Maydanozun Faydaları Nelerdir? Organların Dostu, Yemeklerin Rengi

maydanozun faydaları

Maydanozun sadece taze bir ot veya kurutulmuş haliyle lezzet arttıran bir baharat olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bizce kesinlikle hayır. Gün içinde yediğiniz az miktardaki maydanoz bile sağlığınızı mükemmel hale getirebilir! Avucunuza sığabilecek kadar olan bu yeşillik, zengin besinler, önemli öğeler ve antioksidanlarla doludur.

Birçok hastalığa tedavi olabilecek bu içerikler, insan vücudu için inanılmaz fayda sağlar. Eski çağlardan bilinen, ninelerimizden duyduğumuz şifalı otlar arasında bulunan maydanoz enfeksiyonlara karşı korunmak için kullanılmıştır. Neyse ki, şimdilerde yapılan birçok bilimsel çalışmada bunun doğruluğunu kanıtlıyor.

2013 yılında yayınlanan Geleneksel Çin Tıbbı raporuna göre maydanoz ‘’Sindirim sistemi rahatsızlıkları, hipertansiyon, diyabet ve kalp rahatsızlıkları ve çeşitli deri hastalıklarında geleneksel olarak tedavi edici olarak kullanıldı’’ (1)sözüyle ne kadar çok hastalığa tedavi olabileceğini bize söyledi.

maydanoz

Maydanoz birçok bölgede yetişebilen ve sürekli bulunabilen bir bitkidir. Maydanoz ve maydanoz yağının bu etkili özellikleri içeriğindeki A, K, C vitaminleri, fenolik bileşikler, antioksidanlar, flavonoidler, myristic ve apiol denilen yağlar gibi aktif bileşikler sayesinde oluşur.

Bu bileşenler maydanozu birçok hastalıktan koruyucu ve tedavi edici, sağlık deposu bir bitki haline getirir. Maydanoz hakkında daha birçok resmi, bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır. Şimdi maydanozun faydaları nelerdir, cilde ve sağlığa ne gibi etkileri vardır bunlardan bahsedeceğiz.

Maydanozun Sağlığa Faydaları

 • Özel Yağlarıyla Kanseri Önler
 • Antioksidan Kürü
 • Bağırsak Problemlerini Tedavi Edici
 • Kemikleri Güçlendirir
 • Maydanoz Yağı: Antibakteriyel
 • Nöral Tüp Defektini Önler
 • Regl Ağrısını Azaltır
 • Böbrek ve İdrar Yolu Rahatsızlıklarına Yardımcı
 • Ağız Kokusunu Önler
 • Göz Altı Morluklarını Azaltır
 • Antibakteriyel Özelliğiyle Sivilceleri Azaltır
 • Ciltte Parlaklık Sağlar
 • Ev Yapımı Cilt Temizleyici

Özel Yağlarıyla Kanseri Önler

Faydaları bakımından zengin olan Maydanoz, kanseri önleme konusunda insan sağlığına nasıl bir etki gösteriyor? Maydanozun içerisinde yağ bulunduğunu hiç düşündünüz mü? Yazının başında bahsettiğimiz myristic, limonen, eugenol, alfa-thujene isimli bileşikler içerisinde bulunan uçucu yağları oluşturur. Hatta, maydanoz yağı olarak satın bile alabiliyorsunuz.

Bu bileşenler bağışıklık sistemini arttırması dışında kanser oluşturan hücrelerle mücadelede yardımcı olur. Özellikler tümörün büyümesini, artmasını yavaşlatır. Oksidatif stres dediğimiz durum kısaca hücrelerin zarar görmesi, yıpranması anlamına gelir. Maydanozda bulunan özel yağlar oksidatif stresi engeller. Kanserojenlere karşı savaşır.

maydanoz

DNA’yı zarardan korur, hücrelerin mutasyona uğramasını engeller. Zararlı hücrelerin ölümüne yardımcı olur. Bu bileşiklerin dışında maydanozda bulunan apigenin isimli bir bileşikle yapılan 2013 yılındaki araştırmaya göre, ‘’Meme kanseri hücrelerinin sentezini inhibe ederek, meme tümörlerinin görülme  sıklığını ve hücrelerin sayısını azaltan ve geciktiren’’ özellikte olduğu açıklandı. Myristic denilen yağ ise akciğerde tümör oluşumunu önler. Bu kadar bilimsel açıklamanın sonucu: Maydanozun düzenli tüketimi, özel yağları sayesinde sizi kanserden korur! Dikkat: Kan sulandırıcı kullanan bireylerinin beslenme uzmanına ve doktoruna danışarak maydanoz tüketmesi gerekir.

Antioksidan Kürü

Şu sıralar sıkça duyduğumuz bir terim olan antioksidan, günümüz koşullarında tükettiğimiz yiyeceklere ve soluduğumuz havaya, strese karşı aslında en çok ihtiyaç duyduğumuz kaynaktır.

Likopen, beta karoten, alfa karoten, apigenin gibi birçok antioksidan kaynağı olan maydanoz günümüzde tedavisi araştırılan hastalıklara karşı savaş açmaktadır. Ne işe yarar? Antioksidanların yetersiz alınması bir sürü reaksiyona sebebiyet verir. Bunların sonucu hücre yaşlanır, hasar görebilir. Hücrenin yaşlanması bizde tabi ki hastalık olarak etki gösterir. Antioksidan tüketimi her yaştaki birey için önemlidir.

1999 yılında Gıda Güvenliği ve Toksiokoloji Kurumu tarafından yapılan bir çalışmada yetişkinlere yüksek miktarda maydanoz verilmiştir. Maydanoz yemeyen grupla karşılaştırdığında hücrelerinde oluşan yıpranmanın maydanoz tüketenlerde çok daha az olduğu görülmüştür. Hücrelerinizin yaşlanmasını ve hastalık oluşturmasını istemiyorsanız yemeklerinize maydanoz eklemeyi unutmayın! Dikkat: Kan sulandırıcı kullanan bireylerinin beslenme uzmanına ve doktoruna danışarak maydanoz tüketmesi gerekir.

Bağırsak Problemlerini Tedavi Edici

Şişkinlik, gaz, kabızlık, her yemekten sonra rahatsızlık duymak, bunlar ciddi sorun haline mi gelmeye başladı? Öncelikle bu durum bağırsak rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Doktorunuza kontrole gitmek ilk önlem olacaktır. Ancak, bu gibi durumlarda doğal çözümlerde maydanoz ve maydanoz yağı tedavi edici olarak kullanılır. Ayurveda, Hindistan’da uygulanan sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama ulaşmak için çeşitli doğal yöntemlerin olduğu bir tedavidir.

Bu uygulamada sindirim problemleri için maydanoz yağı kullanılmaktadır. Sindirim sırasında besinlerin emilmesinde yardımcı olan safra üretimini ve mide sıvısını arttırmaya yardımcıdır.

Maydanoz yağını küvete damlatabilir veya midenizin üzerine elinizle hafifçe masaj yaparak rahatlama için uygulayabilirsiniz. Kullanmadan önce cildinizde alerjik reaksiyon gösterip, göstermeyeceğini anlamak için bir damla bileğinize damlatarak kızarıklık oluşturup, oluşturmadığını takip edebilirsiniz.

Kemikleri Güçlendirir

K vitamini eksikliği nadir görülür. Bu yüzden çok fazla önemsenmez. Ancak, son yapılan çalışmalarla birlikte ne kadar önemli olduğu fark edilmiştir. K vitamini, sağlıklı kemik yapımında ve osteoporozun önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olduğu bulunmuştur. Maydanozda bulunan K vitaminini kemiklerin oluşumuna yardımcı olan osteokalsinin kalsiyumla birleşmesinde yardımcıdır.

Kemik yoğunluğunu korumak, kemik kırıklarını engellemek ve ileri yaşlarda görülen osteoporozu engellemek için gerekli olan K vitaminini sağlar. Bu yüzden salatalara, yemeklere, kahvaltılara maydanoz eklemekte fayda var! Dikkat: Kan sulandırıcı kullanan hastalar aşırı tüketiminden kaçınmalıdır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını arttırır. Bir beslenme uzmanı tarafından yardım alarak tüketmelidir.

