Her Gün Süt İçerseniz Vücudunuza Ne Olur?

her gun sut icerseniz

Bu günlerde ailemiz, arkadaşlarımız ve internet tarafından sağlık tavsiyesi yağmuruna tutuluyoruz ancak bu tavsiyelerin kaçına gerçekten güvenebiliriz? Edindiğimiz bilgilerin çoğunun çatıştığını fark ettiniz değil mi? Hangi bilgi gerçek? Kime inanmalıyız? Bu güvenilmez bilgilerden biri de günlük süt tüketimi ile ilgili.

süt içen kadın..

Annelerimiz ana okulu günlerimizden beri sütün faydalarından bahseder. Fakat yetişkinliğe yaklaştıkça, sütten mümkün olduğunca uzak durmaya başlarız çünkü sindirim sistemimizde ve kilomuzda fark ettiğimiz değişiklikler vb. bizi buna iter.

Bu kadar çatışan tavsiye sanıyoruz ki yeterli. Peki süt konusunda ne yapmalıyız? Gerçekten söylendiği kadar faydalı mı yoksa zararlı mı? Yazımızı sonuna kadar okuyarak sizin karar vermenize izin vereceğiz. Bilimsel verilerle desteklenmiş bu içeriğimiz sayesinde her gün süt tüketirseniz vücudunuzda meydana gelecek değişiklikler aynı okuduğunuz gibi gerçekleşecektir.

Sivilce Oluşumuna Sebep Olabilir

sivilceli kadın

Sütteki laktozun vücudunuzda parçalanmasıyla D-galaktoz adlı bir bileşen ortaya çıkar. Bu bileşen vücudunuzda iltihaplanmalara sebep olur. Eğer diğer insanlardan biraz daha fazla sivilceniz varsa ve günde 2 – 3 bardak süt tüketiyorsanız, arada bir bağlantı olabilir. Cilt uzmanları süt ve süt ürünlerini kesmenizi tavsiye ediyor değil mi? Süt, yoğurt, peynir ve kefir gibi ürünlerin tüketimini minimumda tutmanız akne probleminizle baş ederken aşmanız gereken ilk engel olmalıdır.

Şişkinliğe Sebep Olabilir

Yüzünüzü ergenlik halinize geri döndürmesinin yanında her gün süt tüketmenin karın bölgenizde şişkinliğe sebep olduğu da kanıtlanmış bir bilimsel gerçektir. Laktoz intoleransı olan ve kesinlikle süt ve süt ürünleri tüketemeyen insanlardan hiç bahsetmiyoruz bile! Geri kalanlarımız için sorun onların yaşadığı kadar büyük olmasa bile biz süt içtiğimizde acaba bizde aynı risklerle yüzleşiyor muyuz?

Uzmanlara göre, EVET! Yaşlandıkça, sindirim sistemimiz eski günlerdeki kadar iyi çalışamıyor ve süt ürünlerini sindirmede ciddi sorunlar yaşıyor. Karnınızda oluşan şişkinlik eğer artık hiç gitmiyor ve sizi durmadan rahatsız ediyorsa, süt ürünlerine ara vermeyi düşünebilirsiniz.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

aynaya bakıp belini ölçen kadın

Doğru duydunuz! Sadece kötü haberler vermiyoruz. Uzmanlara göre, Süt ve süt ürünleri tüketimi yağ yakım hızınızı arttırarak daha hızlı kilo vermenizi sağlıyor. Uzun süreli kullanımda, sağlıklı bir diyetle ve egzersizle birleştiğinde sonuçları gerçekten inanılmaz olabilir.

Harika Bir Protein Kaynağıdır

Popüler protein tozları ve yapay protein desteklerinin aksine, inet sütü kullanıcısına her 3 cl’de 1 gram yüksek kalitede protein sağlıyor. Aynı zamanda ihtiyacınız olan amino asitlerin birçoğunu da elde ediyorsunuz. Sadece bu da değil, inek sütünden gelen proteinler daha geç acıkmamızı sağlıyor. Çünkü normal proteinlerden çok daha yavaş sindiriliyorlar. Böylece çok daha uzun süre tok hissediyoruz ve daha az yiyoruz.

Daha Az Kaloriye ve Daha Çok Besleyiciye Sahip

süt içen ve gülen kadın

Eğer takıntı derecesinde kalori sayan bir insansanız, kendinizi şanslı sayın! İnek sütü hem spor yapanlara ihtiyaçları olan proteini sağlıyor hem de daha az kalori ile daha çok besleyici almalarını sağlıyor.

Harika Bir Kalsiyum Kaynağı

Çocukluğumuzdan kesinlikle hatırlayacağımız bir şey var ise o da sütün içerdiği zengin kalsiyum miktarıdır. En zengin kalsiyum kaynağı süttür fakat başka kalsiyum kaynakları da tabi ki yok değil. Fasulye, yosun gibi bitkisel gıdalar da kalsiyum içeriyor ve süt kadar olmasa da ihtiyacınızı karşılıyor. Bir bardak inek sütü ile alacağınız kalsiyumu almak için 10 kase kadar ıspanak tüketmeniz gerektiğini de söylememiz gerekiyor.

Vücuttaki Kas Kütlesini Korur

süt içen kadın

Sütün içerdiği protein ve karbonhidrat oranı idealdir. Güçlü kaslar elde etmek istiyorsanız, çalışma sonrası harika bir besin olarak ihtiyacınızı giderebilir. Uzmanlara göre işin sırrı, sütün içerdiği zengin aminoasit zincirlerinin kaslarınızın artışı ve gelişmesinde çok büyük etkileri vardır.

Bunlara ek olarak, sütte kaslarınızın iyileşmesi ve gücünüzü yeniden kazanmanız için oldukça önemli olan bir protein tipi bulunuyor. Diğer hayvansal gıdalardan elde ettiğimiz proteinleri düşünürsek, süt onlardan çok daha kolay emiliyor ve uzun süreçte kas yapmada ve var olan kas kütlesini korumada özellikle kadınlara çok yardımcı oluyor.

Her gün süt tüketmenizin vücudunuzda oluşturabilecek etkilerini artık öğrendiniz! Ekleyeceğiniz bir şey mi var? Yorumlarda bizimle paylaşın!