Bir Salgında Hayatta Kalmanın 10 Yöntemi

hayatta

Bir salgın sırasında insanlar kolayca korkabilir ve hastalanmanın kaçınılmaz olduğunu düşünebilir veya kendilerini kurtarmak için ani ve sert önlemler alabilir. Önemli olan, uzmanların söylediklerini araştırmak ve hayatta kalmak için en doğru olanı bulmaktır.

Bilge cafe olarak sağlık krizi döneminde, sağlıklı kalmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Hadi hemen bir salgın döneminde nasıl hayatta kalınırmış göz atalım.

1. Et ve yumurtaları uygun şekilde pişirin.

yumurta

Yiyecekler zehirli bakteriler içerebilir ve yiyerek ya da sadece dokunarak insanları hasta edebilir. Çoğu et, özellikle, kümes hayvanları, balık ve yumurta, gibi ürünler bu bakterileri öldürmek için uygun şekilde pişirilmelidir. Normal olarak, yiyeceklerin 75 ° C veya daha sıcakta pişirilmesi gerekir ve yenildiğinde en az 60 ° C olmalıdır.

2. Düzenli olarak kullanılan maddeleri dezenfekte edin.

dezenfekte

Tıpkı insanların hastalanırken kamuya açık olmaktan kaçınmaları gerektiği gibi, şu anda sağlık durumu iyi olan insanlar için görünür semptomlar gösteren insanlarla yakın temastan kaçınmak da aynı derecede önemli olabilir. Benzer şekilde, evinizdeki veya iş yerinizdeki sıkça dokunduğunuz eşyaları düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz, böylece hasta bir kişiyle dolaylı temastan kaçınabilirsiniz.

3. Semptomlar ortaya çıkmadan ilaç kullanın.

Zaten astım veya alerji için ilaç alan insanlar, hastalık riskini önlemeye yardımcı olmak için semptomları ortaya çıkmadan önce tedavi oldukları ilaçlarını doktorlarına danışıp kullanabilirler.

4. Vahşi veya çiftlik hayvanlarıyla temastan kaçının.

temas

Çeşitli hayvanlar, insanlarda çeşitli hastalıklara neden olabilecek zararlı mikroplar taşıyabilir. Zoonotik hastalıklar olarak bilinen , dokunma, ısırma veya hatta bir hayvanla aynı bölgede yaşama yoluyla yayılabilirler. Çiftlik hayvanları ve vahşi hayvanlar, özellikle bir salgın sırasında insanlar için tehlikeli olabilir. Mümkün olduğunca bu hayvanlardan kaçının. Onlarla temas kurmak kaçınılmazsa, onlarla, malzemeleriyle veya yaşadıkları bölgelerle uğraştıktan sonra ellerinizi yıkamak ve sterilize etmek en iyisidir.

5. Havluları hemen temizleyin.

havlulari temizleyin

İnsanlar fazla çamaşırlar yıkamamak için aynı havluyu veya bezi yeniden kullanma alışkanlığına sahip olabilirler, ancak bu güvenli değildir. Havlular, özellikle hasta insanlar bunları kullandıktan sonra mikroplar için bir üreme alanı oluştururlar. İnsanların mutfaklarda veya banyolarda bulunan ortak yaşam alanlarındaki havluları temizlemeleri ve değiştirmeleri gerekir.

6. Susuz kalmayın

su

Kendinizi iyi hissetmediğinizde, vücudunuz normalden daha fazla sıvı kullanmaya başlar , böylece farkına bile varmadan susuz hale gelebilirsiniz. Bu yüzden bol bol su için ve Şekerli veya kafeinli içeceklerden kaçının.

7. Gerekli malzemeleri stoklayın.

malzemeler

Bölgenizde bir salgın yaşanırsa, evinizde kalmak zorunda olabilirsiniz. Buna hazırlanmak için, her seferinde yaklaşık 2 hafta yetecek kadar yiyecek ve su stoklamak iyi bir fikir olabilir. Kolayca saklanabilen kutulu ürünler ve konserve yiyecekler gibi bozulamaz yiyecekleri tercih etmeye çalışın. Ayrıca tuvalet kağıdı, temizlik ürünleri, evcil hayvan yemi ve ilaç gibi ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir tıbbi malzeme bulundurduğunuzdan emin olun.

8. Dışarı çıktığınızda eldiven giyin.

eldiven

Belirtildiği gibi, mikroplar genellikle eller tarafından yayılır. Eldiven ve cerrahi maske takmak yardımcı olabilir, ancak bunları doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Eldivenler için, eldivenlerinizi çıkarırken ellerinize mikroplar bulaşabileceğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle tıpkı sağlık çalışanları gibi ellerinizi çıkardıktan sonra düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun. Aslında, eldiven giyerken ellerinizi yıkamak genellikle iyi bir fikirdir. Ayrıca, mikropları önleyen eldivenler bulmanızda yarar var. Daha ucuz markalar bakterilerin malzemeden geçmesine izin verebilir.

9. Hasta aile üyelerini evde tutun.

hasta aileler

İnsanlar kış aylarında hasta olma eğilimindedir. Bunu bilerek, siz veya sevdiğiniz biri zaten hastalık belirtileri gösteriyorsa, halka açık olmaktan kaçının. Daha ağır vakalarda, hasta insanlar karantina veya izolasyon altına yerleştirilebilir.

10. Yüz maskelerine dikkat edin.

yuz maskesi

Genellikle yüz maskeleri yararlıdır, ancak insanların bunları yanlış kullanması salgını çok yaygın hale getirir. Yeni başlayanlar için, olası hastalıkları yaymaktan kaçınmak için, sağlıklı insanlar değil, zaten hastalık belirtileri olan insanlar tarafından giyilmelidirler. Eğer bulaşın sizde olup olmadığından emin değilseniz yinede mutlaka maske takmalısınız.

Bir yüz maskesi renkli bir tarafla geldiğinde, dış taraf olması gerekir ve filtreyi kullanmak için düzgün takmak önemlidir. Her kullanımdan sonra yüz maskelerini düzenli olarak değiştirmek ve her kullanımdan önce ve sonra yüzünüzü ve ellerinizi temizlemek de önemlidir.