Maydanoz yağı: Antibakteriyel

Maydanoz yağı enfeksiyonlara karşı çok güçlüdür. Bakterilerle savaşmak için kullanılır. Mantar gibi enfeksiyonların ortadan kaldırılmasını sağlar. Deri yüzeyinde bakteri nedeniyle oluşan lekeleri temizlediğine inanılmaktadır. Antimikrobiyal ve antibakteriyel olan bu yağ, bakterilerle savaştığı ve hijyenik olduğundan sabun, deterjan gibi temizleme ürünlerinde kullanılmaktadır.

Cildiniz üzerinde oluşan enfeksiyona karşı kullanmak istiyorsanız öncelikle cilt doktoruna görünmelisiniz. Tedavi etmek yerine cildinize zarar verebilir. Kullanmadan önce alerjik olup olmadığını anlamak için 1 damlasını bileğinize damlatın ve kızarıklık belirtisini takip edin.

Eğer göstermiyor ve doktorunuzdan onay alıyorsanız deneyebilirsiniz. Ciltte yanmalara neden olabilir bu yüzden zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi sizde alerjik olmayan bir yağ ile karıştırın. Ardından enfeksiyon olan bölgeye uygulayın.

maydanoz

Nöral Tüp Defektini Önler

Hamilelik döneminde bebeğin sağlığı için en önemli takviyelerden biri folattır. Maydanoz içeriğindeki folat ile anne ve bebek sağlığı için önemlidir. Kıyılmış olarak yaklaşık 8 yemek kaşığı maydanozda 48 mg folat bulunmaktadır. Günlük ihtiyacın %12’sini karşılar.

Maydanozun dışında hamilelik öncesi takviye tüketilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Folat eksikliği sonucu oluşan nöral tüp defektini önler. Dikkat: Kan sulandırıcı kullanan bireylerinin beslenme uzmanına ve doktoruna danışarak maydanoz tüketmesi gerekir.

Regl Ağrısını Azaltır

Maydanoz östrojen sentezini arttırır. Hormonların dengesine yardımcı olur. Aşırı östrojen üretimi gösteriyorsanız sizin için faydalı olmayabilir. Ancak, regl döngüsünde problem yaşayan bayanlar için oldukça faydalı olabilir. Aynı zamanda içerisindeki apiol yağı da adet döngüsüne yardımcıdır.

Regl döneminde görülen şişme, ağrı, mide bulantısı gibi durumları önceden kontrol etmeye yardımcı olur. Maydanozu saplarıyla birlikte bir bardak suyla blenderdan geçirerek içebilir veya direk kendisini düzenli olarak yiyebilirsiniz. Dikkat: Kan sulandırıcı kullanan bireylerinin beslenme uzmanına ve doktoruna danışarak maydanoz tüketmesi gerekir.

Böbrek ve İdrar Yolu Rahatsızlıklarına Yardımcı

Maydanozun antibakteriyel özelliğe sahip olduğunu söylemiştik. Börek, mesane, idrar yolları iltihaplanmasında kullanılır. Maydanozun kök ve yapraklarının karaciğer ve dalak hastalıklarında yardımcı olduğu söylenir. Aynı zamanda böbreklere olan faydasıyla, ödemin atılmasına yardımcıdır.

Maydanoz, büyümüş salgı bezlerini azaltma, aşırı mukoid maddenin atılmasını sağlamada etkilidir. Böbrek taşları, mesane ve ödem problemlerinde mücadele için maydanozun kendisi ve suyunun tüketilmesi önerilir.

İçeriğindeki myristic ve apiol gibi iyileştirici bileşiklerle böbreklerde idrar oluşumuna yardım eder ve idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirir. Maydanoz, aslında doğal bir detoksifikasyon ajanıdır. Dikkat: Kan sulandırıcı kullanan bireylerinin beslenme uzmanına ve doktoruna danışarak maydanoz tüketmesi gerekir.

