda çimlenmesi daha kolay olacağından organik bir limon seçmelisiniz.

limonlar ağacın dallarındayken

2. Sıradaki adım doğru toprağı seçmek.

Tohumlarınıza saldıran bakterilerden kaçınmak için pastörize toprak kullanmalısınız. Toprak karışımının içinde yer turba, perlit, vermikülit ve organik gübre bulunmalı.

avuç içinde toprak

3. Sırada limon ağacınızı dikmek için bir kap ya da saksıya ihtiyacınız var.

Limon ağacı için en uygun boyut 20 santim genişliğidir. Bu küçük gibi görünebilir ancak toprağın nem oranın en doğru seviyede kalmasını sağlayacaktır.

Eğer ağacınız iki-üç yıl boyunca büyümeye devam ederse 25-30 santim genişliğinde bir saksıya da geçirebilirsiniz. Saksınızın dibinde drenaj deliği olduğundan da emin olun.

Bunu da okuyun:  Sizi Paradan ve Zamandan Tasarruf Ettirecek 20 İpucu

ev saksısı

4. Limon ağacınızı çok fazla güneş alabileceği bir yerde yetiştirmeniz gerek.

Bir limon ağacı günde 12-14 saatlik güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ağacınızı güneş ışığının bol olduğu bir yere koyabilir ya da güneş ışığına ek olarak 40 wattlık floresan lambalarından alabilirsiniz.

yeşermiş ve büyümüş limon ağacı

5. Güçlü bir limon ağacı yetiştirmenin anahtarı toprağınızdaki nemdir.

Çok fazla nemli olmaması gerekir çünkü bu tohumunuzun çürümesine sebep olur. Toprağınızı önceden ayrı bir kovada suyla karıştırıp nemli olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak çok ıslak olmamasına dikkat edin. Toprak iyice nemlendikten sonra saksınıza aktarın ve üzerinde bir santimlik bir boşluk bırakın.

6. Sıradaki işlemimiz ise limon tohumuyla.

Tohumu tüm suyu ve posası çıkana kadar soğuk suyla yıkayın, çünkü bunlar tohumunuzun çürümesine sebep olabilir. Filizlenme şansını artırmak için birden fazla tohum ekebilirsiniz. Tohumların ekilme aşamasına kadar nemli kaldığından emin olun.

limon tohumları

7. Tohumunuzu toprağın yüzeyden bir santim kadar altına ekin.

Tohumun üzerini toprakla kapattıktan sonra yine üzerini nemli tutmak için sprey şişeyle su sıkın.

8. Sıradaki adım saksınızı hava geçiren bir naylonla kaplamak.

Eğer hava geçiren naylon bulamazsanız, streç film kullanıp bir kürdanla üzerinde delikler açabilirsiniz. Streç film nemin hapsolmasını ve delikler de tohumunuzun nefes almasını sağlayacaktır.

Saksınızı iyi güneş ışığı alan bir yere koyun ancak çok da sıcak olmadığından emin olun. Eğer toprak üst taraftan kurumaya başlarsa biraz su ekleyin ama toprağınızı çamur haline getirmekten kaçının.

limon ağacı toprakta

9. Buraya kadar olan işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız, tohumun topraktan filizlendiğini göreceksiniz.

Bunu gördüğünüzde naylonu kaldırabilir ve saksınızı daha fazla sıcak ve güneş ışığı alabileceği bir yere koyabilirsiniz. Toprağın nem seviyesine dikkat ettiğinizden emin olun.

filizlenmiş limon ağacı

10. Tohumunuza iyi bakarsanız, toprağın nemli kalmasını sağlarsanız ve 12-14 saat boyunca güneş ışığı aldığından emin olursanız büyümeye devam edecektir.

Yeterince büyüdüğünde daha büyük bir saksıya geçirebilirsiniz. Kökler drenaj deliklerinden çıkmaya başladığında yeterince büyüdüğünü anlayabilirsiniz.

