Gözlerin Sağlık Hakkında Söylediği 14 Belirti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“ Gözler ruhun aynasıdır.” Deyimini unutun. Aslında gözler sağlığın aynasıdır.

İnsan yüzünün en çekici ve en ilginç özelliklerden biri olarak kabul edilen bu badem şekilli harikalar için şiirler bile yazılmıştır. Sevgililerimizin gözlerinde kaybolmak yerine artık kendi gözlerimizde boğulmanın vakti gelmiştir. Ya da en azından sağlığınızla alakalı bir şey var mı diye ayna karşında biraz vakit geçirin.

kadin 3

Çoğu insan belirgin belirtileri olmayan bazı hastalıklardan muzdaripdir. Bunlardan gibi bir hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız gözlerinizi kontrol etmenizi öneririz. Hoşunuza gitmeyecek bir durumun habercisi olabilir. İşte gözlerinizin sağlığınız hakkında haberci olduğunu gösteren 14 durum!

1-Korneada beyaz noktalar

goz

Kontakt lens kullanıyor musunuz? Kornea da beyaz noktalar oluştuğunu fark edebilirsiniz ki bu korneal ülserdir. Korneal ülserler normalde ağrı ile birlikte görülen bir bakteri veya mantar enfeksiyonu türüdür. Hemen tedavi gereklidir veya komplikasyonlara yol açabilir.

2-İrisin etrafındaki beyaz halka

goz1

Genel olarak, iris çevresinde oluşan beyaz, gri veya saydam bir halka yaşlanma belirtisidir. Yani 60-70 yaşlarındaysanız uyurken zorluk çekebilirsiniz. Fakat daha genç bir yaştaysanız ve gözünüzün etrafında oluştuğunu fark ederseniz, vücudunuzdaki yüksek kolesterol seviyelerinin sebep olduğu “arcus senilis” hastalığından muzdarip olabilirsiniz.

3-Ka-nlı gözler

göz2

Ka-nlı ve ya kırmızı gözler, uzun süre ekrana bakmak ve ya ara vermeden uzunca bir süre çalışmanın stresli bir sonucu olarak görülebilir. Ancak her hangi bir nedenden gözler ka-nlandı ve ya kızardı diyemezsiniz ve durum göz tansiyonu, pembe göz hastalığı ve ya kırık ka-n damarlarının habercisi olabilir.

4-Kuru gözler

kadin1

Gözlerinizdeki kuruluk hissi rahat olmaktan uzaktır. Yanma ve kaşıntı hissi ile birlikte ağrılı olabilir. İlaçlara, hamileliğe ve yaşlanmaya karşı alerjik bir reaksiyon gibi birçok nedeni aslında endişe edilecek şeyler değildir. Fakat Sjogren sendromu gibi bir durumda söz konusu olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

5-Saydam lekeler görme

goruntu

Muhtemelen bu lekeleri daha  gördünüz ve endişelenecek bir şey değiller. Onları sık sık görmeye başladıkça ve sadece endişe nedeni haline gelir. Eğer bunlar olursa hemen doktorunuza gidin çünkü bu retina dekolmanının habercisi olabilir.

6-Kırmızı ve şiş gözler

göz3

Gözlerdeki şişlik ile birlikte kızarıklık yorgunluk ve uykusuzluk anlamına gelebilir. Bunlar size sıradan durumlar gibi gözükebilir, ancak uykusuzluk ve aşırı yorgunluk muhtemelen dikkat etmeniz gereken bazı temel sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

7-İrisin yakınındaki sarı lekeler

göz4

Yaşlılığın getirdiği durumlardan bir diğeri, fakat genç yaşta oluşmaya başladıysa başka bir şey anlamına gelebilir. Güneş altında çok fazla zaman geçirdiğinizi ve ya havadaki olası kirliliğin gözünüzü tahriş ettiği anlamına gelebilir.

8-İstemsiz gözyaşı

kadin2 2

İstemsiz gözyaşları kuru gözlerin sık görülen bir belirtisidir – genellikle gözyaşı kanallarınız yeterli gözyaşı üretemediğinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu kolayca tedavi edilebilir, böylece endişelenecek bir şey yoktur.

9-Görüş bozukluğu

Görüşünüzde bir bozukluk ve ya görsel alanınızın bazı bölümlerini göremiyorsanız migren ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Bunun için herhangi bir tedavi olmamakla birlikte, genel sağlığınız üzerinde ciddi bir etkisi yoktur.

10-Bulanık görme

goruntu1

Bulanık görme diğerlerinin yanında katarakt ve diyabetin habercisi kötü bir durumdur. Bu durumların ikisi de tehlikeli olduğu için doktorunuza uğramanızı şiddetle öneriyoruz!

11-Göz seğirmesi

goz5

Zaman zaman hepimizin başına gelebilen bir durumdur. Ama bunu sıklıkla yaşıyorsanız kronik stres yaşadığınız anlamına gelebilir. Bu, kendi başına tehlikeli olmasa da, buna neden olan stres, kilo alımı vb. gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

12-Seyrek kaşlar

kadin3 1

Teknik olarak gözlerin bir kısmı olmasa da, incelen ve ya kaybolan kaşlar troid hastalığının az bilinen belirtilerinden biridir. Erken teşhis çok önemlidir.

13-Şişkin gözler

kadin4

Gözleriniz genetik makyajınız yüzünden doğal olarak şişkin olabilir. Ancak, durum böyle değil ve ani bir şişlik olduysa yine troid bezlerinizi suçlayabilirsiniz.

14-Çift görme

kadin5 1

Çift görme çok sık olmasa da olduğu zaman küçük bir baş dönmesi de olabilir felç gibi kötü bir durumun habercisi de olabilir. Ani bir görme kaybı ve ya görme kararması da aynı şeyi gösterebilir.

Her zaman sağlıklı ve mutlu kalmak konusunda bir şüphe yok. Yani gözünüzde alışılmışın dışında bir durum fark ederseniz hafife almayın ve en kısa sürede profesyonel bir yardım alın!

Fikirlerinizi ve önerilerinizi bizimle yorumlarda paylaşın.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Yerinizdeyim biri konussun lütfen

    Cevapla
Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!