Kızaran Gözlerinizin ve Boğaz Ağrınızın Nedeni Çamaşır Makineniz Olabilir

kizaran gozler2

Evet, yanlış okumadınız! Kızaran gözlerinizin ve boğaz ağrınızın nedeni gerçekten çamaşır makineniz olabilir…

Hiç alerjik reaksiyon, boğaz ağrısı, solunum problemi ve tahriş olmuş mukoza sıkıntısı yaşadınız mı? Cevabınız evet ise, çamaşır makinenize detaylı bir temizlik yapma zamanı gelmiş olabilir.

kirmizi gozler

Sağlık problemleriniz çamaşır makinenizdeki önemli bir yeri temizlemeyi unutmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Ve bu yeri neredeyse hiç kimse temizlemiyor.

Küf

kuf

Muhtemelen çamaşır makinenizin dışını düzenli olarak temizliyorsunuz ve iç kısımdaki lastik contayı da arada bir kontrol ediyorsunuz. Peki, bu lastik contanın arkasını hiç kontrol ettiniz mi? Bu kontrolü kesinlikle daha sık yapmalıyız çünkü bu alanda birçok küf birikebilir. Bu alanı yeterince sık temizlemezseniz; sinirleriniz ve eklem ağrılarınız, alerjik reaksiyonlar, boğaz ağrısı, solunum sorunları, bulantı ve tahriş olmuş mukoza zarları sıkıntılarını yaşayabilirsiniz.

Kauçuk conta

lastik conta arkasi

Makinenizin kapısını açın ve lastik contanın arkasını, ezilmiş bir kağıt parçası ile temizleyin. Çok düşük sıcaklıklarda çamaşır yıkadığınızda ya da çok fazla çamaşır deterjanı kullandığınızda, geride kalan; tüyler, cilt pulları, örtülü sabun kalıntısı ve vücut yağlarının burada birikir.

Deterjan bölmesi ve tambur

deterjan bolmesi e1569070243937

Lastik contanın yanı sıra, makinenizin diğer noktalarını da uygun şekilde temizlemek çok önemlidir. Bunlardan biri de sabun bölmesidir. Bölmeyi makineden çıkarın ve temizleyin. Ardından, bölmeyi barındıran açıklığı da silmek için bir bez kullanın. Tamburu bolca sirke veya yarım bardak sodayı karıştırarak temizleyebilirsiniz. Makinenizi 90 ° C’ye ayarlayın. Sirke ve yüksek sıcaklık kombinasyonu, yağ, kir ve kireç çözülmesine neden olur. Bu şekilde, makineniz tamamen temizlenir ve çamaşırlarınız da yine mükemmel kokar!