Vücudumuzun En Kirli Yeri Nasıl Temizlenir?

gobek26

Sağlığımızı korumak istiyorsak kişisel hijyenimizi ihmal etmemeliyiz. Daima bakteriler ve mikroplarla temas halinde bulunuyoruz.Bu bakteriler ve mikroplar kıyafetlerimizden saç diplerimize kadar her yerden vücudumuza zarar verebilirler çünkü cildimizde dolaşırlar.Adımımızı attığımız ve dokunduğumuz her yerde bulunurlar ve bir şekilde kendimizi bunlardan korumalıyız. Ama vücudumuzda bir yer var ki, bütün kirleri kendisinde topluyor.

Vücudun En Kirli Yeri

Düzenli bir şekilde duş aldığımızda vücudumuzun çoğu bölgesini bu bakteriler ve mikroplardan koruyabiliriz fakat öyle bir yer var ki,sadece duş alarak burayı temiz tutamayız.Deniz göbeği veya göbek düğmesi.Bakteri açısından çok cömert olan bu kısım vücutta bulunan en kirli bölgedir.Düşen göbek,kirler,ter,ölü cilt,kıyafet tozları ve kimyasal artıkları bu bölgede toplanır. Yıkaması zor olan bu bölge mikropların üremesi için uygun bir ortamdır.Kötü kokar ve en önemlisi bir çok enfeksiyona kapı açar.

gobek26

2 tür göbek çeşidi vardır. Çukurlu ve çıkıntılı.Araştırmalar düzenli olarak duş alınmasına rağmen özellikle temizlenmediğinde bu gölgelerde 65-70 çeşit bakteri üreyebileceğini gösterdi.

Doğru Şekilde Göbek Yıkama

Çukur Göbek

cukur gobek2

Temiz bir su hazırlayın ve bir kulak çubuğunu ıslatın. Duşa girmeden önce bu su ile göbek deliğinizi temizleyin. Duş alırken temizlemek isterseniz başka bir kulak çubuğu kullanarak,biraz da duş jeli ile göbeğinizi temizleyebilirsiniz.Daha sonra ılık su ile göbek deliğinizi yıkayın ve pamuklu bir havlu ile tamamen kuruduğundan emin olun.

Çıkıntılı Göbek

cikintili gobek

Çıkıntılı bir göbeğe sahip iseniz bir havlu üzerine biraz duş jeli sürüp göbeğinizi bununla temizleyip daha sonra da ılık suyla temizleyebilirsiniz.Aynı şekilde temizleme sonrası göbek deliğinizi çok iyi kuruttuğunuzdan emin olmalısınız.Her duş öncesi bu uygulamayı tekrarlarsanız bakterilerden uzak durursunuz.