Nasıl Fotojenik Olunur? Fotoğraflarda Harika Görünmenin 11 Yolu

nasil fotojenik olunur fotograflarda harika gorunmenin 11 yolu1

Pek çok insan profesyonel modellerin sırrını, sadece güzel olmaktan ve kameraya bakmaktan ibaret olduğunu sanıyor. Ama durum düşündükleri gibi değil. Başarının büyük bir kısmı, modellerin kendilerini doğru şekilde pozlama ve sunma becerilerine bağlıdır.

Sizler için, moda modelleme sanatının temellerini araştırdık ve gerçek profesyonellerden bazı paha biçilmez tavsiyeler derledik. Bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda, herhangi bir fotoğrafta en iyi şekilde görüneceğinizi umuyoruz!

1- Çenenizi Ön Plana Çıkartın

resim1.1

Bir fotoğrafta boynunuzun görünür olması çok önemlidir. Başınızı öne eğmemeye çalışın, aksi takdirde bakışlarınız ağırlaşır ve istenmeyen bir görüntü oluşur.

Başınızı biraz öne doğru uzatmaya çalışın. Böyle bir pozisyon boynunuzun daha ince görünmesine neden olurken, genel görüntüye zarafet ve zindelik hissi katacaktır.

2- Kollarınızı Bağlamayın

resim2.1

Kameraya bakarken, vücudunuzu biraz yana çevirin. Kollarınızı bağlamayın, aşağı indirin ve biraz ayırın. Bu şekilde boynunuz daha ince görünecek ve vücudunuzun ana hatları net bir şekilde tanımlanacaktır.

3- Duruşunuza Dikkat Edin

resim3.1

Hafifçe kambur bir sırt bile görsel olarak boynunuzu kısaltır ve belinizin çevresine fazladan birkaç kilo “ekler”.

Kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın ve omurganızı düzeltin. Oturuyorsanız, sandalyenin arkasına yaslanmayın. Vücudunuzun ana hatlarını daha belirgin hale getirmek için kameraya yarı dönük olarak oturmayı deneyin.

4- Açıyı Değiştirin

resim4.1

Bacaklarınız kameraya bakacak şekilde oturduğunuzda hantal görünürsünüz. Yanlış açıyı seçmek, kollarınızın ve bacaklarınızın gerçekte olduğundan daha kısa görünmesine neden olabilir.

Bunu düzeltmek için kendinizi kameradan hafifçe çevirerek açıyı değiştirmeniz yeterlidir. Bacaklarınızın birbirine karışmasını önlemek daha uzun ve daha ince görünmelerini sağlamak için, resimdeki gibi bir bacağınızı diğerinin biraz üstüne yerleştirin.

5- Gövdenizi Çevirin

resim5.1

Gövdenizi kameradan çok fazla çevirirseniz omuzlarınız yuvarlak ve dar görünürken beliniz geniş görünecektir. Öte yandan vücudunuzun üst kısmını kameraya doğru çevirmek, kötü görünmenizi sağlar.

En iyi seçenek, vücudunuzun dörtte üçünü kameraya doğru çevirmektir. Bu, belinizin daha ince ve göğsünüzün daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

6- Kollarınızı Nereye Koyduğunuza Dikkat Edin

resim6.1

Oturarak poz verirken, genellikle kollarımızı nereye koyacağımızı bilemeyiz. Kolları bağlamak çirkin bir izlenim yaratırken, elleri gevşek tutmak doğal görünmüyor.

“Kum saati” şekli, oturarak poz verdiğinizde en iyi seçeneklerden biri. Bir bacağınızı diğerinin üzerine koyun ve her iki dirseğinizi de üst bacağın dizine yerleştirin. Bir kolu dikey, diğerini yatay konumda tutun. Bu, yüzünüzü vurgulayan zarif görsel çizgiler oluşturur.

7- Görsel Çizgiler Oluşturun

resim7.1

Kollarınız aşağı doğru ve vücudunuza yapışık dururken, fotojenik bir poz veremezsiniz.

Kollarınızı vücudunuzdan uzaklaştırın. Dış hatlarınızı vurgulayacak düz çizgiler ve açılar oluşturmak için resimdeki pozları kullanmayı deneyin.

8- Bol Giysilerden Kaçının

resim9.1

Bol giysiler vücudunuzun bazı hatlarını saklıyor. Ayrıca sizin çok daha kilolu görünmenizi sağlıyor.

Fotoğraf çekilirken bol giysiler giydiğinizde yapmanız gereken ellerinizi kalça kemiğinizin ön tarafına koymak. Bileklerinizin açıkça görülebildiğinden ve bir elinizin diğerinin biraz üzerinde olduğundan da emin olun. Ancak bizim tavsiyemiz fotoğraf çekimlerinde bol giysiler giymemeniz.

9- Dirseklerinizi Göstermeyin

resim10.1

Dirseği doğrudan kameraya bakan bir kol kısa görünür. Ayrıca doğal doğal görünmez.

Kollarınız kadrajın içindeyse, ellerinizin görünürde olması ve en fotojenik yönünüzü vurgulaması gerekir. Mesela yüzünüzü ön plana çıkarmak için ellerinizi resimdeki gibi kullanmayı deneyebilirsiniz.

10- Dokunmayı Taklit Et

resim11.1

Gerçekten temas kurmadan vücudunuzdaki belirli noktalara dokunmayı nasıl taklit edeceğinizi öğrenmek önemlidir. Bir fotoğraf çekimi sırasında hatırlamanız gereken bir diğer şey de ellerinizi asla yüzünüze veya başınıza koymamaktır.

11- Yüzünüzü Vurgulayın

Elinizi yumruk haline getirip başınızı ona yaslamak kesinlikle iyi bir fikir değildir. Bu poz genelde doğal görünmüyor.

Yüzünüzün hatlarını resimdeki gibi parmaklarınızla vurgulamak çok daha iyi olacaktır. Elinizin ve bileğinizin rahat ve doğal görünmesini sağlamak için, önce iki parmağınızla bir kalem alıp daha sonra eliniz pozisyonu ezberlediğinde kalemi çekerek pozunuzu verebilirsiniz.

Bu yöntemler hoşunuza gitti mi? Düşünceleriniz bizim için önemli. Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın. 🙂