Gümüşlerinizi Parlatmak Artık Çok Kolay!

Çok sevdiğiniz gümüşlerinizi artık pahalı fiyatlara parlatmanıza gerek yok. Sadece muz kabuğuyla paslanan gümüşler eskisi kadar parlak olacak! Zamanla gümüşlerin üzerinde lekeler ve paslar oluşur. Bunun sebebi havayla ve tenle temasından kaynaklanır. Sevdiğiniz ama kullanamadığınız gümüşler için artık çok para vermenize gerek yok. Her evde bulunan bir meyve kabuğuyla evinizde eski gümüş eşyalarınız yeni hale gelecek. Nasıl mı? Okumaya devam edin 🙂

Muz Kabuğunun Mucizesi

Gümüş Takımlar

Gümüş havayla temas halinde olduğunda okside olur ve bozulmaya başlar. Gümüş ve altın gibi metaller bozulma açısından çok hızlıdır. Hemen lekelenir ve renkleri bozulur. Bu yüzden de kullanamazsınız veya pahalı bir şekilde temizleterek kullanabilirsiniz. Fakat bunun yerine evde çok kolay bir şekilde parlatabilirsiniz.

Havayla Temas

Hidrojen sülfürle çok çabuk etkileşen gümüş, hemen oksitlenir. Bu yüzden havayla temas halinde oldukça gümüş oksitlenmeye devam edecektir. Aynı işlem bakteriler tarafından parçalanan proteinlerde de görülür. Bu etkileşim ortaya siyah ve koyu lekeler meydana getirir. Bu duruma gümüş sülfit adı verilir.

Muzun Kabuğu

Kararan gümüşleri parlatmak ve cilalı hale getirmek için tek gerekli malzeme muzdur! Kabuğuyla gümüşleri cilalar, içini de afiyetle yiyebilirsiniz!

Yapılışı:

Mixerin içine biraz muz kabuğu ekleyin ve üzerine de bir miktar su ilave edin. Daha sonra karıştırın ve macun kıvamına gelen kadar devam edin.

Elde ettiğiniz macunu bir bez yardımıyla gümüş malzemenin üzerine sürün ve bekleyin.

Daha sonra başka bir bez yardımıyla macunu temizleyin. Gümüşler ilk gün gibi parlak!

Daha detaylı anlatım için aşağıda bulunan videoyu izleyebilirsiniz :