Karahindiba Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir?

karahindiba cayi

Bulgar televizyonun ka-nser ilacı bulundu diye yayın yapmasının ardından AB ülkeleri hareketlendi. Karahindiba çayı kem-oterapiden 100 kat daha etkili ve ka-nser hücrelerini yok ediyor.

karahindiba

48 saat içerisinde ka-nser hücrelerini çözen mucizevi çay, yeni hücrelerinde sağlıklı olarak kalmasını sağlıyor.

Aynı zamanda tıbbi özelliklerini bilen büyükannelerimiz karahindiba çiçeklerini toplayarak şurup yaptılar.

Karahindiba çiçeği kadar kökü de tıbbi açıdan önemlidir. Karahindiba kökü ka-nser hastalığı tedavisinde olumlu yönde etki yapmaktadır. Bu mucizevi bitkiyi toplamayı düşünüyorsanız şehirden uzak havası temiz yerlerden temin etmeniz daha iyi olacaktır.

Bilim adamlarının yapmış oldukları çalışmada karahindiba bitki kökünün sadece ka-nserli hücreleri yok ettiğini keşfettiler.Yani kemoterapi tedavisinde ka-nser hücrelerle birlikte sağlıklı hücrelerinde kaybı düşünüldüğünde, bu mucizevi bitkinin kemoterapi tedavisinden daha iyi olduğu anlaşılmaktadır.

karahindiba7

Bu bitki sadece ka-nserli hücrelerin ölmesini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda ; öd salgılanmasını uyarıyor, karaciğeri temizliyor, alerji konusunda yardımcı oluyor ve kolesterolü düşürüyor.

İçeriğinde, B6 vitamini, tiamin, riboflavin, C vitamini, demir, kalsiyum, potasyum, folik asit ve magnezyum gibi çok önemli vitaminler ve mineraller bulunuyor.

Kanada Windsor Üniversitesi Kimya ve Biyokimya Bölümünün yapmış olduğu bir araştırmada çıkan sonuçlarda ka-nser hastaları için farklı ve daha iyi tedavi yönteminin olduğu kanıtlandı. Karahindiba kökünün, vücuttaki sağlıklı hücrelere zarar vermeyip, sadece ka-nserli hücreleri öldürdüğü anlaşıldı.

karahindiba2

Yapılan araştırmada, karahindiba çayının ka-nserli hücreleri 48 saat içerisinde yok ettiği sonucuna varıldı. Yani düzenli olarak yapılacak olan tedavi ka-nserli hücrelerin çoğunu yok edebilecek.

Çalışma sonrası beklenmedik sonuçlar elde eden ekip, çalışmalarını devamı için ek ödeme desteği aldı.

72 yaşında olan John di Carlo, 3 yıl boyunca gördüğü kemoterapi sonrası son zamanlarını sevdikleri ile birlikte geçirmesi için evine gönderildi.

Carlo, doktorların alternatif yöntemler sunmadığını belirterek, kendi düşüncesi olan karahindiba çayı içmeyi denedi. İnanılmaz ama 4 ay sonra, hastalığın gerilediği görüldü.

karahindiba3

İŞTE SIR

Yol kenarlarından bile rahatlıkla toplanabilecek olan karahindiba karaciğer ve böbrek sağlığı için şifa kaynağıdır.

Her yıl nisan ve mayıs ayında kendini gösteren karahindiba, çok yıllık bitkidir. Yaprakları yeşil ve çiçekleri sarı renge sahiptir.

Hindiba, Arapça kökenli bir kelimedir. Günümüze karahindiba ismi ile gelen mucizevi bitki, Mısır ve Kıpçak Türkleri’nce “katagan”, Çağatay Türkleri’nde “saçratku” olarak adlandırılmakta idi.

karahinid

KARAHİNDİBA’NIN KULLANIM ALANLARI

Karahindiba, bitki uzmanları tarafından genellikle : 2. tip şeker hastalığı, Egzama Mide-bağırsak hastalıkları, Romatoid artrit Karaciğer hastalığı ve Mide ekşimesi rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanırlar.

karahindiba6

KARAHİNDİBA’NIN FAYDALARI

Karahindiba, sindirim sistemini düzenlemektir. Çay şeklinde hazırlandığında sindirim sistemini düzenleyerek iştahın açılmasında sağlar.

