Kadınlarda Kalp Krizi 1 Ay Öncesinden Kendini Böyle Gösteriyor

Kalp krizi, ölüme neden olan en önemli rahatsızlıklardan biridir. İyi haber ise kalp krizinin belirtilerinin önceden fark edilebileceği ve dikkat edilirse önlenebileceği. Fakat son zamanlarda tıp dünyasını şaşırtan bir şey keşfedildi. Kalp krizi tüm insanlar için bir risk olabilir fakat semptomları aynı değil.

Kadınlar, kalp krizi geçirdiği zaman daha farklı belirtiler gösteriyor. Şaşırtıcı bir şekilde bu belirtiler geçtiğimiz aylardan kendini gösterebiliyor

Kadınlarda kalp krizi belirtileri

Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebiliyor. Erkeklerde bu ağrı yanma olarak nitelendirilirken, kadınlarda daralma ve baskı hissi olarak nitelendiriliyor.

Diğer ağrılar

Kadınlar; boyun, çene ve sırtlarında da ağrı hissediyor. Bu ağrıları genellikle çarpıntı, güçsüzlük ve bitkinlik takip ediyor. Kadınlar ayrıca hazımsızlık, bulantı, baş dönmesi ve öksürük durumlarını da yaşıyor. Atiq Rehman’a göre bu farklılığın nedeni kadınların evde ve işte sürekli çalışması ve sürekli aktif olmaları ve bu durumun getirdiği depresyon ve stres.

İskemik kalp hastalığı

Bunun nedenlerinden biri kadınların dar arterlere sahip olması olabileceği gibi daha geniş arterlere sahip kadınların da kan akışında problemler yaşaması.

Bu durum egzersiz ve ilaç tedavisi ile düzeltilebilir. Ayrıca yaşam tarzının da değiştirilmesi önemlidir. Daha düşük yağ içeren besin tüketmek ya da meditasyon yapmak yardımcı olacaktır.

Diğer semptomlar

Cedars-Sinai Enstitüsü, kadınların menstüral döngülerinin düzensiz olması ya da östrojen seviyesinin dengesizliğinin kalp krizine neden olabiliceğini belirtti.

Kişisel testler

Sağlık sistemimizin büyük problemlerinden biri de doktora giden kadınların tetkikinin güzelce yapılmaması. Kadınların kalp krizi ile ilgili gösterdiği semptomlar çoğunlukla stres, depresyon gibi durumlara bağlanıyor.

Bu nedenle insanların vakit kaybetmeden ve düzenli aralıklarla check-up yaptırıp iyi bir testten geçmeleri gerekmektedir.

Bu yeni bilgiler şu an için yetersiz olsalar bile bunları dikkate alıp kendi sağlığımıza daha çok önem vermeliyiz ve doktorumuzla görüşmeliyiz.

Bu belirtiler çoğu zaman kalp krizinden önce gözlenir, kalp krizi anında da gözlendiği bilimsel olarak kayıt altındadır.

Okuduğunuz için teşekkürler. Aşağıdaki makalelerin de ilginizi çekebileceğini umuyorum.