11. Artık tek yapmanız gereken ağacınızın sağlıklı olmasını sağlamak.

Limon ağacınız yapraklarını verdikten sonra organik gübre ya da kompost kullanabilirsiniz. Solucan kompostu en iyisidir.

Ağacınızın dip tarafında bir çukur kazın ve burayı gübreyle doldurun. Çok fazla kullanmamanız önemlidir. Bu süreci yılda bir ya da iki kez tekrarlamalısınız. Toprağınızın hep nemli olduğundan emin olun.

12. Ağacınızı her iki-dört haftada suda çözünebilir bir gübreyle sulamalısınız.

Gübrenin potasyum ve magnezyum açısından zengin olduğundan emin olun. Aynı zamanda ağacınızı ayda bir, üç litre su ve bir yemek kaşığı İngiliz tuzu karışımından oluşan bir solüsyon ile sulamalısınız.

saksıda limon ağacı

Ağacınız hala küçükse, suyun bir kısmını saklayın. Ağacınızın düzenli olarak meyve vermesi birkaç yılı bulabilir. Ancak ona iyi bakıp beslerseniz büyüyecek ve sizi bol ve doğal limonlarla ödüllendirecektir.

1
be_endim
Beğendim
1
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 3 sene önce

  Ben ektim çekirdekten boyu 1’5 ,MT oldu meyve vermiyor.aşı yaptırmak gerekirmiş doğrumudur

  • Doğru katdeşim Turunçgiller çekirdekden biterse ham yani yabani olur ve mutlaka aşı gerekir. Bakma bunların allayıp süslü anlatmasına. Organik falanda hikaye her tohum her toprakda yetişir saygılarımla
   Okan

 2. 2 sene önce

  Limon ağacı satın al https://hepsibahcemden.com

 3. 2 sene önce

  Ben çekirdek kabuğunu soyup ektim daha çabuk cimlendi altı adet ektim hepsi cimlendi şu an 10 cm boyunda

 4. 2 sene önce

  Bende çekirdekden yetiştirdim 1 m boyunda oldu ama yaprakları beyaz küf içinde yapraklar büzüldü ne yapmalıyım

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Elma sirkesi ve arapsabunu karışımı fışkırtın

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Budama nasil yapilir

  Cevapla
 7. 3 ay önce

  Limon ağacımda gördüğüm en büyük problemler, yapraklarına dadanan ve onların delinmesine, bükülmesine, kurumasına, lekelenmesine, üzerlerinde salyangoz gezmiş gibi parlak ve kıvrımlı yollar görmeme sebep olan galeri kurdu, kırmızı örümcek, afitler, salyangoz yada arıların açtığı delikler ve değişik elementlerin eksikliğinden oluşan lekelenmeler, tepe dallarında oluşan kurumaların olması, meyve tutumu ve meyve lekelenmeleri ve sağlıksız görünenlerin daha büyümeden biraz kuvvetli rüzgarda dökülmeleridir… Bunları önlemek için kullanılması tavsiye edilen ilaç ve ev yapımı karışımlar, benim gözüm gibi baktığım fidan ve ağaçlarımda hiç bir zaman olumla netice vermemiştir, acaba gösterdiğim ilgi ve kullandığım ilaçların dozlarında yaptığımı düşündüğüm fazla kullanımın etkisinden mi, sulama suyunun kalitesinden mi, çok sık sulama yapmamdan mı başarılı olamıyorum? Son örnek ise; sirke, çiçek yağı, arap sabunu karışımının, tüm ağaçdaki filizlerin tepe uçlarını siyahlaştırıp, ilk 2,3 cm.lik kısmının hemen kuruyup dökülmesine sebep olması, yaprakların uç noktalarında yapış yapış zamklanma olması ve bu yaprakların saplarına en küçük bir temasımda onların dökülmesi, benim hatalı yorumlamam ve ilaç kullanmam olabilir mi, pratik olarak yaptığım eksiklik ya da fazlalık ne olabilir? 🤔😞🥺😵‍💫😢

  Cevapla
 8. 2 ay önce

  […] Adım Adım Evde Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir, Püf Noktaları […]

  Cevapla
Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!