Farkında Değiliz Bunları Yapmak Sağlığımızı Bitiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazen dünyaya ve ortaya çıkan yeni modaya uyum sağlamaya çalışırken kendimize zarar verecek şeyler yapıyoruz. Yeni çıkan ve özellikle ünlü insanlar tarafından giyilen kıyafetler, yenilen yemekler, yapılan egzersizler hayranları tarafından takip edilmeye başlar ve nasıl olduğunu anlamadan hayatımızın parçası olurlar.

Ancak dikkat etmemiz gereken şey, alışık olmadığımız bir beslenme düzenine geçerken veya içinde rahat olmadığımız kıyafetlere alışırken vücudumuzu yıpratmamak.

Ağır ve Sık Ağırlık Çalışmak

ağır kaldırmak

Mükemmel bir vücuda sahip olmak için aylarca ağır antrenmanlar yapmanıza gerek yok. Uzun süreler ağır bir program uygulamak kaslarınızı yıpratır ve sakatlık riskini arttırır. Ayrıca bu derece zorlu bir antrenman ciddi bir beslenme gerektirir ve size kilo aldırır.

Bunun yanında, sporu bıraktıktan birkaç ay sonra vücudunuzda sarkmalar başlar. Bu sebeple, kilo vermek ve vücudunuza şekil vermek için daha hafif ağırlıklar ve nispeten uzun setler uygulayarak ve beslenmenizi de kilo vermeye uygun olarak düzenleyerek çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Aktif Kömürlü Diş Macunu

aktif kömürlü diş macunu

Son zamanlarda aktif kömür içeren siyah diş macunları oldukça popüler oldu.

Daha iyi temizlediği konusunda hemfikiriz ancak ne yazık ki sürekli aktif kömür içeren diş macunu kullanıldığında diş minesini aşındırarak çatlaklara, çürüklere ve hatta diş kaybına kadar götüren sorunlara yol açabilir.

Normal bir diş macunuyla düzenli olarak dişlerinizi fırçalayıp,  ayda bir dişçinizi ziyaret ederseniz hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

Elektronik Sigaralar

Sigaradan daha zararlı olduğu öne sürülen ve sigara tiryakilerinin yeni tutkusu olan elektronik sigara, içine eklenen sıvıyı buharlaştırarak ciğerlere nikotin ve diğer maddeler ile birlikte nüfuz ediyor.

Bu cihazlar ciddi sıcaklıktaki kimyasallarla dolu buharı ciğerlerinize çekmenize sebep oluyor ve önemli su kaybına sebep oluyor. Ciğerlerde mukus birikmesi, bronşlarda tıkanma gibi sonuçlar doğurabilir.

Bunu da okuyun: Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak için 14 İpucu

Reçetesiz Vitamin Kullanmak

reçetesiz vitamin kullanmak

Doktorlar bizlere sıklıkla vitamin kullanmanın öneminden bahseder fakat kendi tavsiye ettikleri vitaminleri kast ederler. Eğer doktorunuzun bilgisi olmadan ve kan değerlerinizi bilmeden vitamin desteği alırsanız, ciddi sorunlara sebep olabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, eğer gereğinden fazla c vitamini tüketirseniz böbrek taşları oluşabilir.

Yeterince besin alamadığınızı ve vitaminsiz kaldığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir diyetisyeni ziyaret edin ve tavsiyelerine uyun.

Kegel Egzersizleri

kegel egzersizi

Pelvik kasları güçlendirmek ve yaş ilerledikçe mesane kontrolü ve cinsel yaşamı sağlıklı bir şekilde sürdürmek için uygulanan bu egzersizler hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılıyor.

Ancak yanlış veya fazla yapılması durumunda böbreklere, idrar kesesine ve pelvik kaslara zarar verebilir.

Daha hızlı sonuç almak için programın dışına çıkmak hiçbir zaman iyi sonuç vermez. Doktorunuza danışmadan hayat tarzınızı değiştirmek doğru bir davranış değildir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!