Giysilerinizden Yağ Lekelerini Çıkarmanın 4 Kolay Yolu

yagli lekeler2

Giysilerinizden çıkmayan yağ lekelerinden şikayetçi misiniz? O zaman doğru yerdesiniz. Bu bilgiler sayesinde artık yağ lekelerinden kurtulmak çok basit!

Mutfakta yemek pişirirken ya da bir akşam yemeğinde, giysilerinize yanlışlıkla bir şeyler dökülmüş olabilir. Lekeleri olabildiğince çabuk suyla yıkamayı deneseniz veya çamaşır makinesine direkt atsanız bile, yağ lekelerini temizlemek zor olabilir. Neyse ki, inatçı lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacak birkaç püf nokta var!

1. Diş macunu

yag lekesi

Lekenin içine diş macunu sürün ve kurumasını bekleyin. Diş macununu soğuk suyla durulayın. Dikkat! Macun tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Ardından, çamaşırınızı normalde yaptığınız gibi çamaşır makinesinde yıkayın.

2. Saatçi benzini (Zippo Benzini)

yag lekesi2

Yağ lekesine bir damla saatçi benzini damlatın ve çamaşırları çamaşır makinesinde normal sıcaklıkta yıkayın. Leke tamamen kaybolur. Bu yöntem aynı zamanda eski yağ lekeleri için de oldukça etkilidir.

3. Bulaşık deterjanı

bulasik deterjani

Yağ lekesi üzerine seyreltilmemiş bulaşık deterjanı sürün ve sünger ya da bez kullanarak lekeyi ovalayın. Sabunlu çamaşırı yıkamayın, ancak derhal çamaşır makinesine atın.

4. Yarı yağlı süt

leke

Lekenin üzerine biraz yağsız süt dökün ve lekenin 15 dakika kadar kurumasını bekleyin. Ardından çamaşır makinesinde çamaşırları hemen yıkayın. Leke tamamen yok olacak!