Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? En Etkili 5 Çözüm

uykusuzluğa ne iyi gelir 5 etkili çözüm
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uyku, bu dünyadaki en basit ve en zevkli şeylerden biridir. Huzurlu bir gecenin konforunu hiçbir şeye değişmeyiz çünkü bizi zinde tutan şey iyi ve derin bir uykudur. Uyku sorunu yaşayanlar için ise bu durum çekilmez bir hal alır. Uykusuzluğa ne iyi gelir, uyku sorunu yaşayanların rahat ve huzurlu uyuyabilmesi için ne yapmalıdır bunların cevabını yazımızda mutlaka bulacaksınız lütfen sonuna kadar okuyun.

Eğer yan tarafa uyuyan biriyseniz, huzurlu uykunun tadını bilmiyor olabilirsiniz. Çünkü sizin için, uyumak huzurlu bir gece olmaktan oldukça uzaktır. Ve uyandığınızda aynı zamanda, boyun ağrısı, omuz ağrısı, sırt ağrısı ve genel vücut sertliği ile ilgili korkunç sorunlarınız vardır.

uykusuzluğa ne iyi gelir

Bir daha asla! Yan uyuyanlar için saf ve ağrısız bir mutluluk oluşturan, uykusuzluğa iyi gelen 5 kanıtlanmış çözümümüz var. Bunları denemenizde yarar var çünkü bunlar uzmanlar tarafından tavsiye edilmiştir!

Uykusuzluğa ne iyi gelir? 5 Etkili Çözüm

Uykusuzluğa iyi gelen 5 etkili çözüm.

1. Bir Bacak Yastığı İle Rahat Olun

uykusuzluğa ne iyi gelir bacak arası yastık

Bacak arasına koyabileceğiniz yastığa ne dersiniz? İdeal, minimum hasara neden olan uyku pozisyonunu sırtınıza yaslanmakla birlikte, herkes bu şekilde uyumayı tercih etmiyor. Aslında yan tarafta uyumak en yaygın pozisyondur. Yani, ağrılar ve ağrılardan sonra sabahları  bunu en aza indirmenin bir yolunu arıyorsanız, bacak arası yastığı ile uyumaya çalışın. ABD’deki Innersport Chiropractic’in kurucusu ve sahibi olan Dr. Jess Greaux, omuzlarınız açıkken uyuduğunuzu ve kollarınız arasında bir bacak arası yastığı ile uyuduğunuzu ve sizin sıkıca sarılacağınızı gösterir. Bu, omuzlarınızdaki stresi serbest bırakmanıza yardımcı olabilir.

Bunu denerken, kullandığınız yastığın, kolunuzun üzerine sarıldığı ve yastığın yüzeyinin yatağa temas ettiğinden, dikey olarak tutulduğundan emin olun. Bu şekilde maksimum konfor sağlayacaksınızdır. Ayrıca, bir bacak arası yastığı yumuşak olanı yerine sert köpükten veya pamuktan yapılmış olduğu için, omuzlarınız buna gömülmeyecek ve herhangi bir rahatsızlığa yol açmayacaktır. (1)

2. Yüzme Şamandırası Veya Yoga Bloğu Almak

uykusuzluğa iyi gelen yoga blogu

Bazı yan tarafında yatanlar için, bir bacak arası yastığı yeterli olmayabilir. Onlardan biriyseniz, Dr. Greaux, bir yoga bloğuna ya da bacaklarınız arasında yüzme şamandırası kullanmanızı öne sürüyor. Bu, doğal yan yatma pozisyonunuzu değiştirmeden en uygun kalça, sırt ve omurga hizalamasını getirmenin etkili bir yoludur.

Şimdi, “Bu bölgelerde herhangi bir acı hissetmiyorum” diyebilirsiniz, o zaman neden bir yoga bloğu veya yüzücü şamandıra kullanmalıyım?

Bu bölgelerin hiçbirinde ağrı ve sızı hissetmemeniz harika. Bununla birlikte, bir yoga bloğu veya bacaklarınız arasında yüzme şamandırası tutmak, omuzlarınızdaki stresi azaltabilir, bu da sabah uyandığınızda bu bölgede sıfır ağrı anlamına gelir!

