Vücut Fırçasını Vücudunuza Sürün Faydaları Dudak Uçuklatıyor

Neden bazı sağlıklı alışkanlıklar kendimizi komik  duruma düşürmüşüz gibi hissettiriyor? Mesela zerdeçal,yoga vb. Kuru fırçalama saatlerce uygulayıp başarıyla sonuçlanan uygulamalar gibidir ve kesinlikle uğraşmaya değer. Buyrun faydalara geçelim…

Ölü Derilerin Atılmasına Yardımcı Olur

Uygulandığında lenfatik sistemimize harekete geçiren kuru fırçalama,vücut içerisinde kalan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.Yerçekiminden dolayı zamanla vücudumuzun lenfatik akışı yavaşlar ve atılması gereken yiyecek atıkları atılamaz hale  gelerek vücutta depolanır. Bu önüne geçilmesi gereken bir durumdur. Kuru fırçalama ile lenf tıkanıklığının önüne geçilebilir , iltihaplanması ve hastalanması engellenebilir. Kuru fırçalama ile lenfatik kanallara masaj yapılarak vücuttan su ve toksin atılımı sağlanır.

Kan Akışını Sağlar

Hiç şaşırmayın, cilt fırçalamak kan dolaşımını arttırır. Bu dolaşım sayesinde hücrelerinize oksijen taşınımı sağlanır ve hücrelerin ihtiyacı olan besin taşınır.Yavaş dolaşım gerçekleştiği taktirde şişlik, selülit, ağrı ve varisli damarlar olulabilir.

Selülitlerin Erimesine Sağlar

Kuru cilt fırçalama cilt altında bulunan yağların ısınarak yumuşamasını sağlar ve selülitlerde azalma görülür. Deri altında biriken toksin ve sular selülit görünümü arttırırlar. Kesin bir sonuç olmamasına rağmen deneyenler topaklı selülitlerinde azalma gözlemlediler.

Cildi Temizler

Yaşlandıkça cildin yenilenme süresi uzar ve cilt kuru bir görünüme sahip olur. Kuru fırçalanan cilt dökülen derilerden uzaklaştırarak temiz ve canlı bir görünüm sağlar.Bu uygulama ölü derileri uzaklaştırdığı için yumuşak bir cilde sahip olursunuz ve böylece nemlendiricilerinizden nem alabilir ve toksinleri uzaklaştırabilirsiniz.

Sinir Sistemini Uyandırır

Kuru fırçalama ile sinir uçlarınızı canlandırır ve sinir sisteminizi uyarır. Eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız bu uygulama ile kendinizi daha canlı hissedebilirsiniz.

Cilt Tonunu Dengeler

Cilt sarkmasını önler ve kas liflerini uyararak kas tonunu oluşturur.

Kaygıdan Uzaklaştırır

Kuru fırçalama vücuttan gerilimi ve kaygıyı uzaklaştırır. Doktor Leslie Korn depresyon ve anksiyete hastalarını bu uygulamayı tavsiye ediyor. Korn bu uygulamanın hisleri, vücudun sınırları ve imajını belirleyebilmek ve bunlarla bir bağlantı kurmak için en uygun yol olduğunu söylüyor.

Yalnızca iki dakika süren ve oldukça uygun fiyatlı olan bu uygulamayı denemeye hazır mısınız ?

KURU FIRÇALAMA İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKEN 12 ŞEY

1.Seçtiğiniz Fırça Doğal ve Asla Sentetik Olmamalı

Seçtiğiniz fırçanın çok pahalı olmasına gerek yok fakat doğal olduğundan emin olun Uzun aldığınız fırçanız bacaklarınızda ve sırtınızda kulllanım kolaylığı sağlar.

2.Cildiniz Kuru Olduğundan Emin Olun

Cildiniz için en uygun zaman banyo öncesidir. Kuru fırçalama işlemi , ölü derileri uzaklaştırırken vücudumuz ihtiyacı olan yağları korumamızı sağlar.İşlem sonrası ılık bir duş ile ölü derilerden uzaklaşırsınız.

3.Kendinize Gelmeniz İçin Mükemmel Bir Yoldur

Kuru cilt fırçasını sabahları uyguladığınızda sinir sisteminizi harekete geçirir ve vücudunuzu uyarır.Güne başlamak için çok doğru bir seçenektir.Fakat kuru fırçalamayı uygulamak için sabah ve gece gibi bir seçenek tercihi yoktur. Günün istediğiniz her anında uygulayabilirsiniz. Fakat duş aldığınız zamanlara denk getirebilirsiniz.

4.Lenfleri Takip Eder

Lenf kalbe doğru aktığı için kuru fırçalama yönünü de bu yöne doğru fırçalamanız gerekir. Ayağınızdan başlayan bacağın ön kısmı olan uyluğa doğru fırçalayın.Bacak alt tarafından sırtın sonuna doğru fırçalayın. Bu uygulamayı her bölge için  3 kere tekrarlayın ve daha sonra diğer bacağa geçin.

