Keçiboynuzunun Gerçek Faydaları – Bildiklerinizi Unutun!

keçiboynuzunun faydaları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Keçiboynuzunun faydaları ve zararları nelerdir, yan etkileri var mı? Keçiboynuzu nasıl yetiştirilir ve hangi hastalıklara iyi gelmektedir? Bu soruların cevabını bulabileceğiniz en donanımlı makaleye hoşgeldiniz.

Yazımızı sabırla okuduğunuzda keçiboynuzunun nelere iyi geldiğini öğreneceğinize emin olabilirsiniz. Keçiboynuzu içerdiği özellikleri bakımından oldukça faydalı bir besindir.

Keçiboynuzu Tarihte Nasıl Kullanılmıştır

keçiboynuzu

Purdue Üniversitesi’ne göre keçiboynuzu dünyada çok fazla bölgede yetiştiriliyor. Ancak özellikle Akdeniz bölgesine özgü, İspanya’nın doğu ve güney bölgelerine aittir. Burada yetişen tohumlar daha sonraları Amerika, Hindistan, Afrika gibi bölgelere götürüldü ve yetiştirilmesi yayıldı.

Keçiboynuzu, Ceratonia siliqua isimli ağaçta yetiştirilir ve görüntüsü yeşil bezelyeye benzer. Etli kısmını ve tohumu taşıyan meyvesi koyu kahverengi bezelye tanesini andırır. Keçiboynuzu çikolata ve kakaonun yerine pasta, kek gibi yiyeceklerde kullanılabilen sağlıklı bir tatlıdır.

Sağlığa olan faydalarını öğrenmek  4.000 yıl öncesine antik Yunan’ları ve Mısır’a kadar uzanıyor. 19. Yüzyılda İngiliz kimyagerler, keçiboynuzunu şarkıcılara satıyordu.

Keçiboynuzunun meyvesini, tohumunu çiğneyen şarkıcılar ses tellerinin sağlığını koruyabiliyor, boğazlarının temizlenmesine ve rahatlamasına yardımcı oluyordu.

Keçiboynuzu Nasıl Yetiştirilir?

keçiboynuzu nasıl yetiştirilir

Turunçgillerin yetişebildiği her bölgede yetiştirilebilir. Akdeniz tipi ve kuru iklimleri tercih eder. Normalde bitkilerde görülen hem dişi hem erkek olma özelliği keçiboynuzu ağacında farklıdır. Keçiboynuzu ağacı tek bir cinsiyete sahiptir.

Bu nedenle keçiboynuzu üretmek için bir erkek ve bir dişi ağacın olması gerekir. Tek bir erkek ağaç 20 dişi ağaç ile tozlaşabilir. Altı ya da yedi yılın sonunda keçiboynuzu elde edebilirsiniz.

Döllenmesi gerçekleşen dişi ağaç yüzlerce kilo küçük kahverengi ve besleyici tohuma sahip kabuklu keçiboynuzlarını üretir.

Keçiboynuzunun Çeşitleri

 • Keçiboynuzu unu-tozu
 • Keçiboynuzu cipsi
 • Keçiboynuzu şurubu
 • Keçiboynuzu Özütü

Ayrıca keçiboynuzunun içinde bulunan küçük tohumlar taze veya kurutulmuş şekilde yenilebilir. Beslenme planlarına keçiboynuzunu dahil eden bireylerde daha kolay kilo verme ve daha az mide problemleri görülmüştür.

Keçiboynuzu Nasıl Yenir?

keçiboynuzu nasıl kullanılır

Tatlıyı çok seviyorsunuz ancak şeker tüketmek istemiyor, sağlıklı beslenmek istiyorsanız şekerin ve birçok tatlandırıcının yerini keçiboynuzu alabilir. Keçiboynuzu unu, kendisi, şurubu veya özütü ile çikolata, kek, kurabiye, milkshake gibi en sevdiğiniz tatlıların tadını hâlâ çıkartabilirsiniz. (1)

Keçiboynuzunun Besin Değerleri

Keçiboynuzunun besin içeriğine göz atalım. Çikolataya benzer tadı harika bir alternatiftir. Lezzetinin yanında aşağıdaki besin öğelerini sağlar:

 • Yüksek miktarda lif
 • Antioksidanlar
 • Az miktarda yağ ve şeker
 • Glutensiz
 • Kafeinsiz

Keçiboynuzunu yaptığını kek, pasta, kurabiye gibi ürünlerde kakaonun yerine kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kakao yerine 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu kullanmanız yeterli olacaktır. Keçiboynuzunun tadı ve aroması kullanılan kakao paketlerinden çok daha yoğundur.

