Ellerinizin Sizi Uyardığı 7 Sağlık Problemi

saglik problemi

Gözler belki ruha açılan bir penceredir fakat elleriniz de kanınız ve karaciğerinizin durumunu size gösteren pencereler olabilir.

“Vücudunuzun sizin için konuşmasına izin verin” lafı iki şekilde çalışır: Vücut diliniz düşünceleriniz ve hislerinizi başkalarına yansıtır. Vücudunuzun ne kadar sağlıklı olduğu da dışardan incelenebilecek bir durumdur. Nasıl hissettiğiniz ve göründüğünüze dikkat etmek rahatsız olduğunuz herhangi bir durumu göz ardı etmemek sağlığınız açısından da vücut dilinizi gözlemlemek faydalı olabilir. Ne yediğiniz ve vücudunuza nasıl davrandığınız ne hissettiğinizi doğrudan etkiler. Elleriniz ve dokunma hissiniz ne kadar ilgili hayal edebilirsiniz. Elleriniz, beyninize dış dünya ile doğrudan bağlantı sağlar. Eğer ellerinizin görünüşü veya işlevi değişirse bu bir problem göstergesi olabilir. Sizin için ellerinizin sizinle konuşup uyarıyor olabileceği 7 işareti derledik.

Ellerinizin Size 7 Uyarısı

Eğer elleriniz bu semptomları gösteriyorsa, doktorunuzla konuşun ve bu sebebin altında yatan sebebi öğrenin.

El bileğinizde, Elinizde ve Parmaklarınızda Rahatsızlık Hissi

el bilegi

Karpal Tünel Sendromu birçok sebepten ortaya çıkabilir ama en belirgin sebebi aynı el ve bilek hareketlerini tekrarlayacak hareketler yapıyorsanız bu problemi yaşamanız daha olası. Bileğinizdeki dokunun iltihap kapması ellerinizdeki sinirlere baskı yapar. Bu rahatsızlık kendini elde veya parmaklarda uyuşma, karıncalanma veya parmaklarda ve ellerde güçsüzlük olarak gösterebilir.

Ne yapılması gerekir:  İltihabın birazını azaltmak için buz yardımcı olur. Elleriniz güçsüz hissettiği zaman onları dinlendirin. Eğer çok fazla yazı yazıyorsanız, iş istasyonunuzun ergonomik olarak düzenlendiğine emin olun. Elleriniz düzgün pozisyonda olmaz ise ve rahatsız çalışıyorsanız bu rahatsızlığa maruz kalabilirsiniz. Ayrıca iltihap giderici yiyecekler tüketmeye ve kan dolaşımınıza iyi gelecek yağlar kullanabilirsiniz.

Parmak Uçlarında Siyah veya Mavi Renk

mavi parmak

Burger Hastalığı olarak bilinen (thromboangiitis obliterans) ellerde ve ayaklarda bulunan damarların iltihaplanması ve tıkanmasıdır. Çoğunlukla sigara tiryakisi genç erkeklerde ortaya çıkar. Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk veya ağrı olarak başlayan semptomlar ileriki evrelerde beyazlaşmaya (Raynaud’un fenomeni)veya aşırı seviyede kan çekilmesi sonucu parmak uçlarında ve başparmaklarda siyahlaşmaya(kangren) sebep olur. Daha ileriki evrelerde ağrı vücudun daha merkezi kısımlarına doğru yayılabilir.

Ne yapılması gerekir: Parmak uçlarınızda renk değişimi görürseniz hemen doktorunuza başvurun. Kan akışınızı hızlandırmak için ilaç takviyesine başlayabilir ancak esas çözüm sigarayı bırakmak ve tütün mamullerinden olabildiğince uzak durmaktır. Bunu gerçekleştirmek için birçok doğal yöntem mevcut ve vücudunuzun da size müteşekkir olacağını unutmayın.

Uyuşukluk ve Acı veya Sıcaklık Hissedememe

Ellerimizde beynimize nöronlar aracılığıyla ile bilgi iletimini sağlayan sayısız sinir ve çeşitli tipte reseptör bulunmaktadır. Bu iletişim çift yönlüdür. Dokunma duyusunda veya acı hissetmede azalma veya ellerde ve ayaklarda sıcaklık artışı ve azalışını hissetmeme gibi sorunlar sinirsel iletişimle ilgili bir problem olduğuna işaret eder. Diyabet veya periferik nöropati sonucu bu semptomlar ortaya çıkabilir.

Nöropati, kandaki glikoz miktarı sinir lifleri ve kan damarlarına zarar verecek kadar fazla olduğunda, oksijen ve diğer besleyici maddeler taşınamadığı zaman meydana gelir.

Örnek Semptolar:

 • Uyuşukluk veya acı ve sıcaklık hissetmede azalma
 • Ellerde, ayaklarda, ayak ve el parmaklarında karıncalanma veya yanma hissi
 • Keskin ağrılar veya kramplar
 • Dokunma hissinde artış – bazı insanlarda basit bir tişört giymek gibi bir işlem bile çok acı verici olabilir.
 • Kas zayıflığı
 • Refleks kaybı
 • Denge ve koordinasyon kaybı (Etkilenen bölge ayaklar ise)
 • Ayaklarda kemik ve eklem ağrıları, şekil bozuklukları, enfeksiyonlar, yaralar gibi ciddi problemler

Ne yapılması gerekir: Semptomları göz ardı etmeyin ve doktorunuza diyabet hastalığı için test yapmasını isteyin. Diyabeti önlemek için sadece taze yiyecekler tüketin ve beslenme düzeninize mutlaka sebze ve meyve ekleyin. Yapay tatlandırıcıların kendisinden ve kullanıldığı yiyecek, içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.

Eğer diyabet hastalığınız var ise, kan şekeriniz sağlıklı bir beslenme programı ve yaşam şekli ile kontrol altına alınabilir. Kendinizi zararlı yiyecekler konusunda eğitin ve beslenme programınıza eklenecek ve çıkarılacak gıdalar konusunda bilgi sahibi olun.

Avuçlarda Kırmızı Lekeler

avuclarda kirmizi

Palmar erythmia olarak bilinen avuç içlerinde oluşan kırmızı lekeler bir çok sebep sonucu oluşabilir.

Oluşabilecek durumların birkaç örneği:

 • Eklem İltihabı
 • Hamilelik(hormon değişimi sonucu meydana gelir ve genellikle geçicidir.)
 • Karaciğer sirozu veya diğer karaciğer hastalıkları
 • Tiroit hastalığı
 • Beyin Tümörü
 • Frengi
 • Bazı İlaçlar
 • Sigara
 • Cıva Zehirlenmesi
 • Kalıtsal (Nadiren)

Palmar aritmi, karaciğer görünümlü avuç içleri, kırmızı avuçlar ve Lane hastalığı olarak da bilinir. Siroz, karaciğerin vücuda fazladan hormon göndermesine, damarların genişlemesine ve bunun sonucunda kırmızılığa sebep olur. Siroz, alkol, hepatit veya karaciğerde yağlanma sonucu sağlıklı karaciğer dokusu yara dokusuna dönüşür. Yara dokusu kan akışını yavaşlatır. Bu durumda, elleriniz kolayca morarır ve kanar. Deriniz ve göz akınız sarı renge dönmeye başlayabilir.

Palmar aritmi kendi başına bir hastalık değil, genellikle altta yatan başka bir hastalığın semptomudur.

Ne yapılması gerekir: Alkol tüketimini azaltın veya tamamen bırakın. Doktorunuzla görüşüp gerekli testleri yaptırın ve varsa kullandığınız ilaçların karaciğerinizin işleyişine zarar vermiyor olduğundan emin olun. Sağlıklı bir kiloda olduğunuzdan ve karbonhidrat tüketiminizin de normal seviyelerde olup olmadığını kontrol edin. Biliyorsunuz ki, karaciğer karbonhidratı, vücudumuza aldığımız birçok diğer besini yaptığı gibi metabolize eder.

Titreme

El titremeleri çok fazla kafein tüketiminin veya aşırı stresin sonucu olabilir. Eğer kronik bir durum yaşıyorsanız, daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Muhtemel Sebepler Arasında:

 • Parkinson Hastalığı
 • Magnezyum Eksikliği
 • Çevresel Toksinlere ve Ağır Metal Zehirlenmesi’ne Maruz Kalma
 • Bazı zararlı olduğu bilinen maddelerin vücuda girmesi; aspartam ve enerji içeceklerindeki diğer içerikler (Red Bull, Monster vb.)
 • Aşırı Alkol Tüketimi
 • Anti depresan İlaçlar
 • B-12 Eksikliği
 • D Vitamini Eksikliği
 • Uyuşturucu Yoksunluğu
 • B1, B6 ve E Vitamini Eksikliği

Vitamin eksikliği aynı zamanda tükenmişliğe, nefes yetmezliğine, baş dönmesine, soluk veya sarı cilt görünümüne, düzensiz kalp ritmine, kilo kaybına veya kas güçsüzlüğüne sebep olabilir.

