Güneş Işığı Almazsanız Başınıza Gelecekler

güneş ışığı almazsanız başınıza gelecekler

Cildinizi güneş ışığında dinlenmeye bıraktığınızda, vücudunuz güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini üretimine başlar. Vücudun birçok organının ve dokusunun düzgün işleyişinde çok önemli bir rol oynayan D vitamini, düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalıların yaklaşık %40’ı D vitamini eksikliği yaşamaktadır. Ayrıca Türkiye’de de kadınların %70’i D vitamini eksikliği tanısı ile aşarlar. Güneşte kalmaktan kaçınan ya da yeterli miktarda güneş ışığı almayan insanlar farklı olumsuz sonuçlardan muzdarip olabilirler.

İşte “güneş ışığı” eksikliğinin en sık görülen belirtileri ve bu belirtilerin sonucunda ortaya çıkabilecek durumlardan bazıları…

Zayıf Kemikler

zayıf kemikler

Kalsiyum ve D vitamini, kemik sağlığı ve mineralizasyonu için önemli ve gerekli besinler olarak bilinmektedir. Kalsiyum, D vitamini yardımı ile ince bağırsaklarda emilir. “Güneş ışığı vitamini” eksikliği, kalsiyum emiliminin azalmasına ve sonuç olarak, kemik yapısının zayıflamasına yol açar.

Yeterli miktarda güneş ışığı almayan insanlar kemik ağrısı, kas zayıflığı, raşitizm, osteomalazi ve osteoporoz yaşayabilirler. Vücudunuzda yeterli miktarda D vitamini bulundurmanız çok önemlidir. D vitamininin ana kaynakları güneş ışığı, sağlıklı beslenme ve takviye besinlerdir.

Ayakta Şekil Bozuklukları

ayakta şekil bozuklukları

D vitamini, sindirim yoluyla fosfat ve kalsiyum emilimini kolaylaştırdığından, kemikle ilgili problemlerle baş etmede çok yararlıdır. Kemiklerde kalsiyum eksikliği, kemik yapısında ve deformasyonlarına neden olur.

D vitamini alımını takviye olarak ya da güneş ışığına maruz bırakarak arttırmak, birçok insanın kemiklerinde ve hücrelerinde uygun bir kalsiyum seviyesi sağlamasına yardımcı olabilir. D vitamini kronik ayak ağrısını kontrol etmek veya önlemek için, özellikle osteoporoz, plantar fasiit, artrit ve diğer iltihaplı eklemler ve tendonlar gibi durumlarla ilgili olarak kullanılabilir.

Kolorektal Kanser

kolorektal kanser

Yapılan çalışmalar, düşük güneş ışığının hücrelerde yetersiz miktarda D vitaminine neden olacağı ve bunun da kolorektal kanserin gelişimine yol açabileceğini göstermiştir. Vitamin D seviyeleri, kanser hücrelerinin hayatta kalmasını ve büyümesini belirler. Yeterli D vitamini seviyeleri, kolon kanseri hastalarının daha iyi şartlara sahip olması ile ilişkilidir. D vitamini takviyesinin kolorektal kanser gelişim riskini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olup olmadığını değerlendirmek için ek klinik çalışmalar gereklidir.

D vitamini seviyelerinizin kan testi yapılarak hangi seviyede olduğunu öğrenin. Optimal seviye mililitrede 30 nanogramın üzerindedir.

Depresyon

depresyon

Modern toplum, masa başı işleri ve bilgisayarların etrafında yoğunlaşıyor ve geç saatlerde ofislerde iş bitirmeye çalışan insanlarla dolu ortamlara sahip maalesef. İnsanlar yürüyüş yapmak veya sadece dışarıda vakit geçirmek yerine, bilgisayarın önünde ya da ellerinde telefonları ile daha çok zaman harcıyorlar. Dinlenmek için zamanımız olsa bile, elimizde mutlaka bir tür ekran mevcut.

