Gözenekleri Açıp Yüzünüzü Tertemiz Yapın

gozenekler

Geniş gözenekler nasıl meydana gelir? Genişlemiş gözenekler ve siyah noktaları saklamak için kadınlar uzun çabalar harcarlar. Uygun makyaj astarı, fondöten, pudra, saat başı aynaya bakmak, akşamları makyajı temizlemek ve bu süreci her gün tekrarlamak… Ancak bütün bunlarla uğraşmak yerine, cildinizdeki siyah nokta problemini çözmek için, doğru tedavi yöntemini tespit edip uygulamanız daha faydalıdır.

Bilge Cafe olarak bu yazıda genişlemiş gözenekler ve yağlı ciltlerin oluşum sebepleri ve doğru tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. Ayrıca yazının içinde, aşırı pahalı ve işe yaramayan ürünlere para harcamanızdan kurtulmanızı sağlayacak genişlemiş gözenekleri küçültme önerilerini bulabilirsiniz.

Siyah noktalara ne sebep olur ve ne yapmak gerekir ?

giriş 2

 Cildimizdeki gözenekler sebum adında yağ dokusuna bir benzer madder üretirler. Deriyi nemli ve oksijene doymuş şekilde tutmak için bu maddeye ihtiyaç vardır. Aynı zamanda bu madde kozmetik ürünlerinden elde edilen sağlıklı öğeleri vücuda alır. Ancak, eğer cildimiz çok fazla miktarda sebum üretir ve gereken bakımı alamazsa, gözenekler kirlenir ve geniş gözenek dediğimiz noktalar ortaya çıkar.

Genişlemiş gözenek oluşumunun başlıca sebepleri:

 1. Sebumun aşırı üretimi: Bunun sebebi sağlıksız ve kötü gıdaların tüketimi, stres, güneş ışığına aşırı maruz kalma ve hatalı cilt bakımıdır.
 2. Cildin esnekliğinde azalma: Yaş ilerledikçe, kolajen üretimi yavaşlar, cildin elastik özelliği azalır ve gözenekler büyümeye başlar. Güneş ışığına fazla maruz kalmanın verdiği hasar da kolajen üretimini yavaşlatmaya yol açabilir.
 3. Genetik: Bilim insanları, Asyalı kadınların ciltlerinde yaşlanmaya bağlı bozulmaların az olduğunu, Hintli kadınlarda ise yaşlanmaya bağlı olarak ciltteki gözeneklerin büyüdüğünü gözlemlemişlerdir. Genimizi değiştiremeyiz ancak, cilt bakımı ve beslenme şeklimizi değiştirerek, cildimizin daha iyi görünmesini sağlayabiliriz.

 Ne yapmak gerekir?

 • Sebum üretimini azaltın. Bunun için beslenme şeklinizi, cilt bakım yöntemlerinizi doğru belirlemeli ve kullandığınız kozmetik ürünlerin içindekilere dikkat etmelisiniz.
 • Düzenli olarak güneş kremi kullanarak kolajen üretiminin yavaşlamasını engelleyin.
 • Cildinizi düzenli olarak temizleyerek gözeneklerin büyümesini durdurun. Nemlendiriciler ve komedojenik olmayan kozmetik ürünleri kullanın.

Bu yöntemler cildinizin yapısını değiştirmeyecek ancak gözeneklerinizin küçülmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır.

 İyi Beslenme

meyve

Eğer sabah bakımından 1 saat sonra cildiniz yağlanmaya başlıyorsa, büyük ihtimalle cildiniz çok fazla sebum üretiyordur.

 • Karbonhidrat tüketimini azaltın. Şeker, beyaz ekmek, beyaz pirinç ve yüksek glisemik endeksine sahip besinler, sebum üretimini arttırır ve gözenekleri büyütür.
 • Beslenmenize otları ve baharatları dahil edin. Tarçın, kekik, karanfil, zencefil ve sarımsak gibi baharatlar ciltte meydana gelecek yaşlanmayı ve elastiklik kaybını engeller.
 • Yeşil çay için. Yeşil çay, sebum üretimini yavaşlatmayı sağlayan polifenol maddesini içerir.
 • Balık ve sebze tüketimini arttırın. Akne oluşma riskini azaltır.

Temizleme ve nemlendirme

yüz yıkama 2

Siyah noktalı ve büyük gözenekli ciltler, günde iki kez nemlendirilmeli ve temizlenmelidir. Kozmetik kalıntıları, ölü deri hücreleri ve gözeneklerdeki kir blokları genellikle ciltte bozulmaya yol açar. Cildi temizledikten sonra, UV- ışınlarına, kire ve nem kaybına karşı güçlü bir ürün ile nemlendirme işlemini yapın.

 • Yüzünüzü temizlemek için özel jeller kullanın. Jeller, yağlı ciltler için losyonlardan daha faydalıdır.
 • Yüzünüzü normal sabun ile yıkamayın. Normal sabunun pH dengesine göre asit seviyesi 8-10 arasındadır; yani cildinizin koruyucu tabakasına zarar verebilir. PH derecesi 5.5 ve altı ürünleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

jel

 • Eğer mümkünse, yüzünüzü öğlen 12, akşam 4 arasında temizleyin. Günün bu saatlerinde sebum üretimi arttığından, ciltteki yağlanmaları kolayca tespit edebilirsiniz.
 • Güneş kremi kullanın. Güneş kremi kullanmazsanız, UV ışınları cildinizdeki kolajenleri yok eder ve elastikliği azaltır.

    Güvenli kozmetik ürünlerini kullanın

makyaj

Kozmetikler, eğer gözenek oluşumunu engelleyen wax, yağ, talk pudrası ve bunlara benzer diğer maddeleri içeriyorsa komedojeniktir. Geniş gözeneklere sahip ciltler, sebum üretimini azaltma bakımından etkili olan kozmetiklere ihtiyaç duyarlar.

Kozmetiklerdeki faydalı bileşenler:

 • Nordihidroguaiaretik asit (NDGA) ve sarkosin. Bu maddeler sebum üretimini azaltır.
 • Niasinamid, çinko glukonat, çinko sülfat, kafein ve biyotin. Bütün bu bileşenler, ter bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar.

Aşağıdaki bileşenleri içeren ürünlerden uzak dursanız iyi olur:

 1. Talk pudrası gözenekleri kapatır. Mineral bazlı ürünleri kullanmanız daha sağlıklıdır.
 2. Alkol cildi kurutur ve ölü deri hücrelerinin doğal sürece bağlı olarak yok olmasını engeller.
 3. Madeni yağ ucuz olduğundan bir çok kozmetik ürününde kullanılır.

Sizin de siyah noktalardan kurtulmak için kendi yöntemleriniz varsa, lütfen yorum kısmında belirtiniz.