Lenf Kanseri Olmamak İçin 7 Egzersiz

lenf tıkanıklığı

Eğer tüm gününüz masa başında bir bilgisayar ekranına bakarak geçiyorsa, baş, boyun, omuz ve sırt ağrıları kaçınılmazdır. Tek düze bir hayat tarzı kaslarınıza büyük zararlar verir.

Uyuşukluk, karıncalanma hatta ciddi ağrılar hayatınızın bir parçası haline gelebilir.

Ağrılarınızı biraz olsun rahatlatmak için bir takım egzersizleri sizinle paylaşmaya karar verdik. Bu egzersizleri düzenli uyguladıktan sonra rahatlamış hissedeceksiniz.

Hatırlarsanız daha önce de boyun ve sırt ağrıları için bir içerik paylaşmıştık. Eğer dilerseniz o içeriğimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Boyun ve Omuzlar

boyun ve omuz

Uzun süre araç kullanmak, tüm gün bilgisayar karşısında çalışmak gibi sürekli aynı pozisyonda kaldığınız bir işiniz varsa sonuç olarak kas ve kemik ağrılarınız ortaya çıkar. Geçen yıl İngiltere’de 30 milyon insan sadece bu ağrılar sebebiyle en az bir gün işe gidemedi.

Kas ve kemik yapınızın kötü etkilenmesi sonucu sinir sıkışmaları ve damar daralmaları meydana gelir ve bu sebeple ağrılar oluşur veya görme problemleri meydana gelir.

Bu tip durumlardan kaçınmanın yolu düzenli egzersizlerle mevcut bölgeleri rahatlatmaktır.

Boyun ve omuzları esnetmek. Kapı ağzında durun ve bir elinizle kapının kenarından destek alarak öne doğru esneyin. Başınızı diğer omzunuza doğru eğin. Başlangıç pozisyonuna geri dönün ve 10 kez tekrarlayın ve diğer kolunuza geçin. Fazla zorlamayın, amaç kasları rahatlatmak ve dikkatli olduğunuzdan emin olun.

duvara yaslanmak

Ağrı ve kasılmaları giderme. Duvarı arkanıza alın sırtınız duvara yaslı, ayaklarınız yerde sabit kalsın. Omuzlarınızı serbest bırakın ve kollarınızı yana açın. 10 kez kollarınızı sadece omuzlarınızı hareket ettirerek yukarı kaldırın.

Bilekler

Sürekli aynı bölgeden baskıya maruz kalan bileklerde zaman içerisinde uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı meydana gelir. Eğer bu belirtileri görmezden gelirseniz, karpal tünel sendromuna yakalanabilirsiniz. Bileklerinizi rahatlatmak için bu egzersizleri deneyin.

tutmak

Ofisteyken. İhtiyacınız olan bir el yayı ve iki adet stres topu. Gün içinde boş vakit buldukça topları ve yayı kullanmaya gayret edin. Yay eklemlerinizi güçlendirecek, toplar ise stres seviyenizi düşürecektir.

Bilek ısıtma. Bileğinizi avcunuzun içine alın ve 10 kez yuvarlak hareketler ile ovalayın. Aynı hareketi el değiştirerek tekrarlayın.

Parmak esnetme. İşaret parmaklarınızı birbirine kenetleyin be ters yönlere doğru çekin. Tüm parmaklar için tekrar edin.

Bel ve Kalça

bel kalça

Bel ve kalça ağrıları illa yaşlanıyor olduğunuzu göstermez. Eğer hareketsiz bir yaşantınız varsa ağrılar çekmeniz gayet doğaldır. Ne yazık ki oldukça şikayetçi olduğunuz selülitlerde aynı durgun yaşantı yüzünden oluşuyor. Basit esneme hareketleriyle bu sorunların önüne geçebiliriz.

egzersiz

Bir sandalyenin ucuna oturarak bir bacağınızı öne uzatın. Vücudunuzu öndeki bacağınıza doğru eğin. Eğer ağrır veya kramp girerse fazla yapıyorsunuz demektir. 5 ila 10 arası tekrardan sonra diğer bacağa geçin.

egzersiz 2

Sırt üstü yatın ve boynunuzun altına bir yastık yerleştirin. Sağ dizinizi bükün ve sol bileğinizi üzerine alın. Ellerinizle alt tarafta kalan bacağınızı kavrayın ve kendinizi yukarı doğru çekin. İki tekrar yaptıktan sonra diğer bacağa geçin.

Ağrılarınızı geçirmek için siz nasıl yöntemler kullanıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.