Ne Yapılması Gerekir: Ellerinizin titremesinin muhtemel sebebini düşünün ve doktorunuzu ziyaret edin. Parkinson Hastalığından veya kullandığınız ilaçların bir yan etkisi olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza bildirin. Yeterli uyku uyuduğunuza ve sağlıklı bir şekilde stresinizden arındığınıza emin olun.(Egzersiz veya yaratıcı bir hobi ile)

Kanda bulunan vitaminleriniz yeterli mi öğrenmek için test yaptırın ve eksik olanı aşağıdakilerden tamamlayın:

 • E Vitamini – ceviz, kabak çekirdeği, yağlı balıklar, koyu yapraklı yeşillikler, avokado, bademler
 • B1 Vitamini – avokado, bamya, patlıcan, filtrelenmemiş ham elma sirkesi, fasulye, lahana, portakal, biftek, yulaf, yumurta
 • B6 Vitamini – nohut, balık, sakatat, patates, narenciye harici meyveler, sakız kabağı, fındık, ıspanak
 • B12 Vitamini – et, balık, besleyici maya, yumurta, inek sütü, yoğurt, İsviçre peyniri

Beyaz Tırnaklar

beyaz tirnaklar

Tırnak bozuklukları sistematik bir hastalığın yaygın göstergesidir. Oldukça beyaz tırnaklar ve tırnak derisinin de beyazlığı demir eksikliğine işaret eder. Elinizle bastırıp çektiğinizde hala beyaz kalan tırnak ve tırnak derileriniz var ise hemoglobin seviyenizde düşüş olabilir.

Demir eksikliğinin diğer semptomları halsizlik, solgun cilt, soğuk eller ve ayaklar, baş ağrısı, göğüs sıkışması, dil şişmesi, düzensiz kalp ritmi ve baş dönmesidir.

Ne yapılması gerekir: Demir seviyenizi öğrenmek için bir kan testi yaptırarak başlayın. Eğer vücudunuza gereğinden fazla demir alırsanız bu da zararlı bir etki yapar. Yapraklı yeşil bitkileri, organik etleri, yabani balıkları, kurumuş meyveleri, kabuklu yemişleri, yumurtayı, fasulyeyi ve bezelyeyi biraz daha fazla tüketerek demir eksikliğinizi kolayca giderebilirsiniz.

Elinizi Hareket Ettirememe

Kol sinir ağı, omuriliğinizden omzunuz boyunca ellerinize kadar uzanan bir sinir grubudur. Bir ani hareket veya fazla gerilme sonucu zarar görmüş, kesilmiş veya fazla baskı altında kalmış olabilir. Örnek olarak, araba kazası geçirip boyun travması yaşadıysanız bu sinirlerinizi yıpratmış olabilecek bir travmadır. Eklem çıkması, kemik çatlağı da aynı şekilde bu sinir grubuna baskı yapabilir.  Sinir grubuna yakın yerdeki yumuşak doku hasarı da aynı şekilde sinirlerin baskıya kalmasına sebep olabilir.

Bir şekilde kol sinir ağı zarar gördüğünde, beyin ve eller arasındaki bağlantı kesilebilir. His yoksunluğu veya komple elinizi hareket ettirememenize sebep olabilir. Fakat komple uzuv hareketsizliği çok aşırı bir durumdur.

Ne yapılması gerekir: Bir fizyo – terapiste görünmek faydalı olur. Genellikle bu tip incinmeler masaj ve dinlenme ile geçebilir. Ciddi bir sakatlık, hareket yeteneğini geri kazandırmak amacıyla sinir veya kas ameliyatını gerektirebilir.

Birçoğumuz ellerimizi ve parmaklarımızı tam faaliyetiyle kullanabilecek kadar şanslıyız. Zarar gördüklerini veya olmadıklarını hayal etmek bile gerçekten zor bir durum. Ellerinizde sahip olduğunuz veya olabileceğiniz hastalıklar konusunda işaretler olabilir. Bu işaretlere duyarlı olarak vücut dilinizi inceleyebilir ve oluşmaya başlayan problemi fark ederek hemen çözüme ulaştırabilirsiniz.