Kilo Verme Konusunda Spor Salonu Kadar Etkili 11 Çay

spor salonu kadar etkili 11 çay

Çay, sudan sonra en çok tercih edilen içecektir ve herkes tarafından beğenilerek içilir. Bu aromatik içecek ilk olarak Asya’da, kamelya ağacının yaprakları ile yapılmıştır. Dünya genelinde sıcak ve soğuk olarak tüketilirken ülkemizde sıcak olarak tüketilir ve neredeyse her evde her akşam demlenir.

Çay tüketiminin çeşitli sağlık alanlarında ise inanılmaz faydaları vardır. Kırmızı kan hücrelerini korumak ve kalp hastalıkları riskini azaltmak, tansiyonu dengelemek bunlardan bir kaç tanesidir.

Çayın ayrıca kilo kaybı ve bel çevresindeki yağların yakılmasına etkisi vardır. Belli başlı çay çeşitleri bu alanda yapılan çalışmalar sonucunda beklenmedik derecede olumlu etkiler göstermişlerdir.

Bilge Cafe olarak kilo vermeye yardımcı olan çay çeşitlerini sizler için derledik.

1. Yeşil Çay

Yeşil çay, ülkemizde siyah çaydan sonra en fazla tüketilen ve sağlık için çok faydalı olan bir çay çeşididir. Kilo kaybı söz konusu olduğunda ise en etkili çaydır. Bunun sebebi ise yeşil çayın özü yüksek derecede katesin içerir. Katesin doğal bir antioksidandır ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırır. Özellikle göbek yağlarının erimesinde çok etkilidir.

Yeşil çay ayrıca kafein ve epigallokateşingallat (EGCG) gibi metabolizma üzerinde etkili biyoaktifleride içerir. Bu maddeler de yağ yakımından sorumlu hormonların sayısını arttırır ve vücudumuz daha fazla yağ yakarken aynı zamanda enerji kazanır.

2. Pu-Erh Çayı

Çayın çok nadir bir türü olan Pu-erh çayı, dünyanın en değerli çayıdır. Sadece Çin’in Yunnan bölgesinde yetişir. Tür olarak siyah çay grubuna dahildir ve Yunnan bölgesinin iklim şartlarında ortaya çıkan bakterilerin yol açtığı kimyasal tepkime sonucunda kendine has bir aroma kazanmıştır.

Toprak aromalı bu çayın dinginleştirici özelliği yüksektir ve insanlar bu çayı yemekten sonra içerler. Ne kadar uzun süre bekletilirse aroması o kadar güçlü olur.

Pu-erh çayı üzerinde yapılan çalışmalar, bu çayın aynı zamanda kilo verdirici özelliğinin bulunduğunu da göstermiştir. Yemekten hemen sonra içildiğinde, yağ asidi sentezini bastırır ve bu sayede yemek yenir yenmez yağ üretmeye başlayan lipogenez sürecini etkiler. Yani kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda kilo almayı da engeller.

Ayrıca kan şekerini dengelemede de oldukça etkilidir.

3. Siyah Çay

Siyah çay en çok tükettiğimiz çay çeşididir ve beyaz ve yeşil çay türlerinin aksine farklı besin maddeleri içermektedir. Yeşil ve beyaz çaylara benzeyen tek yanı, kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Siyah çay flavanoid ya da diğer adıyla polifenol olarak bilinen antioksidan bakımından çok zengindir.

Polifenoller, bağırsaklarımızın kısa zincirli yağ asidi üretmesine yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır.

Kilo kaybına ek olarak, siyah çayın kan şekerini dengelemede de faydası büyüktür. Günde en az 3 bardak çay tüketimi diyabet riskini azaltacaktır.

4. Oolong Çayı

Oolong çayı geleneksel bir Çin çayıdır ve diğer çaylardan farkı, işlenme biçiminin farklı olmasıdır. Oolong çayı doğal olarak meyve aromaları ve hoş bir koku içerir ve tadı da oldukça güzeldir. Yapılan çalışmalar, oolong çayının yağ yakımı sürecinde etkin olarak rol aldığı ve metabolizmayı hızlandırdığını göstermiştir.

Oolong çayı aynı zamanda kafein ve katesin bakımından da zengindir ve bu iki madde de metabolizmayı hızlandırır ve kilo verirken aynı zamanda yağ dışı vücut kütlesinin korunmasını sağlar.

5. Beyaz Çay

Beyaz çay, diğer çaylara göre erken sayılabilecek bir dönemde dikkatlice toplanmış ve çok hafif bir şekilde işlenmiş bir çay türüdür. Kendine has, hemen algılanmayan, hassas ve hafif tatlı bir tadır vardır. Beyaz çayın kanser hücrelerini öldürmek üzerindeki faydalarının yanı sıra bir çok faydası vardır.

Beyaz çay, yeni yağ hücrelerinin oluşmasını ve düzene girmesini engeller. Yağ hücrelerinin üretimi azaldığından kilo alımı da azalır. Yani lipoliz denilen, vücudun yağ üretim sürecini kontrol altında tutar.

Yeşil çay ve beyaz çay aynı derecede katesin içerir ve kilo vermede aynı derecede etkililerdir.

6. Kırmızı Çalı Çayı

Kırmızı çayı çalı, bir Güney Afrika çalı bitkisi olan Aspalathus bitkisinin yapraklarından elde edilen bir bitki çayıdır. Toplandıktan sonra işleme aşamasında fermantasyon işleminden geçirili ve kırmızı bir renk alır. Yıllar boyunca sağlık alanındaki faydaları gözlemlenmiştir ve günümüzde kilo vermeye yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Aspalatin ve notofagin gibi antioksidanlar bakımından zengin olan bu çay DNA’lara herhangi bir zarar gelmesini de engeller. Yeşil ve siyah çaylardan farkı ise, kafein içermemesidir.

7. Matcha Çayı

Matcha çayı, yeşil çayın toz haline getirilmiş bir versiyonudur. Ancak söz konusu kilo vermek olunca matcha çayı yeşil çaydan daha güçlü ve daha etkilidir çünkü iki çayın işlenme şekli farklıdır. Matcha çayı kalori yönünden de daha düşüktür.

Aynı yeşil çay gibi, matcha çayı da güçlü antioksidanlar içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kilo almayı engeller ve kilo kaybını arttırır. Bütün çaylar arasında metabolizmayı en fazla hızlandıran çay matcha çayıdır ve bu özelliği nedeniyle metabolizma canavarı olarak da bilinir.

8. Melisa Çayı

Melisa bitkisi, limon melisa, kovanotu, oğulotu olarak da bilinir ve asıl etkili olduğu yönleri, sakinleştirici ve huzur verici yönleridir ve bu özellikleri sayesinde sıklıkla tercih edilir.

Melisa bitkisi, nane ile aynı familyaya aittir. Stresi azaltma, uykuya dalmayı kolaylaştırma ve cilt ve saç sağlığını koruma gibi özelliklerinin yanı sıra sindirim sistemini geliştirmek isteyen insanlar içinde harika bir içecektir.

Melisa çayının kilo vermeye katkısı ise sindirim sürecini ve bağırsak hareketlerini hızlandırmasıdır. Bütün bunlarla beraber melisa çayı, kan dolaşımını dengeler, vücudu toksinlerden arındırır ve açlık hissini arttıran hormonların kontrolünü sağlar.

9. Tarçın Çayı

Tarçın, genellikle yemeklerde kullandığımız, hafif bir acı veren ve aroma yönünden yemekleri zenginleştiren, tatlı kokulu bir baharattır. Tarçın çayı ise düşük kalori içeren ve kan şekeri seviyesini kontrol altında tutan, sizi daha az kalori tüketmeye ve kilo almanızı engellemeye sevk eden bir çay türüdür. Tarçın çayının düzenli tüketimi sindirim sistemini harekete geçirir ve kilo vermenizi kolaylaştırır.

Tarçın tozu ve balı karıştırarak vücudunuzun dışarıdan alınan yağları biriktirmesini durdurabilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Ayrıca tarçın, bütün baharatlar arasında, antioksidan bakımından zenginlik bakımından 3. sırada gelmektedir.

10. Zerdeçal Çayı

Zerdeçal, sarı-turuncu renkli, köriye sarı rengini veren, onlarca sağlık problemine karşı faydalı bir baharattır. İçerdiği kürkümin adlı antioksidan sayesinde vücuttaki iltihapları yok eder ve ayrıca mantarlara karşı tedavide oldukça etkilidir. Bu yönü ile Çinliler tarafından yüzyıllarca kullanılmıştır. Zerdeçal aynı zamanda kilo alımını kontrol altında tutar, obeziteyi engeller ve metabolik bozuklukları düzeltir.

11. Limon ve Zencefil

Limon ve zencefilin saymakla bitmeyen faydaları vardır. Bunlardan bir tanesi metabolizmayı hızlandırmaktır. Ayrıca kahve ve şekere göre vücut enerjisini 3 kat daha fazla güçlendirir. Antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca zencefilin kan şekerini dengeleme ve açlık hissini önleme etkileri de bulunmaktadır.

Sizlerin de metabolik problemleri çözen ve kilo vermeye yardımcı olan bildiğiniz yöntemler varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz.