Sırtınızdaki Ve Yanlarınızdaki Yağlardan Kurtulmak için 7 Etkili Egzersiz

bel yaglari

Sırt bölgesindeki yağlar eritilmesi en zor kısımlardan biridir, çünkü aynada baktığımızda sırtımızın “değişimini” göremiyoruz. Pazı çalışması veya üst göğüs çalışması yapılırken, sırt hareketlerini hissetmek oldukça zordur. Ama bu kadınların ve erkeklerin fit bir vücut istemedikleri anlamına gelmez. Beslenme, ister kas kazanmak veya yağ kaybetmek olsun, her türlü fiziksel hedefin ayrılmaz bir parçasıdır. Biz sizler için sırtınızı şekillendirmeye yardımcı olabilecek 7 egzersiz hareketi araştırdık.

bel yagi

1. Ağırlık Kaldırma

Bodybuilding.com tarafından yapılan bir araştırmada, ağırlık kaldırma, sırtınıza, sırtın alt kısmına ve hatta diz arkasındaki kirişe ve üst bacaklarınıza kadar tüm sırtı çalıştırdığı için bir numaralı sırt egzersizi olarak kabul edilir. Geleneksel ağırlık kaldırma herhangi bir antremanın ayrılmaz bir parçasıdır, çünkü bu “bileşik egzersiz” olarak kabul edilir (çok sayıda vücut parçasını içerir) ve oldukça fazla kalori yakar.

2. Ağırlıklı Çekme

Erkekler Dergisi’ne göre, ağırlık çekme, kas yapmak ve arka zincire yağ yakmak için harika bir egzersizdir. Çekme, iyi bir egzersizdir, çünkü bu, bileşik bir egzersizdir ve sizlere geniş bir hareket yelpazesi sunar. Kendi vücut ağırlığınızla ve bacaklarınızın arasına dambıl alarak harekete başlayın.

3&4 Yukarıdan Aşağı Ve Alttan Ağırlık Kaldırma

Halter kaldırma sırasında vücuttan çok fazla enerji gidecektir. Ağırlık kaldırma, üst veya alttan yapılabilir ve sırt kaslarını harekete geçirmek için halterin kalça bölgesine doğru çekilmesini gerekir. Bir bodybuilding.com yazısında, EMG araştırmasında, halteri dizilerinizin üzerinde bükülürken, üst ve alt sırttaki daha büyük kas gruplarına eşit şekilde yardım ettiğini öne sürdüğü ortaya çıktı.

5. Enseye Çekiş Hareketi

Bir Erkek Sağlığı makalesinde yazar Tony Gentilcore şunları söyledi: “Sırtınıza konsantre olduğunuzda metabolizmanızı canlandıracaksınız. Çünkü bu arka zincirin büyük kas grupları içerir. Ne kadar fazla kas çalışırsanız o kadar kalori yakarsınız.” Enseye çekme hareketi yapıldığında aletin demir çubuğunu göğüsünüze doğru çekilmesi öneriliyor.

enseye cekis

6. Yanlara Eğilme

Sırtınıza şekil verme ve hatlarını belirginleştirmek size sadece kas kazandırmaz. Bazen sık tekrar ve hafif ağırlıklar kullanmamız gerekir. Bir tarafın bir tarafa ağırlık olarak tuttuğu ve bu tarafa doğru büküldüğü için yan kıvrımlar çalışır. Bu gibi hareketler karın kaslarınızı harekete geçirir ve vücut hatlarınızı belirginleştirir.

yanlara egilme

7.Barfiks Çekme

Sırt için bir başka harika egzersiz barfiks çekme. Ağırlık çekmeye son derece benzer olan barfiks çekme, temelde alttan kavrama ile aynı harekettir. Çubuğun alt kısmında kavramı olan bir bar alın, kendinizi yukarı kaldırdığınızdan emin olun ve kendinizi yukara itmek için vücudunuzu sallayın ve çubuğun ortasında olduğundan emin olun.

Doğru beslenmenin yaptığınız egzersizler kadar önemli olduğunu unutmayın. Son olarak  herhangi bir fitnes hedefinin en önemli unsuru, beslenmedir. Sırtınızda bu fazlalıklardan kurtulmak ya da geniş ve masif bir v-şekli oluşturmak istiyorsanız, bu hedeflere ulaşmak için doğru beslenme şarttır. Yeterli protein ve sağlıklı yağları yediğinizden emin olun. Kaslanmak ve kilo almak için fazla kalori alın ve yağ yakmak ve kilo vermek için az kalori alın.

barfiks

Siz spor yaparkan hangi egzersizleri uyguluyorsunuz?  Yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!