Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

agiz kokusu

1998 Oscar ödüllü Titanic filminde Jack ile Rose arasındaki ikonik dudak kilitleme sahnesini hatırlıyor musunuz? Jack’in kötü nefes aldığını hayal edin. Çok feci , değil mi? Hiç kimse böyle bir durumda olmayı istemez. Bir araştırmaya göre, dünyadaki insanların % 35 ila % 45’i ağız kokusu sorununu yaşıyor. Amerikalılar her yıl ağız kokusuyla mücadele etmek için ağız hijyeni ürünlerinde (örneğin, nane, sakız, ağız gargaraları, diş macunu vb.) yaklaşık 10 milyar dolar harcıyorlar .

Bilge Cafe, muhtemelen evinizde var olan şeyleri kullanarak kötü nefesle mücadele etmenin 7 kolay yolunu size sunuyor.

1. Doğal ağız gargaraları ve nefes tazeleyiciler kullanın

gargara

  • Nane yaprakları, kötü nefese karşı savaşır ve ağzınızı ferahlatır.
  • Karanfil, kakule ve rezene tohumu gibi baharatlar, ağız kokusuyla savaşmak için mükemmeldir.
  • Kabartma tozu, hali hazırda temin edilebilen başka bir doğal gargaradır. Bir fincan su kabı içinde bir çay kaşığı kabartma tozunu çözdürün ve ağzınızı yıkamak için kullanın. Alternatif olarak,

ıslak diş fırçanızı kabartma tozu içine daldırıp dişlerinizi bu şekilde de temizleyebilirssiniz.

  • Çemen otu yaprakları ile yapılan çay, büyük bir antibakteriyel ağız spreyidir. Bunu günde bir bardak içerebilirsiniz.

2. Günde en az 2 litre su tüketin.

su

Kendinizi su tüketimi yüksek şekilde tutmak sağlığınız açısından çok yararlı olabilir ve kötü ağız kokularından kaçınmak bunlardan sadece bir tanesidir. Tükürük, tükürük bezlerinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için bakteriyel büyümeyi ve suya ihtiyaç duyar. İçme suyu, ağızdaki yetersiz nemin ve tükürüğün neden olduğu bakteriyel büyümeyi ve kötü nefesi önlemede en önemli şeydir. Gece boyunca bakteriyel birikime yardımcı olan şekerli meyve sularından kaçının.

3. Ne yediğinize dikkat edin.

yicek

Bazı yiyeceklerin ağız kokusuna neden olduğu biliniyor, bu nedenle ağzınızın taze nane kokusuna sahip olmasını istiyorsanız, bu yiyeceklerin ağız kokusunu önlemek en iyisidir. Kötü nefese neden olduğunda soğan ve sarımsak en belirgin suçlulardır. Fakat araştırmalar, soğanın diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olabilecek 4 farklı bakteri türünü öldürdüğünü gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca, fruktoz veya asidik asitte yüksek olan bakteriyel üremeyi teşvik eden gıdalardan uzak durun.

Acıkmışsanız, elma ya da yoğurt yemeyi deneyin. Elmalar, tükürük üretimini uyardığı bilinen heteropolisakkarit pektini içerirken, yoğurttaki aktif kültürler ağızdaki bakterileri azaltmaya yardımcı olur.

4. Dilinizi kazıyın.

dil kazıma

Diliniz kokulu bakteriler için bir üreme alanı olabilir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, herhangi bir bakterinin dilinizi, bakterilerin yan ürünlerini veya plağı kazıyarak diş fırçanızı kullanın. Bunun için bir dil kazıyıcı da kullanabilirsiniz.

5. Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın ve bir kez diş ipi kullanın.

Dişlerinizi 2 dakika, günde iki kez ve diş ipini en az bir kez kullanarak fırçalayın. Bir araştırma, kadınların sadece % 55’inden azının günde iki kez fırçalandığını ve bunu yapan erkeklerin oranının da sadece % 49’da daha düşük olduğunu gösterdi. Fırçalama ve diş ipi kullanma yardımı, sıkışmış yiyecekleri ve kokuya neden olan bakterileri ağızdan çıkarmaya yardımcı olur.

6. Diş etlerinizi sağlıklı tutun.

diş eti

Bakteriler, dişlerin tabanındaki ceplere bir koku yaratır. Sakızın ağız kokusuna neden olduğu da bilinmektedir. Diş etlerini sağlıklı tutmak için, florür içeren bir diş macunu seçin. Ayrıca sigara içimi bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve sakızla ilgili problemlerin başlangıcı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Ayrıca, sigara içmek diş etlerinin hasar gördükten sonra iyileşmesini daha da zorlaştırır.

7. Bir meyve kabuğu çiğneyin.

meyve kabuğu

Bir limon veya portakal gibi bir turunçgil meyvesinin kabuğunu soyup ağzınıza atmadan önce çiğneyin. Nefesini sadece bir tazelik hissi vermekle kalmayacak, aynı zamanda içindeki sitrik asit de tükürük bezlerinin ağız kokusuna ve diş çürümesine neden olan plak asitlerine karşı doğal bir koruma sağlayan daha fazla tükürük üretmesini teşvik edecektir.

Artık kötü nefesin geride kalması için bu inanılmaz yolları biliyorsunuz. Peki siz başka yollar biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlardan mutlaka bize bildirin.