Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Damarları Güçlendiren Mucize

yeşil çayın faydaları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil çayın faydaları nelerdir? Son zamanların modası yeşil çayı içmeyen kalmamıştır. Özellikle kilo vermeye olan yeşil çayın faydaları uzun zamandır konuşuluyor. Siyah çaydan farkı nedir? Markette gördüğümüz beyaz, siyah, yeşil çayların arasında kafa karışıklığı mı yaşıyorsunuz?

Yeşil çayın faydalarıyla siyah çayın faydaları arasında fark var mı? Birbirinden özel bu çayları tüketmeli miyiz? Bütün bu soruların cevabını toparladık. Yeşil çay nedir ve yeşil çayın faydaları nelerdir? Hepsini sizinle paylaşacağız.

Yeşil Çay Nedir? Siyah Çaydan Farkı Nedir?

yeşil çay

Yeşil çay geleneksel olarak yüz yıllardır Çin tıbbında baş ağrısından birçok hastalığa kadar tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Yeşil, siyah, beyaz ve oolong çay Camellia Sinensis bitkisinden elde edilir. Dünyada ‘’ sağlıklı ’’ içeceklerin başında gelen yeşil çayın faydaları uzun zamandır bilim dünyası tarafından araştırılıyor.

Bilim insanları, yeşil çay içmenin iyi olduğunu destekliyor. Peki nedir bu yeşil çay? Bildiğimiz siyah çaydan farkı nedir? Reklamlarda gördüğümüz gibi yemyeşil bitkilerin arasından çay yeşil ve en çiğ haliyle toplanır. Daha sonra geçirdiği süreçler beyaz, siyah veya yeşil çay olarak adlandırılmasını sağlar.

Yeşil çay, diğer çaylar arasında en yüksek antioksidan değerine sahiptir. Neden? Siyah çayın yapılması 5 aşamadan oluşurken yeşil çay 4 aşamada tamamlanır. 30 derecede inkübasyon işlemi yeşil çayda yapılmamaktadır. Siyah çay okside olurken, yeşil çayın yaprakları okside olmaz. Bu yüzden içeriğindeki bileşenler siyah çaya göre farklıdır. İnkübasyona yani ısıya uğramayan yeşil çay bu yüzden yüksek antioksidana sahip olur.

 Örneğin , yeşil çay yapraklarının kuru ağırlığının yaklaşık %30’u flavonoid antioksidanlardan (yararlı bileşikler) oluşmaktadır. Yeşil çayın önerilme sebebi içeriğindeki flavonoid, kateşin, antioksidanlardır.  Miktarı ve görüntüsü, hacmi çok az olmasına rağmen bu besin meyve ve sebzelerden bile daha fazla fayda sağlayabiliyor.

Ancak unutmamamız gereken bir nokta: Yeşil çay sağlıklıdır desek bile hiçbir besinden umudunuz olmamalı. Sağlıklı olmak ve hastalıktan korunmak, kilo vermek istiyorsanız genele bakmalısınız.

Sadece yeşil çay içerek sağlıklı kalamazsınız. Elma sirkesi faydalıdır ama sürekli elma sirkesi içemeyiz veya sürekli sebze yiyerek zayıf kalmayı hedefleyemezsiniz. Sağlıklı olmak bambaşkadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, sağlam bir psikolojide olmak… Bunların hepsini tamamlarsak sağlıklı kalabiliriz.

Şekerli meyve suları, gazlı içecekler yerine yeşil çay içmek, kafein içeriği daha yüksek olan kahve yerine yeşil çay kullanmak mantıklı olabilir. Yeşil çay ise size bu konuda destek olur. Doğru beslenmeye geçmek istiyorsanız içecek konusunda yeşil çaydan faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda bazı hastalıklar için oldukça faydalı olan yeşil çayı tedavinize ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Popüler olan bu çayın  faydaları  için bilim dünyası ne söylüyor? Hangi hastalıklardan koruyor? Yeşil çayın faydaları nelerdir? Şimdi bunları incelememizin zamanı geldi.

İçeriğindeki bileşenlerin değeri kullanılan markaya göre değişiklik gösterebiliyor.

  • Kilo Vermeye Yardımcı Olur
  • Tansiyonu Düşürür
  • Alzheimer ve Parkinson Hastalığından Korur
  • Kanseri Önler
  • Kalp Sağlığını Arttırır
  • Kolesterolü Düşürür
  • Diyabet, İnsülin Direnci Tedavisi
  • Kemik Sağlığını  Arttırır
  • İştahı Azaltır
  • Göz Sağlığına Faydalıdır

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

yeşil çayın faydaları nelerdir

Birçoğumuz marketten veya aktardan bu sebeple yeşil çay almıyor muyuz? Bakalım, doğru mu yapıyoruz? İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücrelerin aktivitesini arttırdığı ve böylece vücudun daha çok kalori yaktığı söylenmektedir.

