Kabızlıktan Kesin Kurtulmanızı Sağlayacak 6 Çözüm Önerisi

Her insan dönem dönem kabızlık problemiyle karşı karşıya kalır. Kabız olmak günlük rutini engellediği için vücutta daha farklı sıkıntılara da neden olabilir. Kabızlığın birbirinden farklı birçok nedeni olabilmektedir. Bu problemi evinizde bulunan malzemeleri kullanarak kolaylıkla çözebilirsiniz.

-------- Sponsorlu --------

İşte kabızlık problemini çözen 6 yöntem!

Kuru erik tüketmek

Kuru erik, dışkıyı gevşeten sorbitol içerdiği için kabızlıktan doğal olarak kurtulmanızı sağlar. 100 g kuru eriğin içerisinde 14.7 g sorbitol bulunmaktadır. Kuru eriği direkt olarak tüketmek istemiyorsanız bir adet kuru eriği bir bardak suda bekletip suyu içebilirsiniz.

Ballı limonlu sıcak su

Sıcak suyun içerisine limon ve bal ekleyip için. Sindirim sisteminizi uyaran bu karışım sayesinde kabızlık probleminiz çözülür.

Bol su tüketin

-------- Sponsorlu --------

Gün içerisinde kadınlar en az 2,7 L, erkekle rise 3,7 L su tüketmelidir. Yeterli miktarda su içilirse vücudun sulanmasını ve dışkının geçişini kolaylaştırır. Meyve suları ve su kabızlığın birincil çözüm yöntemlerinden biri.

Lifli yiyecekler tüketin

Doğal müshil görevi gören lifli yiyecekleri tüketmek dışkının sulanmasına yardımcıdır. Günlük beslenme düzeninize minimum 20-35 g lif içerikli besin dahil etmelisiniz. Elma, incir, brüksel lahanası, kepekli tahıl ve siyah fasulye lif içeriği bakımından zengin yiyeceklerdendir. Ayçiçeği, susam, kabak ya da keten tohumu da iyi lifli besin kaynaklarındandır.

Keten tohumu tüketin

keten tohumu

Çemen, keten tohumu ve psyllium bitkilerinin müshil etkisi vardır. Dışkının yumuşamasını sağlar.

Yemeklerin yanında yoğurt tüketin ve süt ürünlerinden uzak durun

Kabız olduğunuz zamanlarda süt ve süt ürünlerinden uzak durmalısınız. Fakat, yoğurt bir istisna. İçeriğinde bifidobacterium longum ya da bifidobacterium animalis probiyotikleri bulunduğu için dışkının ağrısız geçmesine yardımcı olur.

Yorumlar

error: