İlk İzlenim İçin Mutlaka Yapmanız Gereken 12 Tiyo

ilk izlenim icin yapin

Araştırmalar ilk izlenimin ilk 7 saniyede oluştuğunu gösteriyor. Mesela bir iş görüşmesinde işveren sizi işe alıp almayacağına ilk 30 saniye içerisinde karar verebilir. İlk izlenim dolayısıyla oluşabilecek edinme şansınızı arttırabilir.

ilk izlenim

Bilge Cafe sizi kaba, sıkıcı, bencil ve ya çekingen göstermeyecek bazı ipuçlarını bir araya getirdi. Bu listeyi başından sonuna kadar okuyun ve sizim için önemli o 7 saniyeyi kullanın.

1. TOKALAŞMAK   

tokalaşmak                                                                                                                                                                                                       

İlk izlenimde gevşek el sıkışma ölümcül olabilir. Araştırmalara göre zayıf tokalaşmalar sizi utangaç, huzursuz, içine kapanık ve yeteneksiz biri gibi gösterebilir. Bir diğer yanlış ise uzun süre tokalaşmaktır. Hızlı ve sert bir tokalaşma en iyisi olacaktır.

2. ELLERİN POZİSYONU

ellerin pozisyonu

Otururken el pozisyonuna dikkat edilmeli. Ellerinizi kucağınıza koyabilirsiniz ama cebinize koymayın çünkü bir şey sakladığınız düşünülebilir. Eğer elleriniz masaya koyarsanız, ellerinizi çok sıkmayın avuç içinizi serbest bırakın. Bu davranış görüştüğünüz kişiye kontrolün sizde olduğunu gösterir.

3. SAKIZ ÇİĞNEMEK

sakız çiğnemek

Eğer biriyle tanıştığınızda sakız çiğnerseniz, kişi sizin çocuksu biri olduğunuzu düşünebilir. Bu olgunlaşmadığınız ve düşük kalitede bir insan olduğunuz anlamına gelebilir. İş görüşmeleri için çok kötü bir fikir olacaktır. Aynı zaman da sakız çiğnemek daha arkadaş canlısı ve samimi gösterebilir.

4. GÖZ KONTAĞI KURMAMAK

göz kontağı kurmamak

İlk izlenim için göz kontağı çok önemlidir. Araştırmalar sohbet ederken göz teması kuran insanların daha özgüvenli ve zeki olduğunu gösterir. Göz temasından kaçınan insanlar ise daha az samimi, daha az çekici ve daha endişeli gözükür.

5. SAÇLARLA OYNAMAK

saçlarla oynamak

Bir kadının günde 18 kere saçıyla oynaması kişiye yanlış izlenim verebilir. Genellikle flört ettiğin gösterse de düşük özgüven, anksiyete, stres ve rahatsız olma durumunu gösterebilir saçla oynamanın takıntı haline gelmesi düzensiz bir takıntı olabilir.

6. YANLIŞ KONU SEÇİMİ YAPMAK

cift2

Belirli tabu konuları ilk izlenim için (sağlık problemleri, para din, eski patronlar, eski sevgililer, politika, kişisel hayat vb.) sohbeti sadece kendi üstünüzden yürütmeyin ve karşınızdaki kişiyi dinlemeyi unutmayın.

7. KİŞİSEL ALANLARA SAYGI DUYMAK

kişisel alanlara saygı duymak

Fiziksel boşluk, konuştuğunuz kişiyle aranızda olan mesafedir. Araştırmacılar, aradaki mesafenin dört adımı olduğunu fark etmiştir. Resmi bir görüşmede karşınızdaki kişiyle aranızda yaklaşık 1-3 metre olmalıdır. Eğer çok yakın durursanız saldırgan, uzak kalırsanız da ilgilenmediğinizi gösterebilir.

8. RAHATSIZ EDİCİ SESLER ÇIKARMAK

rahatsız edici sesler çıkarmak

Yaptığınız gelişi güzel sesler; ayaklarınızı vurmak, parmaklarınızla masaysa vurmak ya da eklemlerinizi kütletmek karşınızdaki kişiyi rahatsız ya da sinir edebilir. Vurmak gerginliği ya da sabırsız olmayı gösterebilir. Ayrıca karşınızdaki kişi sizin yalan söylediğinizi ve ya onu sinir etmeye çalıştığınızı düşünebilir. The New York Times’a göre eklemlerinizi kütletmek sizi rahatlatsa da en sinir bozan ses ilan edilmiştir.

9. SIK SIK TELEFONA VE SAATE BAKMAK

sık sık telefonla saate bakmak

Ortalama bir insan günde telefonuna 110 kere bakar. Sohbet sırasında telefona ve saate bakmak hiç kibar değildir.  Bu sizin o insandan sıkıldığınızı ve yapmanız gereken daha önemli şeyler olduğunu gösterir. Araştırmalara göre sohbet sırasında telefonunuzun masada olmasının o sohbetin kalitesini gösteriyor.

10. İSİMLERİ UNUTMAK

isim unutan adam

Bir insanın ismini unutmak çok utanç vericidir. Özellikle o kişi sizi hatırlıyor ise. İsimleri hafızanızda tutmak için o kişinin ismini tanışma sırasında söylemeniz lazım, “ Merhaba Ayça! Tanıştığıma memnun oldum.” gibi. İsim hatırlamakta kötü olduğunuzu bahane etmeyin çünkü ilginizi çeken kişinin ismi her zaman aklınızdadır.

11. GEÇ KALMAK

geç kalmak                                          

Geç kalmak sizin güvenilmez, planlamada kötü ve başka kişinin vaktine önem vermeyen biri olduğunuzu gösterir. Zamanınızı yönetmeyi deneyin. Böylece geç kalma konusunda endişelenmezsiniz ve koşmak zorunda kaldıysanız yeterince odaklanamazsınız.

12. KÖTÜ KIYAFET SEÇİMİ YAPMAK

kötü kıyafet seçimi

İstatistiklere göre ilk izlenimde dış görünüş karşıdaki kişiyi %55 etkiler. Bazı çalışmalara göre, dış görünüşünüz, boyunuz, kilonuz, saç renginiz, makyajınız sizin ne kadar maaş aldığınızı gösterebilir. İlk izlenim için giyim tarzınızı nötr ve ölçülü seçin. Gösterişli olun ve çok fazla ağır parfüm sıkmayın.

Bu maddeler sizin için faydalı oldu mu? Bu maddeler sayesinde fikrinizin değiştiği biri oldu mu? Bu listeye yeni bir madde eklemek ister misiniz? Yorumlarda bizimle paylaşın.