Kollarınıza geldiğinizde bir kolunuzu yukarı doğru kaldırın ve bileğinizden aşağı doğru fırçalayın iç koldan başlayıp aşağı doğru hareket ettirin. Koltuk altından devam edip dış meme dokusuna doğru ilerletin. Devamında kolun arkasından omuzlara ve boynunuza doğru fırçalayın. Aynı işlerimi 3 kez tekrarlayıp diğer kolunuza da aynı işlemi uygulayın.

Mide kısmına geldiğinizde boyundan göğse, sternum üstünden devam edip yukarı karın üzerinden fırçalayın. Bir süre tam olarak nasıl yapacığınızı anlayamayıp tuhaf gelse de devam eden süreçte pratik yapmaya devam edin.Bütün vücuda uygulamayı ihmal etmeyin.

5.Nazikçe Baskı Uygulayın

Kuru fırçalamayı sert bir şekilde uygulamanızda bir problem yoktur. Fakat herkes için değişebilen bu uygulamayı vücudunuz için ideal olan şekilde uygulamanız gereklidir. Bu uygulamayı cildi taramak gibi düşünebilirsiniz. Kuru fırçayı uyguladıktan sonra cildinizde oluşan pembe kızarıklar normaldir ancak cildinizi kızartacak veya yakacak şekilde fırçalamanızı tavsiye etmiyoruz.

Kuru fırçalamanın amacı kendinizi iyi hissetmektir. Amaç cilde zarar vermek değildir. Yumuşak derilerinize hassas davranabilirsiniz. Özellikler iltihaplı deriniz varsa o kısımlardan uzak durmanız cildiniz için daha sağlıklıdır.

6.Esanslı Yağlar Ekleyebilirsiniz

Kuru fırçanıza esansiyel yağlar eklemek vücudunuzun sıvı atmasına ve selülitleri eritmede yardımcı olur. Cildiniz sarkıksa ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak istiyorsanız biberiye selvi ve greyfurt yağları ekleyebilirsiniz. Şişliğiniz varsa ve azalmasını istiyorsanız ardıç meyvesi ve rezene kullanabilirsiniz. Kahve ve karabiber cildi canlandırmak için birebirdir.

Uygulamak istediğiniz yere 3-5 damla yağ uygulayıp daha sonra yumuşak uçlu fırçanız ile uygulama sağlayabilirsiniz.

7. Fırçalamanız En Az 2 Dakika Sürsün

Süre tuttuğunuzda hızlı fırçalamanın önüne geçer ve daha sağlıklı bir sonuç elde edersiniz. Süreyi uzatabilirsiniz fakat kendinizi iyi hissetmeniz için en az iki dakika uygulamayı devam etmelisiniz.

Kuru fırçalamayı meditasyon olarak uygulamak isterseniz fırçalama sonrası bir kaç dakika gözlerinizi kapayıp kendinizi dinleyebilirsiniz.

8.Koltuk Altı ve İç Bacak Kıllarınızı Alın

Bu noktalar ana lenf noktalarıdır ve toksinlerinizi atabilmeniz için bu noktalarda kıl olmaması gereklidir.Özellikle ayaklarınız ve ayakbilekleriniz için bu noktalara önem vermeniz gerekir.

9.Uygulama Sonrası Vücudunuzda Kaşıntı Hissedebilirsiniz

Fırçalama sonra kendinizi iyi hissetmezseniz bir sonraki denemede fırça baskısını biraz azaltabilirsiniz. Fakat döktüğünüz deri miktarı çoksa, kan dolaşımınız hızlanmışsa ve kendinizi iyi hissediyorsanız fırçalamayı aynı şekilde devam ettirin. Hissettiğiniz kaşıntı, fırçalama sayınız arttıkça azalacaktır. Duştan sonra bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeniz veya hindistan cevizi yağı kullanmanız cildinizi daha iyi hissettirecektir.

10.Duştan Sonra Uygulayabilirsiniz

Kuru fırçalama uygulamasını düzenli bir hale getirmek ve düzenli bir şekilde uygulamak isteriz ancak unutmamız gayet doğaldır. Bu sebepten dolayı kuru fırçanızda banyonuzda muhafaza etmek size duş sırasında hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Hatta küçük notlar yapıştırmanız da hatırlatmanızda yardımcı olacaktır. İlk başlarda günde iki defa ve hatta banyo sonrasında kuru fırçalama uygulamanız bu uygulamayı alışkanlık haline getirmenizde yardımcı olacaktır.

11.Fırçanızı Düzenli Olarak Yıkayın

Fırçanızı iki haftada bir sabunlu ve ılık suyla yıkamanız gerekmektedir.Fırçayı kuru tutmak bakterilerden korunmak için önemlidir.Nemden uzak tutmanızı ve kuru bir yerde muhafaza etmenizi tavsiye ederiz. Hatta ara ara güneş altında bekletmeniz fırçanızın ihtiyacı olan ışınları almasını sağlar.

Yapılışının Videosu

Unutmayın ki kuru fırçalama tek başına yardımcı olamaz.Aynı zamanda düzenli yemek yiyip , su içip, egzersiz yapıp ve dengeli uyku alırsanız yardımcı olacaktır.