Karbonat İle Yapabileceğiniz Temizlikler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karbonatın  mucizevi özellikle bir malzeme olduğunu herkes bilir. Neredeyse hepimizin evinde düzenli olarak Karbonat bulunmaktadır. Karbonatı bu zamana kadar sadece unlu yiyecekler pişirirken kullanmış olabilirsiniz ancak emin olun ki bundan sonra evinizi temizlerken de Karbonatı eksik etmeyeceksiniz. Buyrun Karbonat ile yapabilceğiniz 16 çeşit temizlik listesine…

1.Saklama Kapları

saklamakabi

Kalan akşam yemeklerimizi artık hepimiz saklama kaplarında saklıyoruz. Fakat bir önceki saklanan yemeğin kokusunu çıkartmak bazen zorlu olabiliyor. Sizler için bu kokulardan nasıl kurtulacağınızı araştırdık. Kabınızı ılık suyla doldurun ve içerisine 2 yemek kaşığı Karbonatı ekleyin ve bir süre bekletin. Daha sonra kabınızı yıkayın.

2.Banyo Kalıntıları

banyo kalintilari

Banyonuzdaki lekeler için Karbonatı kullanabilirsiniz. Biraz Karbonatı ve suyu karıştırın. Bir diş fırçası yardımıyla lekeli yerlere uygulayın. Bir süre fırçaladıktan sonra sünger ile temizleyin Daha sonra yıkayın ve kurulayın.

3. Duman Kokusu

serpmek

Kıyafetlerimize sinen duman kokusu bir türlü kurtulamadığımız kokulardandır. Bazen kıyafetlerimizi yıkasak bile bu kokuya maruz kalabiliriz. Bu kokulardan arınmak için kıyafetlerinizin üzerine Karbonat serpiştirin ve bir gece bekletin daha sonra yıkayın.

4.Buzdolabı Kokusu

karbonat kase

Buzdolabınızda oluşan istenmeyen kokulardan kurtulmak için bir kaseye Karbonatı dökün ve buzdolabınıza koyun. Bu sayede Karbonat buzdolabınızdaki kokuları çekecektir.

5. Tuvalet Temizliği

karbonat sirke

Buzdolabınızda 1 ay boyunca Karbonatı beklettikten sonra artık dökmeniz gerekir. Üzülmeyin. Beklettiğiniz Karbonatı tuvaletinize dökün ve üzerine sirke ekleyin.10 dakika bekletin, fırçalayın ve durulayın.

6. Çöp Kovaları

cop kutusuna

Çöp kovanızın dibine biraz Karbonat dökün ve o şekilde kullanın. Kötü kokuları yok ettiği gibi oluşmasını da engelleyecektir.

7. Meyveler

meyveler karbonat

Hazır aldığımız meyvelerin dışında bulunan kimyasal maddeleri uzaklaştırmak için Karbonatlı bir su hazırlayın . ve meyvelerinizi bir süre içerisinde beklettikten sonra tüketin.

8. Kahve ve Çay Lekeleri

kahve cay lekesi

Kahve içtiğimiz bardaklarda bir süre sonra oluşan kahverengi lekelerden artık kurtulabilirsiniz. Karbonatı suyla karıştırın ve bir macun elde edin. Bu macun ile bardaklarını yıkamadan önce fırçalayın daha sonra durulayın.

9. Lekeli Lavobolar

LAVABO

Lavabolarımızı bir süre temizlediğimizde hemen lekeler oluşur. Lavabonuzu temizledikten sonra bir miktar Karbonat serpiştirin ve fırçalayın. Daha sonra sıcak su ile durulayın.

10. Hayvan Dostlarımızın Yatakları

hayvan yataklari

Hayvan dostlarımızın düzenli olarak kullandıkları yataklar bir süre sonra kokmaya başlar. Bu tarz durumlarda yataklarının üstüne bir miktar Karbonat serpiştirin ve 15 dakika sonra süpürün.

11. Tebeşir Lekeleri

tebesir lekeleri

Çocuklarınız evinizin her köşesine tebeşirlerle resim yapmak mı istiyor? Üzülmeyin lekeleri çıkarmanız artık çok kolay. Süngerini ıslayın ve üzerine Karbonat dökün. Tebeşir lekelerini bu süngerle temizleyin.

12. Ayakkabı Kokusu

ayakkabi kokusu

Antreman sonralarında veya bazen de ayakkabımızı uzun süre giydiğimizde ayakkabılarımızda istemediğimiz kötü kokular oluşur. Bunun için ayakkabılarınızın içine biraz Karbonat serpin ve bir gece bekletin. Ertesi gün içinde kalan Karbonatı dökün.

13. Kan İzleri

temizleme2

Kıyafetlerinize bulaşan kan lekeleri çok zorlu lekelerdir. Kan lekesinin bulaştığı yeri soğuk suya tutun ve su dolu bir kabın içerisine kan lekeli kıyafetinizi yerleştirin. Daha sonra içine Karbonatı ekleyin. Birkaç saat beklettikten sonra kıyafetlerinizi yıkayın.

14. Kesme Tahtaları

tahta

Kesme tahtalarımız üzerinde kestiğimiz yiyeceklerin kokularını içerilerine hapsederler. Temizlesek bile bu koku kolay kolay çıkmaz. Eğer tahtanızın üzerine Karbonat döker ve bir limonun yarısıyla ovalarsanız hapsolan kokulardan kurtulabilirsiniz.

15. Yatak Temizliği

yatak

Yataklarımızı yıkamak çok zorlu bir yol olabilir. Yatağınıza Karbonat serpin ve biraz bekletin. Daha sonra süpürge ile süpürün.

16. Çiçekler

cicekler

Bu ayrıntı temizlik için değildir fakat bilmeniz gereken bir ayrıntıdır. Yeni aldığınız çiçeklerin veya buketlerin daha uzun süre canlı kalmasını istiyorsanız, çiçek suyunuzun içine bir çay kaşığı Karbonat ekleyin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!