Ağız Kokusunu Önler

Ağız kokusunu engellemek için nane şekeri veya naneli sakızlar kullanmanıza gerek yok! Doğal olarak kötü kokuyu azaltmanın harika bir yolu var. Maydanoz doğal bir nefes tazeleyicisidir çünkü ağızdaki kötü kokuya neden olan bakterileri öldürür. Ağız kokusu için size önerilebilecek doğal ilaçlardan en etkilisi olabilir.

Ağız kokusu, ağzınızda veya bağırsaklarınızda bulunan kötü bakteriler sonucu oluşur. Beslenmenize, yediklerinize dikkat etmek de ağız kokusunun önlenmesinde çok önemlidir. Buna ek olarak maydanozu suyla karıştırıp blenderdan geçirerek düzenli olarak tüketebilirsiniz. Dikkat: Kan sulandırıcı kullanan bireylerinin beslenme uzmanına ve doktoruna danışarak maydanoz tüketmesi gerekir.

Maydanozun Cildimize Olan Faydaları

Göz Altı Morluklarını Azaltır

Maydanozun göz altınızdaki morlukları sileceğini hiç tahmin etmiş miydiniz? İçerdiği bol C vitamini, klorofil, K vitamini ile göz çevrenizdeki yorgunluğu hafifletir ve şişkinliğini azaltır.

Yapmanız gereken: 1 avuç maydanozu blenderdan geçirerek suyunu çıkartın. Maydanoz suyunu biraz yoğurt ile karıştırın, göz altınıza uygulayın. Veya bu karışımı pamuğa batırın göz altınıza yerleştirin. 10 dakika boyunca bekletin daha sonra yıkayın. Göz altı morluklarınızı azaltmak için haftada 2 kez uygulayın.

Antibakteriyel Özelliğiyle Sivilceleri Azaltır

Maydanoz yağı içeriğindeki eugenol gibi antibateriyel ve antifungal (mantarlara karşı) özellikleriyle ciltte oluşan sivilce, enfeksiyon ve akne gibi problemlerin tedavisine yardımcı olur. Maydanoz yağını aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak, ciltte yanmaya neden olabilir. Öncelikle alerjik olup olmadığını anlamak için kolunuza 1 damla damlatıp, gözlemlemelisiniz. Aşırı kızarlıklığa neden oluyorsa kullanmamalısınız.

Yanmasını azaltmak için alerjik olmadığınız başka bir yağ ile karıştırmalısınız (zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi). 1-2 damla maydanoz yağını başka yağlar ile seyrelyin ve cildinizde bulunan sivilceli, problemli bölgeye sürün. 30 dakika bekletin vve durulayın. Maydanoz, elma sirkesi ve çay ağacı yağı ile yapacağınız karışım ciltteki lekelerin azalmasına, sivilce oluşumunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Ciltte Parlaklık Sağlar

Unutmayın, yediğiniz her şey cildinizi de etkileyebilir. Sebzelerden ne kadar yoğun beslenirseniz cildiniz o kadar canlı, sağlıklı durur. Maydanoz tüketmek ise yağ üreten (sebum üreten) cildi dengelemeye yardımcı olur. İçeriğindeki çinko deri iltihaplanmalarını kontrol eder ve cildin yenilenmesini sağlar.  Ayrıca kızarıklıkları da azaltır.

maydanoz

Ev Yapımı Cilt Temizleyici

Kurutulmuş baharat halindeki maydanozu cilt bakımı olarak kullanabilirsiniz. 200 ml (bir su bardağı) suya bir kaşık kurutulmuş maydanoz ekleyin. En az 20 dakika ocakta kaynatın. Kaynayan karışımı ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Bu karışımı günde bir veya iki kez yüzünüzü yıkamak, temizlemek için kullanabilirsiniz. En iyi faydayı elde etmek için günlük olarak hazırlayın.

Maydanoz nasıl seçilmelidir?

Taze maydanozları marketlerde yıl boyunca bulabilirsiniz. Koyu yeşil, sağlam gövdeli ve taze, keskin görünen maydanozu seçmelisiniz. Solgun veya sarı yaprakları olan, koyu lekeler içeren maydanozları almaktan kaçının.