Kalp Krizlerine, Yüksek Tansiyona, Felce ve Kolesterola Çözüm Bulundu!

kalp krizine felce yuksek tansiyona cozum bulundu

Amerika Birleşik Devletler’inde, felç, ciddi ve uzun süreli sakatlıklara yol açmaktadır. Her sene, 795 000 insan felç olmaktadır ve ayrıca aşağı yukarı 600 000 kişi ilk kez kalp krizi geçirmektedir.

Bu hastalıklardan uzak durmak ve önlemek başlıca hedef haline gelmiştir. Daily Health Post’a göre, hurmalar, felci aynı zamanda yüksek tansiyonu ve kolesterolü önlemek için en faydalı besindir.

Peki hurma nedir? Hurmalar, palmiye ailesinden çiçekli bitki türüdür. Hurmalar, sağlık açısından yararlı olmalarını sağlayan, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko içeren sağlıklı bir meyvedir.

hurma

Damar tıkanıklığını önler: Daily Health Post’ta İsrailli araştırmacılarının yayınladığı bir araştırmaya  göre, günde en az bir hurma tüketmek, damar tıkanıklığını önlemektedir.

Damar tıkanıklığın ne olduğunu bilmeyenler için küçük bir bilgi: plakaların, arterlerin içinde oluşumuna damar tıkanıklığı denir.

Zamanla, arterleri daraltan bu plakaların sertleşmesi, kalp krizlerine ve felce neden olabilir. Journal of Agriculture and Food Chemistry‘de yayınlanan bir araştırmaya göre, dört hafta boyunca her günde 85 gram hurma tüketmenin, trigliserit (yağ) seviyenizi %15 azalttığını söylemiştir. Vücudunuzdaki yağ oksitlenmesini en az %33 azaltarak kan kolesterolünüzü de azaltmış olur.

Kan basıncını düşürür: Harvard Tıp Okulu’nun bir araştırmasına göre, hurma kan basıncınızı en iyi düşüren besinlerden biridir. Araştırmacılar, haftada 8 porsiyon hurma tüketmenin çok yararlı olduğunu söylemişlerdir.

Felci önler: Daha öncede söylediğimiz gibi, yüksek dozda magnezyum içerir. Bununla birlikte, American Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir araştırmaya göre, günde 100gr magnezyum tüketmenin felç geçirme riskini %10 azalttığını göstermektedir.

Diğer faydaları: 2005 yılında, Journal of Ethnopharmacy‘de yayınlanan bir araştırmaya göre, gündelik hurma tüketmenin sindirim bölgenizdeki iltihaplı ülseri yatıştırdığını söylemektedir. Araştırmalara göre bunun sebebi, hurmanın, sulu ve alkollü ekstreleri, histamin ve gastrin (yemekten sonra salgılanan hormon) konsantrasyonundaki artan etanolü (alkol) azaltmasıdır.

karnı ağrayan kadın

Kanseri önler: Bir çok kez söylenildiği üzere, hurma yüksek dozda magnezyum içermektedir. Kanser dahil bir çok hastalıkla ilişkili olan vücuttaki enflamasyonu sakinleştirmektedir. 2015 yılında, British Journal of Nutrition‘da yayınlanan bir araştırmaya göre, hurma tüketmenin kalın bağırsak kanserinin oluşmasını engellemekte yardımcı olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı gebelik ve doğum: Kadınlar için konu çocuk sahibi olmaya geldiğinde, sağlıklı bir gebelik ve doğum için ellerinden gelen her şeyi yapmak isterler.

Science ve Technology Üniversite’sindeki araştırmacılar, hurma tüketmenin doğum sancılarını ve doğum sonucunu nasıl etkilediğini merak ederek bir araştırmaya başlamışlardır.

Bir sene boyunca 69 kadını inceleyerek, doğum sancısından dört hafta önce hurma tüketen kadınların, sancılarının başlamasına ve artışını azalttığını keşfetmişlerdir.

hamile kadın

Bu makaleyi okuduktan sonra, hurmanın artık hayatınızın bir parçası olacağına ve sağlıklı yaşayacağınızı umuyoruz. Eğer yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!