Yeşil çayın içerisindeki ECGG (epikateşin kateşin gallat) ve kafein içeriği ise metabolizmayı hızlandırdığını söyleyebiliriz.(1) Ancak kilo vermedeki asıl mesele yağ yakmaktır.

Yağların parçalanmasını sağlayan hormonları yeşil çay içerek arttırabilirsiniz. ECGG, norepinefrin hormonunu azaltan enzimi parçalar. Bu enzimin etkisi engellenince norepinefrin hormonu miktarı artar. Norepinefrin hormonu ne işe yarar? Sinir sisteminde yağların parçalanması emrini verir. Daha fazla norepinefrin, daha fazla yağ parçalanma emri demektir. Böylelikle yağ yakımınız hızlanır.

Yeşil çayı düzenli içen bireylerde karın yağlanmasında azalma görülmüştür.Dışarıda satılan kapsül şeklindeki yağ yakıcı tabletleri hiçbir zaman doktorunuza ve beslenme uzmanınıza sormadan almayın. Ancak, içeriklerini incelerseniz her birinde yeşil çay ekstraktı kullanıldığını fark edeceksiniz.

Tansiyonu Düşürür

Yeşil çayda kafein bulunmaktadır. Tansiyonu yüksek bireyler için kafein iyi değildir. Ancak, kafeinin yüzdesi yeşil çayda çok düşüktür. Kahvenin kafeiniyle kıyasladığınızda oldukça az miktarda kalmaktadır. İçerisindeki maddeler anjiyotensin-1 enzimini inhibe ederek tansiyona yardımcı olur.

2014 yılında yüksek tansiyonu olan bireylere yeşil çay içirilmiştir ve tansiyonlarının düşmesinde etkili olmuştur. Yeşil çay, aynı zamanda kolesterolü düşürmede ve kilo vermede yardımcı olduğundan yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili olmaktadır.

Alzheimer ve Parkinson Hastalığından Korur

Yaşlılık döneminde çok yaygın olarak görülen Alzheimer hastalığı beyin ve sinir sistemiyle ilişkili bir rahatsızlıktır. Beyinde bulunan dopamin üreten hücreler yaşlılık döneminde yok olur ve Alzheimer’a yol açar. Bunun önlenmesi için yeşil çayın size faydası dokunabilir.

Birçok çalışma, yeşil çaydaki kateşin bileşenlerinin, nöronlar üzerinde koruyucu etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Böylece Alzheimer riskini düşürür.

Sadece bu hastalık için değil diğer bir nörolojik rahatsızlık olan Parkinson’dan da korur. Newcastle Üniversitesi’ndeki bilim adamları, siyah ve yeşil çayın Alzheimer hastalığına olan etkilerini incelemiştir. Her iki çay da hafızayla güçlü bir şekilde bağlantılı olan asetilkolinin parçalanmasını engellemiştir.

Çaylar aynı zamanda bazı enzimleri inhibe etmiştir. Bu enzimler, Alzheimer hastalarının beyninde bulunur ve bunlar beyinde hücrelere hasar verir, oksidatif stres yaratır. Hücrelerinizi zararlı etkilerden korur. Hafızayı korumak, Alzheimer ve Parkinson hastalığına yakalanmamak için düzenli olarak belirli miktarlarda yeşil çay tüketebilirsiniz.

Kanseri Önler

yeşil çay şifa kaynağı

Bu hastalık korkulu rüyamız haline geldi. Hastalığın oluşması hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesiyle gerçekleşir. Antioksidandan zengin beslenmek bu oluşumu azaltabilir, engelleyebilir. Yeşil çay, antioksidan açısından mükemmel bir kaynaktır. Bu yüzden kanseri önleme konusunda oldukça mantıklı bir seçenektir.

Kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi meme kanseridir. Yeşil çay içen kadınlarda meme kanseri gelişme riski %22 oranında daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Yeşil çay tüketen erkeklerde ise prostat kanseri görülme riski %48 daha az olduğu görülmüştür. Yeşil çayda bulunan polifenoller, tümör hücresi büyümesini destekleyen iki proteinin  (VEGF – HGF) büyümesini engeller.

