Genç Akciğer Nakli Oldu

Abone ol

Yıllardır s-iga-ranın sağlık açısından tehlikeli olduğunu biliyoruz. Sayısız çalışma, s-ig-ara içmenin akciğer hastalığı ve kanser ile ilişkili olduğunu şüphenin ötesinde kanıtlamıştır. Elek-tronik s-ig-ara kullanmak son birkaç yıldır trend haline geldi ve Juul gibi markalar elek-tronik s-ig-aranın tü-tün ürünlerinden daha sağlıklı ve alternatif olduğunu söyledi.

Reklam

Son zamanlarda, elek-tronik s-ig-ara ile bağlantılı katastrofik akciğer hasarından muzdarip gençlerin ile ilgili endişe verici raporlar var. Açıkça söylemek gerekirse, e-s-ig-ara kullanan çocuk sayısının artması bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Michigan’daki Grosse Point North’da bir öğrenci olan Daniel Ament, ABD’de elek-tronik s-ig-ara nedeniyle çift akciğer nakli yapılan ilk gençti.

16 yaşında tüm dünyası, elek-tronik s-ig-ara nedeniyle paramparça oldu. Çift akciğer naklinden sonra iyileşirken, diğer gençleri de aynı hatayı yapmamaları konusunda uyarmak istedi. Fox13’e, “16 yaşında bir çocuk olarak sadece yüzde 10’luk bir hayatta kalma şansım vardı ve 29 gün yaşam mücadelesi verdim” dedi.

Reklam

Daniel aktif, sportif ve mutlu bir genç iken hayatı için savaşan bir kişiliğe geçtiğini söyledi. 2019 yazında, partilerde arkadaşlarıyla kullanmaması gereken şeyler kullanmaya başladı. Daha sonra her şey hızlı bir şekilde ilerledi. Her gün elek-tronik s-ig-ara kullanmaya başladı. Okul başladığında bırakmayı düşünüyordu. O zaman, bedeni çökmeye başlamıştı.

Hastaneye kaldırıldığında doktorlar şok oldu. Daha önce hiç böyle bir şey görmemişlerdi. Daniel’in akciğerleri felaket durumdaydı. Kimse hayatta kalıp kalmayacağını bilmiyordu. Daniel’in cerrahlarından biri geçen yıl yapılan basın toplantısında “20 yıldır akciğer nakli yapıyorum daha önce böyle bir şey görmedim ” dedi. Niko-tin ve zaman zaman kullanmaması gereken şeyler kullanan Daniel’in vücuduna ve organlarına zarar verdiğine dair hiçbir fikri yoktu. Neyse ki, çift akciğer nakli başarılı oldu ve Daniel hayatta kaldı. Ama hala çok fazla ilaca ihtiyacı var. Daniel’in günde 20 hap alması gerekiyordu.

Daniel, şimdi çok zayıf ve akranlarına önemli bir mesajı var. Elek-tronik s-ig-ara kullanmak ile ilgili olarak iki kez düşünmeleri için çocuklara yalvarıyor. “Lütfen akıllı olun ve neden olabileceği sonuçları düşünün. Elek-tronik s-ig-ara kullanırken aldığınız geçici duyguya değmez, ”dedi. Görünüşe göre Daniel’in bu trajik öyküsü, çevresinde çok az kişiyi etkiledi.

Reklam

Başka bir 8. sınıf öğrencisi Gisele Bourbeau Fox13’e, “Elek-tronik s-ig-aranın sağlıklı bir alternatif olduğunu düşündüm, buna çok araştırdık,s-ig-araya yakın veya daha tehlikeli olduğunu biliyorum,” dedi. Daniel ayrıca sağlığı ve zindeliği teşvik etmek için kar amacı gütmeyen bir Sağlıklı mücadele birimi kuruyor. Insiderdaki habere göre, Daniel “Amacım çocukları kullanılmaması gereken şeylerin tehlikeleri konusunda eğitmek” dedi. Sizde bu yazıyla çevrenizdekileri bilinçlendirerek, kurtarabilirsiniz.

Yorumlar

error: