Bir Salgında Hayatta Kalmanın 10 Yöntemi

Abone ol

Bir salgın sırasında insanlar kolayca korkabilir ve hastalanmanın kaçınılmaz olduğunu düşünebilir veya kendilerini kurtarmak için ani ve sert önlemler alabilir. Önemli olan, uzmanların söylediklerini araştırmak ve hayatta kalmak için en doğru olanı bulmaktır.

Reklam

Bilge cafe olarak sağlık krizi döneminde, sağlıklı kalmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Hadi hemen bir salgın döneminde nasıl hayatta kalınırmış göz atalım.

1. Et ve yumurtaları uygun şekilde pişirin.

Yiyecekler zehirli bakteriler içerebilir ve yiyerek ya da sadece dokunarak insanları hasta edebilir. Çoğu et, özellikle, kümes hayvanları, balık ve yumurta, gibi ürünler bu bakterileri öldürmek için uygun şekilde pişirilmelidir. Normal olarak, yiyeceklerin 75 ° C veya daha sıcakta pişirilmesi gerekir ve yenildiğinde en az 60 ° C olmalıdır.

2. Düzenli olarak kullanılan maddeleri dezenfekte edin.

Reklam

Tıpkı insanların hastalanırken kamuya açık olmaktan kaçınmaları gerektiği gibi, şu anda sağlık durumu iyi olan insanlar için görünür semptomlar gösteren insanlarla yakın temastan kaçınmak da aynı derecede önemli olabilir. Benzer şekilde, evinizdeki veya iş yerinizdeki sıkça dokunduğunuz eşyaları düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz, böylece hasta bir kişiyle dolaylı temastan kaçınabilirsiniz.

Yorumlar