Tüketimin ardından vücutta bulunan besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Aynı zamanda kabızlık ve gaz problemlerini de oradan kaldırır.

Karahindiba çayının bir diğer faydası idrar söktürücü etkisi ile vücudun temizlenmesinde rol almasıdır.

Vücutta bulunan toksin, tuz fazlalığı ve zararlı maddelerin karaciğer, mide ve idrar yollarında birikmesini önleyerek atılımını sağlar. Karaciğer hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonundan korur.

Vücutta biriken fazla tuzun atılımını gerçekleştirdiğinden, kalp kaslarını kuvvetlendirir ve kalbin güçlenmesini sağlar.

Ayrıca kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde rol oynar. Kan şekerini dengede tuttuğundan şeker hastaları içinde mucizevi bir bitkidir.

KARAHİNDİBA ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

karahindiba5

Kurutulmuş yapraklar kullanılarak hazırlanan karahindiba çayı taze yapraklardan hazırlanacaksa verilen ölçünün iki katı alınarak demlenir.

Gerekli Malzemeler :

  • 6 çorba kaşığı kara hindibâ kökü (kurutulmuş),
  • 6 çorba kaşığı kara hindibâ yaprağı (kurutulmuş),
  • 4 su bardağı su.

Hazırlanması:

Tencere içerisine aldığınız 4 su bardağı su içerisine karahindiba kökünü ekleyerek 20 dakika kaynatın.
Kaynayan suyu karahindiba yapraklarının üzerine dökerek 15 dakika demlenmesi için bırakın.
Hazırlamış olduğunuz çayı taze bir şekilde tüketin.

Tarif-2

karahindiba4

  • 1 su bardağı kavrulmuş karahindiba,
  • Karanfil,
  • Tarçın,
  • Rezene tohumu,
  • Zencefil kökü,
  • 1 tutam karabiber.

Hazırlanması:

Karanfil, tarçın, rezene tohumu, zencefil kökü ve 1 tutam karabiberi tava içerinde 20 dakika kavurun.
Ardından kavrulmuş karahindibayı ekleyerek 1 dakika kadar daha kavurmaya devam edin.
1 su bardağı sıcak su içerisine hazırladığınız karışımdan 1 yemek kaşığı alarak ekleyin.
10 dakika demLenmesi için bekleyin.
Damağınıza acı tat gelirse bal ile tatlandırarak tüketin.

KARAHİNDİBA CİLT BAKIMI İÇİN NASIL KULLANILIR?

Bir miktar karahindiba yaprağını kaynamış su içerisine atarak 10 dakika demlenmeyin. Ardından pamuk yardımıyla cildinizdeki sorunlu kısımlara sürün.

KARAHİNDİBA İLE İLGİLİ İKAZLAR VE TEDBİRLER

Karahindiba’nın bazı kişilerde midede ekşime ve ishal gibi yan etkileri de görülmektedir.

Kanarya otu, krizantem, kadife çiçeği, papatya, sarı papatya, civan perçemi veya iyot alerjiniz varsa karahindiba bitkisini kullanmayın. Ayrıca safra kesesi iltihabı yada safra kanalı tıkanıklığı gibi sorunlarınız varsa da kullanmayın.

KARAHİNDİBA NASIL KULLANILMALIDIR?

Karahindiba içeriğinde % 5 civarında doğal potasyum bulundurur. A ve C vitamini, nikotinik asit ve mineraller açısından da zengindir. Yaprakları salatalara katılarak tüketilebilir. Bitki yaşken doğrayarak salatalara katabilirsiniz. Kökü kurutularak öğütüldükten sonra acı hindiba kahvesi veya çay olarak da tüketilmektedir.