Limonun Bu Faydaları Ağzınızı Açık Bırakacak

İster taze sıktığımız suyunu, ister posasını kullanabileceğimiz limonun faydalarına hepimiz az çok aşinayız. Ancak eminiz ki vermek üzere olduğumuz bu sırları çok azınız biliyor. Hadi başlayalım!

Limonun Aklınızın Ucuna Gelmeyecek Faydaları

Tırnaklar

Tırnaklarınızı on dakika limon, sirke ve sıcak su karışımında bekletin veya direk tırnaklarınızı limonla ovun ve daha canlı, daha parlak tırnaklara sahip olun.

Siyah Noktalar

Yüzünüzdeki siyah noktalara uyumadan önce limon sürün ve öyle yatın. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayın ve siyah noktalarınız temizlensin.

Saç Rengini Açmak

Saç renginizi mi açmak istiyorsunuz? Boyamanıza gerek yok, 60 ml limon suyu ile 180 ml suyu karıştırıp saçınıza uygulayın ve güneşte kurutun.

Kesme Tahtasındaki Lekeler

Kesme tahtalarınızdaki lekeleri çıkarmak için yarım kestiğiniz limon ile kesme tahtanızı ovun ve 20 dakika kadar kurumaya bırakın.

Çamaşır Beyazlatma

Beyazlığını kaybeden kıyafetlerinizi yıkarken yarım bardak limon suyunu deterjanınıza ekleyin ve öyle yıkayın. Çok daha beyaz olacaklardır.

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısından kurtulmak için 60 ml limon suyunu 340 gr bal ve 120 ml zeytinyağı ile karıştırın ve bu karışımı 5 dakika ısıtın. Ardından karıştırın ve 2 saatte bir yemek kaşığı tüketin.

Saçtaki Kepek

Limon kullanarak saçınızdaki kepekten kurtulun. 15 ml limon suyunu ıslak saçınıza masaj yaparak uygulayın. Ardından saçınızı şampuanlayın ve 30 ml limon suyu ce 480 ml su karışımı ile durulayın.

Tabakları Parlatın

Tabak ve paslanmaz çelik yemek takımlarınızı limon kullanarak parlatın. Tabak ve yemek takımlarınızı limon ve tuz karışımı ile ovun ve değişim karşısında şaşırın.

Yemekleri Taze Tutma

Hazırladığınız yemeklerin biraz süre geçtikten sonra artık eskisi kadar canlı görünmeyişi canınızı mı sıkıyor? Yemeklerin kahverengileşmesini ve can sız gözükmesini üzerini limon dilimleriyle kaplayarak engelleyebilirsiniz.

Öğütücü Temizleme

Öğütücünüzü temizlerken çektiğiniz çileye son veriyoruz. Limon suyunu öğütücünüzden geçirerek tertemiz yapabilirsiniz.

Mikrodalga Temizleme

Mikrodalga fırınınızı temizlemek için çeşitli kimyasallarla ovmanıza gerek yok. Sadece 60 ml limon suyu ve 15 ml suyu mikrodalgaya atın ve saati 5 dakikaya ayarlayın. Ardından tüm lekeleri kolayca silebileceksiniz.

Mutfak Lavabosundaki Kötü Kokuları Giderme

Mutfak lavabonuzdan kötü kokular gelmeye başladıysa, karbonat ve 60 ml limon suyunu karıştırarak lavabonuzu hem ovun hem de giderden dökün. Tüm kokular kaybolacaktır.

Eldeki Soğan Sarımsak Kokusu Giderme

Ellerinizi soğan, sarımsak gibi kokulu yiyecekler ile uğraştıran sonra limon suyunda bekletin ve çıkmayan lekelere direkt olarak uygulayın.