Keçiboynuzunu Tüketmek Sağlıklı mı?

 • Keçiboynuzunu kakaoya kıyasla mutfağınızda kullanacaksanız ufak bir karşılaştırma yapalım.
 • Keçiboynuzu unu, kakaoya kıyasla 2 kat fazla kalsiyum içerir
 • Kafein içeriği yoktur böylece migren gibi rahatsızlıkları tetiklemez
 • Kakao daha fazla miktarda yağ ve sodyum içerir
 • Kalsiyum emilimini engelleyen oksalit asit kakaoda bulunmaktadır ancak keçiboynuzu ununda bulunmaz
 • Keçiboynuzu aynı zamanda lif, pektin ve protein açısından da daha yüksektir.
 • Yukarıdaki besin içeriği listesinde de görüldüğü gibi vitamin, mineral açısından zengin, antioksidan değeri yüksek, kafeinsiz, yüksek lif içeren oldukça sağlıklı ve besleyici bir gıdadır.

Keçiboynuzunun Faydaları Sırasıyla Şöyledir

Keçiboynuzunun birçok faydası vardır. Çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan keçiboynuzu günümüzde hala etkili bir şekilde tercih edilmektedir.

Sindirim Problemlerinde Tedavi Edicidir

sindirim problemine karşı

Gün içinde tuvalete çıkma problemi yaşıyor veya sürekli şişkinlik gibi sıkıntılar çekiyorsanız keçiboynuzunu yediklerinize ekleyebilirsiniz. Kabızlığa yardımcı olurken keçiboynuzu unu ise ishal problemine yardımcı olur.

Normalde bitkilerde bulunan taneler suda çözünebilir veya insan sindirim sisteminde sindirilebilir olmazlar. Ancak, keçiboynuzunun içinde bulunan taneler sindirim sistemindeki toksinlerle mücadele eder ve kötü bakterilerin oluşmasını engeller. İçeriğinde bulunan yüksek lif sayesinde bağırsak hareketlerini arttırır ve uyarır.

İshal durumunda ise keçiboynuzunun ununu kullanabilirsiniz. Ayrıca keçiboynuzunun içerisinde bulunan farklı kimyasal yapıdaki şekerler dışkının şekillenmesine yardımcıdır.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Keçiboynuzunun içeriğinde bulunan lif sindirim sistemini düzenlemekle kalmıyor ghrelin denilen açlık hormonunun salgılanmasını baskılıyor. Yani isteseniz bile keçiboynuzundan aşırı miktarda tüketmenizi engeller ayrıca açlık hissetmeyeceğiniz için diğer besinlerde de porsiyonu kaçırmamanızı sağlar.

Keçiboynuzundaki lif miktarı da bu duruma yardımcı olmaktadır. Tokluk hissini arttırır, bağırsaklarınızın çalışmasını düzenler. Ayrıca düşük kalorisi ile gün içinde tercih edebileceğiniz bir atıştırmalıktır. Çikolata, keçiboynuzundan kat ve kat daha fazla kalori sağlarken keçiboynuzunun sağladığı besin öğelerinin çoğunu karşılamıyor.

Vitamin, mineral seviyesinin yüksek olması antioksidan etkisini arttırır. Hücreleriniz daha dayanıklı ve sağlam hale gelir. Hepsinin bir arada olması sonucu metabolizmanızın da hızlanması kaçınılmaz! Bu etkileri görmek için aşırı miktarlarda tüketmenize gerek yok sadece düzenli olarak keçiboynuzunu mutfağınızda, çantanızda ve tatlılarınızda tercih etmeniz, kendisini tüketmeniz yeterlidir.

Kolesterolü Düşürür

İçeriğinde bahsedilen lif kaynağının kötü kolesterolü (LDL)’yi düşürdüğü ve damarlar içerisindeki yağlanmayı azalttığı kanıtlanmıştır.

Yüksek tansiyon, kalp krizi gibi çeşitli kalp hastalıklarından korur! Önemli olan aşırı miktarda tüketmek değildir. Dengeli ve yeterli miktarda diğer sağlıklı yağlar ile birlikte kullanmaktır.

2010’da yapılan bir çalışmaya göre günde 2 kez keçiboynuzu tüketen bireylerin 4 haftanın sonunda kolesterol seviyeleri düşmüştür.

Kanseri Önler

Keçiboynuzunun içerisinde bulunan polifenoller ve vitaminlerin antioksidan aktivitesi kanserden hücreleri korur. Keçiboynuzu ekstraktından elde edilen polifenollerin kullanıldığı bir çalışmada birçok kanser hücresinin inhibe edildiği kanıtlanmıştır.

Özellikle günümüzde kanser grip gibi çoğalan bir hastalık haline gelmişken erken teşhisin önemini bir kez daha vurgulamamızda fayda var. Kanserin erken belirtilerini okunacaklar listenize eklemenizde fayda var.

Diyabete, Şeker Hastalığına Yardımcıdır

İçeriğindeki besin öğelerinin dengesi, kan şekerinin ani yükselmesini engeller. Kan şekerini düzenler ve insülin salınımı düzenler. Bunların sonucunda diyabet hastalarına yardımcı olur. (2)

Çikolata yerine keçiboynuzunu tercih etme sebebide bunlardan kaynaklanır. Çikolata kadar tatlı ve lezzetli olan bu yiyecek hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hem de yedikten sonra ani şeker yükselmesi yaşamazsınız.

Daha önce şeker hastalığına iyi gelen yöntemlerden bahsetmiştik. O yazımızı da bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Deposudur

vitamin ve mineral deposu

Keçiboynuzu özellikle kalsiyum ve demir açısından yüksektir. Aynı zamanda riboflavin, folat, niasin, vitamin E, potasyum, bakır, manganez ve selenyumun iyi bir kaynağıdır. Keçiboynuzu özütü veya şurubu konsantre formda olduğundan daha fazla miktarda kalsiyum ve mineral içeriyor.

Keçiboynuzu Tatlılarda Kullanılabilir mi?

kafeinsiz

Çikolata veya kakaolu yiyecekler tükettiğinizde baş ağrısı, migren gibi sıkıntılar yaşıyorsanız keçiboynuzu güzel bir tatlı alternatifidir. Kafein içermez. Böylelikle kan basıncının yükselmesine neden olmaz. (3)

Keçiboynuzu Cinsel Gücü Arttırır mı?

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda iktidarsızlığa en iyi gelen bitkilerden birinin Keçiboynuzu olduğu kanıtlanmıştır. Uzmanların söylediğine göre iktidarsızlık (sertleşme sorunu) yaşayan kişilerin keçiboynuzu tüketerek bu durumu ortadan kaldırabilecekleri bilinmektedir. Anlık iyileşmenin aksine keçiboynuzunu düzenli tüketen kişilerde cinsel gücü arttırdığı gözlenmiştir.

İktidarsızlık İçin Keçiboynuzu Tarifi

 1. Elinizle ufak parçalara ayırdığınız bir miktar keçiboynuzunu hazırlayın.
 2. Yarım litre suyu kaynatın ve kaynamış suyun içine hazırladığınız keçiboynuzunu koyun.
 3. Maksimum 5 dakika ağzı kapalı şekilde kaynadıktan sonra 15-20 dakika bekletin.
 4. Hazırlamış olduğumuz karışımı beklettikten sonra süzüyoruz.
 5. Bu tarifi uygulamaya başladığınızda 1 hafta boyunca her gün için.
 6. 1 hafta sonra haftada 1 gün yatmadan önce içebilirsiniz.
 7. Bunu 3 ay devam ettirdikten sonra ihtiyaç hissedildiğinde terkip tekrarlanabilir.

Keçiboynuzunun Zararları veya Yan Etkileri Var mı?

Keçiboynuzunun yan etkilerini eminim merak ediyorsunuzdur. Keçiboynuzu ABD, FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından düşük riskli, güvenilir bir besin olarak onaylanmıştır. Bu yüzden ilaç, gıda ve kozmetik sanayisinde rahatlıkla kullanılır.

Keçiboynuzu alerjisi az görülmesine rağmen İspanya’da yapılan bir çalışmada fıstık ve baklagillere alerjisi olan bireylerin keçiboynuzuna da alerjik reaksiyonlar gösterebileceği görülmüştür.

Takviye olarak alınması ise güvenilir olarak kabul edilmemiştir. Yüksek miktarda keçiboynuzu tüketimi özellikle hamile bayanlar için güvenilir değildir. Aşırı kilo kaybına, çok düşük kan şekeri ve insülin seviyelerine neden olabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!