Ayrıca, güneşe gereksiz ve kronik olarak maruz kalınması sonucu oluşan cilt rahatsızlıklarını iyileştirdiği bilinmektedir. Cilt tümörleri gibi ciddi hasarlara karşı yardımcı olur.Bu ve bunun gibi birçok kanser çalışmasında yeşil çayın riskleri azalttığı görülmektedir. Antioksidandan zengin beslenmenin baş tacı yeşil çay olabilir!

Kalp Sağlığını Arttırır

Yüksek kolesterole ve tansiyona sahip olmak kalp sağılığını düşüren etkilerdir. Ancak bu mucizevi sağlık içeceği, içerisindeki 10 bileşikle bu rahatsızlıkları azaltabilir.(2) Çin Tıbbı dergisindeki bir araştırmaya göre yeşil çay, kalp sağlığı üzerinde faydalıdır. Enfeksiyonu engeller ve kanda pıhtılaşmayı engeller.

Böylelikle kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. Kalbin kan pompalamasını düzene sokabilir ve pompalamayı arttırabilir. Damar sağlığı ve kalp sağlığı için yeşil çay vazgeçilmeziniz olmalı!

Kolesterolü Düşürür

Kolesterol seviyesinin yüksek olması özellikle yüksek LDL, düşük HDL seviyesi kalp rahatsızlıklarının, kalp krizinin görülmesini arttırır. Yeşil çayın içerisindeki tanenler kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Diğer bir değerli bileşen kateşin ise bağırsaklarda kolesterolün emilimini azaltır böylece LDL (kötü) kolesterol seviyesini düşürür.

Yapılan çalışmaların sonucu: düzenli olarak yeşil çay içenlerin kolesterol seviyesinde hafif bir düşme sağladığını söylemektedir.  Özellikle trigliserid (kan yağı), LDL (kötü kolesterol) incelendiğinde bunların azalmasını sağlar. Düzenli yeşil çay içenler %31 daha az kalp hastalıkları riski taşımaktadır.

Diyabet ve İnsülin Direnci Tedavisi

Tip 2 diyabet ve insülin direnci son yıllarca birçok insanın yakalandığı kronik bir rahatsızlıktır. Araştırmalar, yeşil çay içmenin bu hastalıklarda faydalı olabileceğini gösteriyor. Japonlarda yapılan bir araştırma yeşil çay içenlerin diyabete yakalanma riski %42 daha düşük bulunmuştur. Farklı birçok araştırma bu veriyi desteklemektedir.

Diyabetten korunmak veya tedavi etmek istiyorsanız insüline olan yanıtınızı arttıracak tedavi yöntemleri kullanmalısınız. Bunun için yeşil çay yardımcı olacaktır.

Kemik Sağlığını Arttırır

Yeşil çayın bu etkisi 2009 yılında fark edilmiştir. Kemik, canlı vücudunda ölü bir doku değildir. Canlı bir metabolizmaya sahiptir. Yeşil çayın içeriğindeki kateşin, kemiklerin büyümesini arttırır. Aynı zamanda kemiklerin güçlenmesini sağlar. Böylece yaşlılık döneminde görülebilecek osteoporoz hastalığını engeller. Özellikle kadınlarda görülen bu hastalık için yeşil çay tüketimi faydalı olacaktır.

İştahı Azaltır

Kilo vermeye yardımcı olduğunu, yağ yakımını arttırdığını söylemiştik değil mi? İştahı azaltma konusunda birçok etkisi bir arada bulunmaktadır. Bu etkinin arkasında iki önemli hormon olan nörepinefrin ve dopamin bulunur. Bu hormonların etkisini arttıran yeşil çay, yemeğe olan isteğimizi azaltır.

Göz Sağlığına Faydalıdır

Yeşil çay içeriğiyle hücreleri koruduğunu söylemiştik. Gözde bulunan hücreleri koruyan kateşinler, göz hastalıklarına yakalanmamızı engeller. Farelerde yapılan araştırmada yeşil çayın sindirim sisteminden kana geçtikten sonra göz hücrelerini 20 saate kadar hücre hasarından koruduğu bulunmuştur.

Dikkat: Yeşil çay içmek sağlıklıdır. Ancak her besinde olduğu gibi bu güzel içecekte de miktar çok önemlidir. İçeriği zengin bileşenlerle dolu olan bu içecek yüksek miktarlarda tüketildiğinde zarar verebilir. Uzmanlar günde 3 kupa içmenin yeterli olduğunu söylemektedir.

Ciddi rahatsızlıklarınız ve kullandığınız ilaçlar varsa öncelikle beslenme uzmanınızdan ve doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve merak ettiğiniz sorular varsa bize yorum bırakmayı unutmayın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!