3. Cenin Pozisyonu Alın

uykusuzluğa ne iyi gelir tabiki cenin pozisyonu

Düzenli yan yatma pozisyonunuza hafif bir değişiklik yapmak da sizlere yardımcı olabilir. Yan tarafınızda uyurken, sola ya da sağa, bir çeşit cenin pozisyona girmek için bacaklarınızı göğsünüze doğru çekin. Rahatınız için kollarınız ve bacaklarınız arasında tam vücut yastığı kullanın. Ama yine de, sert köpükten ve yumuşak bir tabakadan olmadığından emin olun. Alt sırt ağrısı çekiyorsanız, bu pozisyonda uyumak sizin için çok yararlı olabilir.

4. Evde Veya Spor Salonunda Spor Yapın

uykusuzluk için spor yapın

Ağrınız fazlasıyla derin köklü, ısrarlı ve uzun zamandır devam ediyorsa, sadece yastıkların veya yüzücü şamandıralarının kullanımı bu ağrıyı kontrol etmek ve tedavi etmek için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda Dr. Greaux, egzersizin en iyi seçenek olduğunu söylüyor.

Aktif stres azaltma tekniklerini kullanan fizik tedavi egzersizleri, sadece sertlikten kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ağrı yönetiminde ve azaltmada yardımcı olabilir. Yoga ve Pilates, özel olarak uyku pozisyonunuzdan kaynaklanan ağrı için harika egzersizler olacaktır. Bunlardan herhangi biri için herhangi bir fantezi ekipmanına ihtiyacınız olmadığından, bunları evinizde bile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Alternatif olarak, omuz bölgenizdeki ağrıyı azaltabilen düşük etkili egzersizleri de denemelisiniz. Racquetball böyle bir egzersizin harika bir örneğidir ve bu aktivitenin sadece 30 saniyesi sizin ihtiyaç duyduğunuz rahatlamayı getirebilir!

5. Yatağınızı ve Yastığınızı Değiştirin

yatağınızı değiştirin uykusuzluğu çok iyi gelir

Çoğu zaman boyun, omuz ve sırt ağrınızın bir gece uykusuna neden olmasının sebebi uyuduğunuz yer değil, uyuduğunuz yatak ve yastıklardır. Yani bunu kendinize sorun, yatağınız ya da yastığınız çok mu eski? Herhangi bir yırtık var mı? Bir süredir tozlarını almadınız mı? Bu sorulardan birine bile cevabınız evet ise, yatağınızı ve yastığınızı değiştirmeniz gerekir. Nispeten sert bir yatak üzerinde uyumak sırt ağrısına neden olabilirken, düşük ve konturlu yastıklar boyun ağrısını hafifletebilir.

Eğer Hiçbiri İşe Yaramadıysa…

uykusuzluk için doktora gidin

Uykusuzluk sorununuz için harika 5 madde listeledik. Bunları denemiş olmanıza rağmen uyku problemleniz geçmedi mi?

O zaman ortopedi doktoruna ziyaretinizi planlamanızın zamanı geldi demektir. Eğer her şeyi denemeye rağmen, hala herhangi bir rahatlama hissetmiyorsunuz ve omuzlarınızda veya boynunuzda yoğun ve tutarlı bir acı çekiyorsunuz, bunu bir ortopedi doktoru tarafından kontrol ettirmeniz gerekiyor. Gerekirse doktorlar ağrı kesicilerle birlikte çalışan egzersizleri önererek size yardımcı olabilirler.

Bu problemi ne kadar çabuk çözerseniz, o kadar iyi olursunuz ya da tedavi sırasında daha da kötü bir acıyla karşılaşırsınız. Bu yüzden tavsiyemizi dikkate alın ve burada belirtilen her çözümü denemeye çalışın.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayı Tarifi

  • 1 ölçek melisa
  • 1 ölçek şerbetçi otu
  • 1 ölçek sarı kantaron
  • 1 ölçek yasemin çiçeği
  • 1 ölçek tıbbi papatya

Uykusuzluk sorunu çeken herkesin mutlaka çözüm bulacağı bu tarifi akşam uyumak istediğiniz saatten yarım saat önce içmeniz durumunda en doğal ve sağlıklı bir şekilde uykunuzun geldiğini göreceksiniz. Denenmiş en başarılı tariflerden biridir.

Siz bu çözümlerden hangilerini denediniz? Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!