Kadınların Sokakta Güvende Olmaları İçin Bilmesi Gerekenler

guvenlik icin

Güvende kalmak kelimesi, sağduyudan ve içgüdülerinize güvenmekten daha fazlası olabilir. Özellikle ülkemizde kadınlara olan tutumdan dolayı çok daha fazla önem arz ediyor. Aslında, belirli eylemler ve bilgiler sizi tehlikeden uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Güvenliğinizi önemsediğimiz için, tehlikeli durumların nasıl ele alınacağına ilişkin en basit ve etkili ipuçlarını bir araya getirdik.

1. Trafiğin ters yönünde yürüyün.

trafik 1

Bu, birçok durumda, birinin sizi takip ediyor olabileceğinden endişe etmeseniz bile faydalı olabilir. Trafikle aynı yönde yürümek, sürücülere yanınızda durma, sizi takip etme ve hatta sizi kaldırımdan kaçırma fırsatı verir. Ancak trafiğe karşı karşıyayken yürümek, kimin geldiğini görebilirsiniz. Bu, sokakta yürürken kendinizi güvende tutmanın kolay ve pratik bir yolu olabilir.

2. Çevrenizi kontrol etmek için camlardaki gölgeleri kullanın.

golgeler

Dışarıdayken, mekansal olarak farkında olmak genellikle iyi bir fikirdir. Etrafınızda kimlerin olduğunu görmek olası bir tehlikeye karşı size avantaj sağlayabilir. Sokakta etrafınızda kimlerin olduğunu gizlice kontrol etmek için durup bir mağaza vitrinine bakmanız şüpheli görünmeyecektir.

3. Birinin sizi takip ettiğini düşünüyorsanız arkanızı dönün.

takip

Halka açık bir alandaysanız, bu tavsiye edilir çünkü kişiye iyi bakabilirsiniz. Bu, neye benzediklerini ve gerekirse ne giydiklerini hatırlamanıza yardımcı olabilir. Bu onları caydırmak için etkili olabilir.

4. “Dur!” diye bağırmak yerine “Çocuğuma yardım edin!” Diye Bağırın”

cocuguma

Ne yazık ki çoğu zaman “Yardım edin!” diye bağırılıyor. Bu da çevrenizdekilerin dikkatini çekmeye yetmiyor. Bunun yerine, “Çocuğuma yardım edin!” diye bağırmak daha duygusal bir ifade olduğundan çevredekilerin dikkatini çekecektir. İnsanların size bakmasını ve ihtiyacınız olduğunda yardımınıza gelmesini daha olası hale getirir.

5. Hava karardıktan sonra telefonunuza bakarak dolaşmayın.

telefona bakarak

Bunu iki olasılık yüzünden yapmamanız gerekiyor. Birincisi, yüzünüzü 2 metre öteden görülebilecek şekilde aydınlatmasıdır. İkincisi, dikkatiniz dağılmışken biri size yaklaşırsa, gözleriniz karanlığa yeterince çabuk uyum sağlayamaz. Bu sizi savunmasız ve hedef haline getirebilir.

6. Güzel mücevherleri toplu taşıma araçlarında saklayın.

mucevherler

Bunun nedeni, bilmeden birinin hedefi olabileceğiniz için kendinize gereksiz dikkat çekmemektir. O güzel yüzüğünüzü ters çevirebilir, kolyenizi kıyafetlerinizin altına sokabilir, küpelerinizi çıkarabilirsiniz. Kolayca çıkarılamayan gösterişli takıları kullanın veya örtün.