Saçkırana Ne İyi Gelir? Hemen Nasıl Geçer?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saçkırana ne iyi gelir? Nasıl Teşhis edilir? Erkeklerde ve kadınlarda saçkıranın tedavisi nasıl olur? Eğer saçkırandan şüpheleniyorsanız  ya da saçkıran olduğunuza eminseniz neler yapmanız gerektiğini tek tek anlattık. Öncelikle saçkıranın ne olduğunu anlayalım.

Saçkıran enfeksiyona bağlı oluşan bir rahatsızlıktır ve ne enfeksiyonun ne kadar önemli bir rahatsızlık olduğu saçkıran ile kendini göstermektedir.

saçkıran tedavisi

Saçkıranı vücudunuzda veya saç derinizde gördüğünüzde her hangi bir alternatif tedavi uygulamadan doktorunuza gitmelisiniz. Muhtemelen size bir takım ilaçlar yazacaktır. Bu tür ilaçlar reçetesiz verilmemektedir.

saçkıran enfeksiyonu

Saçkıranın belirtileri nelerdir?

Saçkıranın sizde olup olmadığını aşağıdaki belirtileri ile anlayabilirsiniz:

 • Kabarcık oluşumu
 • Kızarıklıklar
 • Deri ülseri
 • Deri renklerinin bozulması
 • Şiddetli kaşıntı
 • Cilt üzerinde yumruların oluşması

Saçkıran genellikle kırmızı veya pembe cilt lekeleri olarak düz veya hafifçe kaldırılmış olarak başlar. Bu başlangıç ​​aşamasında, yaralar nemli olabilir, ancak genellikle kuru, pullu ve kaşıntılıdırlar. (1)

Zamanla döküntü büyür. Daha sonra, döküntünün merkezi temizlenmeye başlayacak ve kırmızı azalarak çok net bir beyazlık oluşturacaktır.

Döküntüyü kaşırsanız, muhtemelen bakteriyel enfeksiyonlara yol açarak cildi tahrip edebilir.

Kaşıdıktan sonra vücudunuzun diğer bölgelerine dokunursanız, enfeksiyonun yayılmasına sebep olabilirsiniz.

Saçkırana ne iyi gelir?

Saçırana yukarıdaki ilaç tedavileri dışında sarımsak özünün iyi geldiği bilinmektedir. Geçmişten günümüze kadar sarımsak tedavisi saçkıran tedavisinde en etkili yollardan biridir. Saçkıran tedavisi için üretilmiş birçok ilacın prospektüsünü okuduğunuzda sarımsak içerdiğini görebilirsiniz.

Sakaldaki saçkırana ne iyi gelir?

Sakaldaki saçkıranın kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber hali hazırda bulunan yöntemler sakaldaki saçkıranın ilerleyişini durdurmaktadır.

Genel olarak uygulanan tedaviler arasında steroid enjeksiyonları, diyet, ağız yoluyla ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikleri vardır.

Saçkırana sarımsak nasıl uygulanır?

2, 3 diş taze sarımsağı ezerek suyunu çıkarın.

Saçkıran bölgesine iyice yedirip bir süre bekletin, bölgeyi bir süre sonra yıkamak yerine duş almak daha iyi olacaktır.

Bu işlemi akşamları yaparsanız daha uzun süre sarımsağı o bölgede tutabilirsiniz, gündüz vakti sarımsağa katlanabilecek çok az kişi olduğuna emin olabilirsiniz :)

Bu işlemi gün aşırı uygulayarak 2 ay süre içerisinde üşenmeden uygulayın.

saçkırana ne iyi gelir

Saçkıran nasıl teşhis edilir?

Doktorlar ilk olarak gözle muayene edip size birkaç soru sorarak verdiğiniz cevaplara bakar ve derinizi etkileyen başka bir sebebin olup olmadığını anlayarak teşhisi koyar.

Daha sonra mikroskopla muayene ederek saç derinizden numune veya saç örneği alınır. Bu test sayesinde mantarın var olduğu anlaşılır ve teşhisi onaylamaya yardımcı olur.

saçkıran örnek

Saçkıran bulaşıcı mı?

Evet saçkıran bulaşıcıdır. Saçkıranı oluşturan virüs, kişiden kişiye temas durumunda bulaşabilir. Hastanın giyeceklerine dokunmak, cildiyle temas etmek, saçkıranı bulaştıran sebeplerdendir. Hatta saçkıran olan kişinin dokunduğu neslere dokunulması durumunda dahi saçkıran bulaşabilir. Halka açık havuzlardan ve hayvanlardan da bulaşabilmektedir.

