Evinizi Sürekli Güzel Kokutacak 3 Çiçek

guzel kokulu cicekler

Canlandırıcı ve hayat dolu bir şey düşündüğünüzde akla ilk gelen bitkilerdir. Onları ev dekorunuza eklemek önemlidir çünkü ruh halinizi iyileştirmek ve stresinizi azaltmak gibi birçok fayda sağlarlar. Tabi saksı çiçeklerini evde bulundurmamızın sebebi sadece bu değil. Evimizi sanki parfüm sıkılmış gibi sürekli güzel kokmasını sağlayan bitkiler de var.

Eminim siz de alır almaz evinizdeki kokunun değiştiğini görecek ve gelen her misafiriniz “evin ne güzel kokuyor hangi parfümü kullanıyorsun?” Sorularını alacaksınız.

1. Gardenyalar parfüm gibi kokar.

gardenya

Bitki dünyasında Gardenya, etrafına en güzel koku yayan çiçeklerden biridir. Kokusu ilahi ve farkedilecek kadar güçlüdür. Çekici çiçeklerden ve unutulmaz kokulardan hoşlanıyorsanız, gardenyalar olmazsa olmazlardandır. Asitli, iyi drene edilmiş toprak, sabah güneşi ve öğleden sonra gölgesi ayrıca uygun gübreleme gibi koşullar altında yetişirler.

Kısa bir ipucu: Gardenya için başka bir alternatif, tatlı kokulular salgılayan ve bakımı daha kolay olan Afrika Gardenyası Mitriostigma Axillare’dir .

2. Sardunyalar elma gibi kokar.

sardunya

Sardunyalar, çeşitli kokularıyla bilinir, elma, limon, çilek ve daha başka meyveler gibi kokabilirler. İlk sardunya bitkinizi aldığınızda, tek bir kokunun yeterli olmadığını anlayacaksınız. Bitki, biraz hafif ve iyi drene edilmiş bir saksı karışımı ile yeni başlayanlar tarafından bile kolaylıkla bakılabilir.

Kısa bir ipucu: Pelargonium Odoratissimum ve Fringed Apple gibi elma kokulu sardunyalar harika bir elma kokusuna sahiptir. Güzellik ve kokunun harika bir kombinasyonunu oluştururlar.

3. Plumeria (Hint Mabet Ağacı) ananas gibi kokar.

hint mabet agaci

Frangipani olarak da adlandırılan Plumeria, Hawaii’de bulunabilen çarpıcı bir tropikal bitkidir. Eşsiz kokusu parfümler, mumlar ve losyonlar için kullanılır. Gül, gardenya, ananas, erik, narenciye, olgun muz, üzüm, hindistancevizi, zencefil, şeker veya baharat gibi çeşitli kokular sunan bu bitkiden uçucu yağlar da elde edilir .

Kısa bir ipucu: Bu bitkinin farklı türleri arasında Rubra, iç mekan yetiştiriciliği söz konusu olduğunda en iyi seçeneklerden biri olarak kabul edilir.

Siz evde hangi bitkileri yetiştiriyorsunuz? Ya da daha iyi bir alternatifiniz var mı? Lütfen yorum kısmına bize yazın.