Nikotin Vücuttan Nasıl Atılır? Bu Besinleri Tüketin

nikotini vucuttan nasil temizlerim

İnsanlar sigara kullanımının sağlığa zararlarını bilse de nikotin kullanımından vazgeçemiyor. Vücudun hızlı bir şekilde yıpranmasına ve olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olduğu gibi özellikle kalp, damar ve akciğer rahatsızlıklarına da neden olduğu bilinmektedir.

Peki nikotinin vücuttan atılımını sağlayan besinler var mi? Bu besinleri tüketmenin yararı olur mu? Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Buket Yavuz Koçoğlu, vücuttan nikotinin atılımını kolaylaştıran ve vücuda temizleyen besinler hakkında Bilgi verdi.

saglikli organlar

SU: Hayatımızın vazgeçilmez maddesi olan su vücudumuzdaki zararlı maddelerin ve nikotinin atılmasını sağlıyor.

HAVUÇ: İçeriğindeki A vitamini sayesinde nikotinin zararını azaltan havuç aynı zamanda karotenoid bakımından da zengin olan bir antioksidandır. Yapılan çalışmalar da düzenli olarak her gün 1 adet tüketilen havucun akciğer kanseri olma olasılığını yarıya düşürdüğünü göstermiştir.

BAL KABAĞI: Bal kabağı içeriğinde buna beta karoten kaynaklı olarak günlük bir kase tüketildiğinde vücudun A vitamini ihtiyacının %35‘ini karşıladığı ve nikotinin vücuttan atılmasını sağladığı bilmektedir.

kivi

KİVİ: Sigara kullanımı sonrası vücutta A, C ve E vitamini kaybı yaşanmaktadır. Kivi içeriğinde portakalın iki katı miktarında C vitamini içerdiğinden aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Carcinogenesis’te yapılan bir araştırmada kivinin, insan DNA’sındaki oksidatif zararı sınırladığı ve hücresel onarımı gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir.

PORTAKAL: İçeriğinde C vitamini yanında fitokimyasal ve flavonoidler bulundurduğundan kanserle savaşan bir meyvedir. Aynı zamanda kan değerlerini artırır ve kanın yenilenmesine yardımcı olur.

portakal

BROKOLİ: Karaciğer tahribatının önlenmesi ve nikotinin karaciğere verdiği zararın önlenmesi için tüketilmesi gereken bir besindir. Aynı zamanda kanserle savaşan fitokimyasallar içerir.

KARA LAHANA: Bünyesinde bulundurduğu kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir ile vücut sağlığını iyileştirdiği gibi antioksidan etkisi sayesinde de nikotin ve vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan bir besin kaynağıdır.

ISPANAK: Yapısında antioksidan ve flavonoid madde içerdiği gibi yüksek miktarda demir ve folik asitte bulundurur. Aynı zamanda Folik asit tütünün tadını da değiştirdiğinden sigara kullanımını da azaltır.

pancar

PANCAR: İçeriğindeki demir ve folat maddesi sayesinde nikotin düşmanı olan pancarın karaciğeri ve kanı temizleme özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca betasiyanin adlı bileşik sayesinde kanserle de savaşır.

ZENCEFİL: Antioksidan kaynağı olan zencefil, akciğerlerin nikotinden temizlenmesine yardımcı olur. Sigaranın tadını da değiştirerek tüketimini de azaltır.

ZERDEÇAL: Hindistan da zerdeçal tüketimi sayesinde kanser vakalarının hiç görülmediği bilindiği gibi saymakla bitmeyecek faydaları vardır. Aynı zamanda antioksidan kaynağı olan zerdeçal nikotinin zararını da azaltmaktadır.

Zencefil ailesinin üyesi olan zerdeçalın bir ansiklopediyi dolduracak kadar faydası var. Antioksidan olarak faaliyet gösteren zerdeçal, tam bir karaciğer dostudur. Hatta temel bir gıda maddesi olan zerdeçal sayesinde Hindistan’da kanserin neredeyse hiç görülmediği biliniyor.

Bu besinlerden faydalanarak nikotinin zararları biraz da olsa azaltılabilir. Fakat bu durum kesinlikle “Hem sigara içerim, hem de nikotin savaşçısı besinlerden tüketirim, böylece sigara bana zarar vermez” anlamına gelmez. En büyük nikotin savaşçısının sigara kullanımını ortadan kaldırmak olduğu unutulmamalı.