Kahvenizi Daha Lezzetli Yapacak 10 Fikir

kahve lezzeti

Çok iyi bir kahve yapabilmek için bazı sırları bilmeniz gerekiyor ve Bilge Cafe’de bunları sizinle paylaşıyoruz.

Yarım çay kaşığı şeker kamışı şekerini (esmer şeker) kahveyle karıştırın. Kısık ateşte biraz ısıttıktan sonra suyu ekleyin. Karamelize şeker, içeceğinize eşsiz bir tat ve aroma verir.

kahve

Kahvenizde tortu olmaması için cezvedeki yeni demlenmiş kahvenize bir çay kaşığı soğuk su ekleyin ve yarım dakika bekleyin. Bu yöntem sayesinde kahve telveniz dibe çökecek ve içeceğinizi süzmek zorunda kalmayacaksınız.

Sıcak yaz günlerinde bir bardak soğuk kahveden daha iyi bir şey var mı? Ama içeceğinizin tadını bozacak buz küpleri yerine özel kahve küplerini kullanmakta fayda var. Bolca kahve demleyin ve tatlandırın. Bir kenarda bekleterek oda sıcaklığına getirdiğiniz kahvenizi buz kalıplarına dökün ve dondurun. Süte dilediğiniz kadar kahve küplerinden ekleyin ve serinletici ve lezzetli kokteylinizin tadını çıkarın.

Kahveye baharat eklediğimiz zaman tek kelimeyle enfes bir tat elde ederiz. Cezvenin içine bir tutam kakule, zencefil, küçük hindistancevizi veya bir tane çubuk tarçın ekleyip kısık ateşte demleyin. Baharatların tadı ve aroması içeceğinize işleyecektir.

Kahvenize küçük 2 ya da 3 parça tuz kristali eklerseniz kahvenizin aromasının yoğunlaştığını ve tadının yumuşadığını fark edeceksiniz.

Eğer maksimum düzeyde zengin ve keskin bir tat istiyorsanız, kahveniz kaynayıp yükselmeye başladığı an cezvenizi ocaktan alın. Köpüğünü üzerinden alıp kahveyi karıştırdıktan sonra yeniden yanan ocağın üzerine koyun. Bu işlemi üç kere tekrarlamanız daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Kahve sadece bir içecek değil, aynı zamanda bir yiyecek de olabilir. Örneğin, sıcak bir yaz gününde sizi güzelce ferahlatabilecek bir kahve dondurma şeklinde! Üstelik yapımı da çok kolay.

kahve dondurmasi

Eğer kahvenizin daha yumuşak ve kadifemsi olmasını istiyorsanız, kahvenizi hazırlarken içine yarım çay kaşığı yağ ekleyin.

Eğer kahvenizi kafeinsiz tercih ediyorsanız cezvenizin içine iki, üç tane kakule tohumu ekleyin. Bu baharat, kahvenin faydalı özelliklerini değiştirmeden kafeini yok eder ve içeceğinize hoş bir baharat aroması verir.

Öğütülmüş kahveden en iyi tadı ve aromayı alabilmek için cezvenize koyduğunuz kahveyi su ilave etmeden yarım dakika boyunca ateşte bekletin.