Odadan Çıkmadan 25 Yıl Yaşayan Kadının Son Hali

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıllar önce yaşamış Blanche Monnier’in yaşamından inanmak istemeyeceğiniz tüyler ürperten hikayesi. 19. Yüzyılda dönemin soylu ailelerinden Monnier ailesinin kızı olan Blanche Monnier 1 Mart 1849’da doğmuştu.

monnier

Büyüyerek genç kız olan Blanche Monnier güzelliğiyle dünyalara destan olurken 25 yaşındayken bir avukata gönlünü kaptırmıştı. Ailesine göre avukat ‘alt sınıf’ olarak tabir edilen sınıfta idi.

soylu

Blanche’den yaşça büyük olan avukat, başarılı da olmadığı için maddi durumu iyi değildi. Kızın ailesi parasız bir avukatla evlenemeyeceğini savunuyordu. Gayet masumane gibi görünen hikayeyi okumaya edin. Sizde çok şaşıracaksınız.

guzel

Ailesine karşı çıkan Blanche Monnier‘ın annesi Louise, kızıyla baş edemeyeceğini düşünülerek kızını bir odaya hapsetti.

yasliligi

Odaya kapattıkları kızlarının kaybolmuş olduğunu söylediler. Annesi Loiuse ve erkek kardeşi Marcel yalandan da olsa yas tutarak normal hayatlarına devam ettiler.

masum

İsimsiz mektup

mektup

1901 yılında Paris Başsavcılığına gelen bir mektupta yazanlar polis ve savcılığı harakete geçirdi. Mektupta yazanlar şu şekilde idi;

“Sayın başsavcım, sizi fevkalade ciddi bir vakıa hakkında bilgilendirmenin onurunu taşıyorum. Madam Monnier‘ın evinde kilitli bir kadın hakkında konuşuyorum, neredeyse açlıktan ölecek, son yirmi beş yıldır kendi pisliğinde, çürümüş çöplerin içinde yaşıyor.”

evi

Okudukları karşısında şok olan polis ve savcı mektupta yazan ailenin aristokrat bir aileden geldiğini ve kendi cemiyetleri tarafından sevildiğini biliyordu.

gazete

Yapılan ihbarla harekete geçen polis Monnierlerin evinin üst katında gizli bir oda buldu. Zavallı Blanche de odadaydı.

İşin enteresan tarafı da maddi durumu iyi olmayan bir avukatla evlenmesine izin verilmeyen kız, ailesi tarafından güneş almayan, dışkı ve yiyecek çöpleriyle dolu bir odada 25 yıl boyunca tutulmuştu.

oda gizli

Yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak adeta bir deri bir kemik kalan Blanche, hastaneye kaldırıldı. Blanche; yıkanmaktan ve yeniden gün ışığı görmekten dolayı oldukça mutlu olduğunu gören hemşireler onun nazik ve mutlu olduğunu belirttiler.

odasi

Olayın ardından kızın annesi Louise tutuklanarak cezaevine gönderildi. Cezaevine girdiği aynı ay kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Erkek kardeşi

25 yil

Marcel Monnier’de mahkemeye çıktı ancak zihinsel olarak yetersiz kabul edildiği için beraat etti.

Ailesinin sırf maddi durumu iyi değil diye evlendirmek istememesinden dolayı geç kız 25 yıl güneş ışığı almayan bir odada tek başına tutulmuş. Akıl alır gibi değil. Olay sonrası Monnier‘e anoreksiya nevroza, şizofreni, teşhircilik ve coprophilia gibi teşhisler konuldu.

ruh sagligi

25 yıl esaret sonrası tekrar hayata bağlanamayan Blache Monnier, 1913 yılında senatoryumda hayatını kaybetti. Bu arada aşık olduğu ve maddi durumu iyi değil diye evlenmesine izin verilmeyen avukat ise 1885’te vefat etmiş.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Kızın annesine gıcık oldum iyi ki benim annem öyle değil

    Cevapla
Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!