Saçkıranın bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım?

Mantarla ilk temastan sonra kuluçka dönemi başlar, bu süre 4 gün ile 14 gün arasında değişir. Vücudun hangi bölümüne bulaşmışsa belirtiler ve semptomlarla kendini hemen belli etmeye başlar.

Döküntü, kırmızılıklar, pullu ve kıvrımlı bölgeler kaşıntılı olur.  Deri veya plakların çatlaması, saç dökülmesi kuluçka dönemindeki bir virüsün saçkırana dönüştüğü belirtilerdir.

Ve bu evreden sonra bulaşıcı olması mümkündür. Tırnaklara bulaşması durumunda, tırnaklarınızı renksizleştirebilir ve kalınlaştırabilmektedir. Aşırı derecede bağışıklı sistemi düşük insanlar daha şiddetli belirti ve semptomlarla karşı karşıya kalabilirler. Genelde saçkıran enfeksiyonlarında yukarıda da belirttiğimiz gibi cilt kazıntıları mikroskobik cihaz sayesinde incelenerek teşhis edilir.

Saçkıran neden olur?

Saç kıranın neden olduğu kesin olarak bilinmese de otoimmün hastalığı sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. otoimmün hastalık, vücudun hücrelerini ve organlarını yabancı olarak algılayıp bağışıklık sisteminin o bölgeye saldırmasıyla oluşur.

Saç kıranda ise bağışıklığın saç köklerini saldırmasıyla meydana geldiği bilinmektedir.

Saçkıran olan kişi nelere dikkat etmeli?

Aslında dikkat edilmesi gereken bir hijyen kuralı veya buna benzer spesifik bir şey bulunmuyor fakat saç kıran olan kişilerin sinirden ve stresten uzak durması gerekiyor. Kendini sinirden ve stresten uzak tutabileceği ortamlarda bulunmalıdır.

Bağışıklık sistemini zayıflatacak nedenlerden uzak durmalıdır, örneğin dengeli ve düzenli beslenmelidir.

Saçkıranın iyileşmeye başladığını nasıl anlarım?

Sarımsak tedavisinin yanı sıra doktor tarafından verilen ilaçları kullanmaya başladığınız 24 ve 48 saat sonra saçkıranın bulaşma ihtimali çok azdır. Eğer tedaviyi yarım bırakırsanız hastalığın tekrar yayılması kaçınılmaz olabilir.

Bizim tavsiyemiz uyguladığınız losyon, şampuan ve ilaçları tedaviden netice aldıktan ve doktorunuza danıştıktan sonra bırakmanızdır. Çünkü saçkıranın geri dönme ihtimali çok yüksektir, iyileşmiş gibi görünür ve yeniden belirtilerini göstermeye başlar.

Saçkırana iyi geldiği bilinen ilaçlar şunlardır:

 • Clotrimazole (Lotrimin , Mycelex)
 • Miconazole (Aloe Vesta Antifungal, Azolen, Baza Antifungal, Kritik Yardım Clear, Cruex Reçete Dayanımı, DermaFungal, Desenex, Fungoid Tentür, Micaderm, Mikatin , Mikro Koruyucu, Miranel, Mitrazol , Podactin, Remedy Antifungal, Secura Antifungal)
 • Terbinafin (Lamisil)
 • Ketoconazole (Xolegel)

Saçkıranın büyümesini engellemek için için 2 ila 4 hafta bu ilaçları aksatmadan kullanmanız önerilir. 

Vücudunuzda veya kafa derisinde oluşan saçkıranlar bazen yukarıdaki ilaçlar ile tedaviye yanıt vermez. Bu nedenle doktorunuz antifungal içeren 1 ve 3 ay aralığında ağızdan almanız gereken bir ilacı reçetinize yazabilir. Bu ilacın yanında şampuan da verebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  En etili ilacı gefulvin forte dir şimdi Türkiyede yok Romanyada var temin edin 2 paket kullanın olay bitmiştir.Fiyatı 20 tl civarı.07.07.2020

  • 2 sene önce

   Merhaba Müjdat bey Romanya’dan bu ilacı nasıl getirebiliriz ki, gümrükte sıkıntı olmuyor mu

 2. 3 ay önce

  Bilgiler için teşekkür ederim

  Cevapla
Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!