Aslında kendimizi dışarı atsak, güneş yüzümüze bir dokunsa, temiz hava ciğerlerimze dolsa, bacaklarımız açılsa ne kadar farklı olacak herşey. Kendimizi evlere kilitledikçe, çok daha zorlayıcı zamanlara maruz kalıyoruz, çünkü kafamız rahatlamıyor. Dışarıda daha fazla zaman geçirin – isteseniz çok eğlenceli şeyler bulacaksınız ve de en önemlisi sağlıklı kalacaksınız. Depresyona girmeye zamanınız kalmayacak!

Cilt Sorunları

cilt problemleri

Sedef hastalığı bağışıklık sisteminin bir bozukluğu olduğu için, D vitamini almak dengeyi olumlu yönde değiştirebilir. Ultraviyole-B ışınlarına maruz kalmak sedef, akne ve diğer cilt problemlerini tedavi etmenin etkili bir yolu olabilir. Yaşamınızda D vitamini ile sağlıklı bir şekilde bir arada olmanız, cilt sağlığınız için büyük bir fark yaratacaktır.

Yeterli D vitamini almak için güneşlenmek zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, dikkatli olmanız ve UV ışınlarına aşırı maruz kalmamaya da çalışmanız gerekir; çünkü sedef hastaları arasında artan bir melanom riski de vardır.

Kilo Alma

kilo alma

Kas güçsüzlüğü, kemik ağrısı ve deformite, aktif olmayı ve kalorileri yakmayı zorlaştırarak kilo alımına neden bulunabilir. Ayrıca, vitamin D ve hormon leptin vücut ağırlığını kontrol etmek için birlikte çalışır. Yağ hücrelerinde üretilen leptin, beyne sinyaller gönderir. D vitamini, bu tür sinyallerin beyne gitmesine yardımcı olur ve bu vitaminin eksikliği, düzeni bozabilir.

D Vitamini alarak sağlıklı bir diyet ile ancak kilo almaktan koruyabilirsiniz. Beslenmenize balık ekleyin, yumurta sarısı ve süt, tam tahıllı ekmek, sade yoğurt, portakal suyu ve probiyotik granola gibi takviye edilmiş gıdalar da eklenmeli.

Kognitif Bozukluk

kognitif bozukluk

Son zamanlardaki çalışmalar bilişsel işlev bozukluğunun ve bunamaların artık D vitamini eksikliğinin neden olduğu uzun bir hastalık listesinde olduğunu göstermiştir. Reseptörleri beyin dokusunda yaygın olduğundan, düşük seviyeleri yaşlılarda bilişsel gerileme riskini artırabilir.

2015 yılında, 60.000‘den fazla kişiyi kapsayan bir çalışmada kuzey enlemlerinde yaşayan insanların, güney enlemlerinde yaşayanlara kıyasla, demans gelişmesi riskinin önemli ölçüde artmış olduğunu ortaya çıkardı. Kısaca güneş ışınları ileri yaş dönemleri için de önceden yatırım yapılmalı. 

D vitamini eksikliğini nasıl tedavi edilir?

d vitamini eksikliği

D vitamininin üç ana kaynağı vardır: güneş UVB ışınları, sağlıklı beslenme ve takviyeler. Ancak, sağlıklı kalmak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli detaylar vardır. Güneşe aşırı maruz kalmanın gerçek tehlikesi ise cilt kanseridir. Karma bir güneş koruma planını takip edin: gölgede kalın, SPF 30 veya daha yüksek suya dayanıklı güneş koruyucu uygulayın ve koruyucu kıyafetler giyin.

Takviyeler için de gerekli dozajın kan testlerine ve doktor reçetelerine bağlı olduğunu unutmayın. 30 ng / ml’lik bir D vitamini seviyesi tipik olarak yeterli görülse de, sağlığınızı riske atmayın ve herhangi bir ek almadan önce bir uzmana danışın. Hücrelerde aşırı miktarda D vitamini birikebilir ve olumsuz sonuçlara yol açabilir.