Kahvenizi Süper Sağlıklı Yapmanın 3 Yolu

kahveyi saglikli yapmak

Kahve sizin için yararlı mıdır? Sorusu yıllardır tartışmalıdır, ancak araştırmacılar sonunda bir cevaba sahip gibi görünüyor. Cevap ise Evet, yararlı. Tip 2 diyabetin azaltılması ile bağlantılı olduğu Atlantik makalesinde yayınlandı. Bu makalenin okuyucuları kahvenin sağlıkları için oldukça yararlı bir ürün olduğunu öğrendiler.

kahve 2

Bu kahve tüketicileri için oldukça iyi bir haber. Ne yazık ki, bazılarımız kahvenin birçok faydasını yok ederek tüketiyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz diye soracağınızı bilerek, tam potansiyeline ulaşacak şekilde demlememek diyerek açıklıyoruz. Bu yazımızda, sabah kahvenizi hem lezzet hem sağlığınız açısından nasıl mükemmel hale getirebileceğinizi anlatacağız.

Filtre Kağıdı ile Demleyin

2 1

Kahvesini french press veya Türk kahvesi haliyle tüketmeyi sevenlerden özür dileriz. Kahvenizi demlerken filtre kağıdı kullanarak veya 3. Nesil yöntemler ile kahvenizi V- 60 veya Chemex gibi yöntemler ile demleyerek cafestolis adlı bir maddeden arınmış bir kahve elde edersiniz. Bu madde kahvede bulunur ve çok da faydalı olduğu söylenemez. Cafestolis, kötü kolestrolünüzü arttırdığı için kendisini tüketmememiz gereken maddeler kategorisine sokuyor. İçeceğinizden bu maddeyi uzak tutmanın en kolay yolu basit bir kağıt filtre kullanmaktan geçiyor.

Krema ve Şekerden Uzak Durun

3 12

Kendi başına kahve düşük kalorili bir içeriktir. 170 gramlık bir kahvede 7 kalori bulunur.

Krema ve şeker eklemeye başladığınızda kahve tüketmekten, tatlı yeme bölgesine doğru ilerliyorsunuz. Renk ve tatta az bir değişikliğe sebep olacak kadar ekleseniz bile en az kalori ekliyor oluyorsunuz. Süt ürünü içermeyen kremaların bir çoğu çok fazla şeker içeriyor(48 kalori). Bir çay kaşığı şeker ile 23 kalori ekliyorsunuz. İçtiğiniz kahve sayısıyla doğru orantılı artan kalori miktarın düşününce ne kadar fazla kalori ettiğini hesaplamayı size bırakıyoruz.

Yağsız süt ve yapay tatlandırıcılar kullanabilirsiniz ancak birçok insan yağsız sütü kıvamsız olarak görüyor ve yapay tatlandırıcıların çok da sağlıklı olmadığı konusunda da sanırım hepimiz hemfikiriz. Daha iyi bir çözüm önermemizi ister misiniz?

İyi bir kahve ve demleme yöntemi bularak hiçbir katkı maddesi kullanmadan içeceğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kakao ve Tarçın Ekleyin

4 10

Eğer sonsuza dek koyu kahve içmeye mahkum kalmak konusunda endişe duyuyorsanız, endişelenmeyin! Tarçın ve kakao ekleyerek kahvenin tadını çok daha iyi bir hale getirebilirken aynı zamanda faydalarını da arttırabilirsiniz. Kakao tozu kahvenizin alt notalarını yukarı çıkarmak için faydalıyken aynı zamanda kan basıncınızı düşürür. Bir tutam tarçın hafif bir esans katarken, faydalı antioksidanları vücudunuza almış olursunuz. Ayrıca tarçının bir faydası daha, gün içinde vücudunuzun kan şekerinizi daha iyi kontrol etmesine yardımcı olur.